Solanum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
in sfirsit ma bucura cu flori.
Nu ii place soarele arzator si nici apa din belsug.Era cit pe-aci sa il pierd tot citind pe unde sa il asez ca sa imi faca si mie in sfirsit citeva floricele.Se pare ca unde l-am asezat acum ii place.
 

karmenutza

Member
Solanumul meu pe care l-am luat de la dya creste ca nebunul :) I-am schimbat ghiveciul o data, l-am tuns acum cred ca trebuie iar tuns. Se face mare repede. Si face si floricele incontinuu. Doar ca sunt albe si mici, nu mov.
 

karmenutza

Member
Solanum pseudocapsicum. Nu merge link-ul pus de tine, imi zice: "reported attack site". In pozele de pe net l-am vazut mai mititel asa...al meu e copacel :) Floricele a tot facut, acu' sa vedem fructe!
 

instructor

Member
Am si eu solanum,dar asa frumuseti cum aveti voi nu am mai vazut.... :D Vin si eu cu o rugaminte..... :oops: daca aveti cumva puiuti de solanum imi dati si mie ,contra cost bineinteles.La noi in florarii nu sunt ,ca daca ar fi nu v-as deranja ,la noi nici nu au auzit tantele astea de asa flori :cry: :cry: Daca le intrebi se uita la tine de parca le intrebi de extraterestri..... :x Multumesc
 
D

dyayzh

Guest
Iti recomand sa scrii la topicul "ofertele membrilor" dorinta ta. Acolo ai mult mai multe sanse sa se gaseasca cineva care sa-ti vanda sau daruiasca un lastar de solanum :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
madairina a spus:
Cum se prind lastarii se pun in apa sau direct in pamant?
Irina depinde de care este.Daca este clasicul "Capsicum" se prinde usor.Daca este mai....de soi :) .....in turba,cu pet,la caldurica.
 

Pocalinda

Member
Eu am prins clasicul solanum in apa si dupa ce l-am mutat in pamant, pe perioada iernii a crescut ca nebunul, pus pe pervazul geamului cu multa caldura de la caloriferul . Acum as vrea sa-l tund, fac poze in weekend, ma ajutati si pe mine sa identific pe unde trebuie taiat?
Iar lastarii i donez :)
 

cory_helen

Active Member
un lastarel as dori si eu daca se poate, pocalinda... am avut, dar mi-a murit asta iarna...

mersi frumos... :D
 

bebe Iris

Active Member
Deci Solanum se numeste, de cand tot caut eu copacel dintr-asta, dar nu stiam cum ii zice :oops:
Minunat!!!
 
Sus