Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

Raven77

Member
Nu chiar toate florile sunt fertile, adica sunt flori care chiar daca au polen (partea barbateasca), se poate intampla sa lipseasca ovulele (partea femeiasca). Singurul semn ca floarea e sterila, e uscarea acesteia cand culoarea spatei e alba, cand spata se inverzeste, e semn ca a inceput dezvoltarea semintelor. Semintele de Spathiphyllum au in jur de 2-3 mm lungime si 1-2 mm grosime, arata asa:

Semintele din imagine sunt de la Spathiphyllumul meu si tot din aceste seminte am plantat 5 seminte iar acum am trei plantute. Iata aici experimentul http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=10174
Apropo, Diana999 au incoltit semintele de la mine?
 

Roxana

Active Member
inseamna ca a mea continea seminte si eu nu am stiut. :| si semintele unde se dezvolta? in interiorul florii propriu-zise?
 

Raven77

Member
E posibil sa fi avut seminte. Semintele se gasesc in micile proeminente de pe spadix, dar numai dupa ce sa uscat tija florala.
 

Nicolle

Member
Nu am stiut ca trebuie lasata pana se usuca complet.La mine cum se inverzea, o taiam.Multumesc pentru sfaturi. :D
 

Roxana

Active Member
da, nici eu. daca o sa mai faca vreo floare plantuta mea o sa las sa se coaca si semintele. :D
si cat dureaza pana cand se coc semintele, cum stim cand sunt gata de recoltat? se recolteaza prin taierea spadix-ului?
 

Raven77

Member
Semintele sunt coapte numai cand tija florala e uscata in intregime. Semintele se cauta in proeminentele de pe spadix, am specificat acest lucru mai sus. Cu placere! Multa bafta!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu-l scimba,cel putin nu inca!Ai grija ca-i place la inghesuiala,nu vrea ghiveci mare!
 

perona

New Member
spati

Multumesc, atunci o sa-l las asa.Vazand radacinile iesite, nu foarte mult, m-am gandit ca o sa aiba probleme cu echilibru, dar vad ca sunt fragile, nu tari.
 

Roxana

Active Member
daca o transplantezi o sa diminuezi inflorirea, dar odata si odata planta trebuie transplantata sau macar despartita.
 

perona

New Member
spati

Cred ca pana la primavara o sa suporte acest ghivechi, si apoi o sa risc sa-l schimb cu unul putin mai mare.
 

miki70

Active Member
Pereona e superb, sa-ti traiasca si La multi ani! Cred ca e de talie mare :wink: . Eu am spathi de f multi ani si nu e absolut deloc pretentios, ii tb lumina multa dar nu soare direct (pe ai mei bate putin printre jaluzele, aprox 1 ora pe la ora 17). Parerea mea este ca poti sa-l muti si acum intr-un ghiveci putin mai mare, il scoti usor fara sa umbli la radacini si completezi cu pamant . Va face flori mai multe si mai mari :D
 

michaela

Active Member
Re: spati

Perona, nu e nevoie sa arunci surplusul de apa.... iubeste apa la nebunie.
si eu cred ca poti sa-l muti intr-un ghiveci cu 2-3 cm mai mare, fara a-i disturba coletul de radacini.
Bafta cu el si.... nu uita sa-l uzi :D -oricum iti va arata.... se "pleosteste" imediat cand sufera din lipsa apei :wink:
 

perona

New Member
multumiri

Multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa-l mut sa aiba timp pana da frigul sa se obisnuiasca cu noua casa.
 

Nicolle

Member
La spatiffilum meu i se ingalbenesc frunzele.In permanenta are cate o frunza galbena.Una ii iese, alta se ingalbeneste.Ce se intampla cu el?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu este cumva in apropierea unei surse de caldura?
De regula si aceasta duce la ingalbenirea frunzelor...
Sau poate l-ai udat cu prea mult ingrasamant...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm...atunci ai schimbat cu ceva anume legat de ingrijirea ei?De regula sunt nepretentioase dar totusi cu a ta se intampla ceva...
 

Nicolle

Member
I-am schimbat locul.Era pe pervaz,dar am facut loc pentru violete si l-am pus in centrul camerei pe masa.Are lumina.Ma gandesc totusi sa nu fie pamantul de vina pentru ca si atunci cand era la geam tot asa imi facea.Nu l-am mai schimbat de 3 ani si daca nu am pus ingrasaminte poate nu are suficiente minerale pentru hranirea plantei.Are vreo legatura?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ingrasamant le dau si eu alor mele cand imi dauc aminte si asta se intampla de regula vara.Se poate ca si pamantul sa fie deja mai vechi sau sa aiba ceva musafiri pe acolo.Dar totusi eu tind sa cred ca si schimbatul locului e de vina.
Incearca sa ii verifici si pamantul ca sa fii sigura ca nu e nimic pe acolo.
 
Sus