si eu am tuns liliacul...

bluegeannie

Member
Am si eu un liliac in curte. L-am tuns anul trecut in toamna. Intr-adevar, anul acesta in primavara a inflorit foarte putin. Totusi, desi cred ca aveti dreptate si n-ar trebui tuns acum in toamna, arata tare neingrijit si ma bate gandul sa bag foarfeca putin in el. As astepta pana la primavara, dar imi puteti spune cand in primavara as putea sa-l tund ca sa ma bucur de florile lui in aprilie-mai, cand infloreste el de obicei?
In plus, ce ingrasaminte as putea sa-i pun ca sa aiba flori mai multe?

E un liliac roz, batut cu miros puternic. Desi mie nu-mi place deloc mirosul lui, sotul meu il adora, si in plus, e mostenire din mosi stramosii familiei lui si as vrea sa ma ocup de el mai indeaproape, fiindca el nu are timpul necesar.

Maine pun si poza si poate imi dati si un sfat.
Multumesc
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eutund florile dupa ce se usuca pt ca nu-mi place aspectul
Insa acela ce lastareste este tuns de unii gradinari,eu sunt contra.
 

aleynad

Active Member
Moderator
in mod normal, la liliac se fac taieri doar pentru corectarea coroanei si doar primavara , imediat dupa vestejirea florilor
 

sicora fabian

Active Member
AP

Liliacul infloreste pe lemn de un an, crescut pe lemn de doi ani(ca vita de vie nobila). Mai mult, infloreste din mugurii terminali, ultima pereche sau, mai rar, ultimile doua daca este bine intretinut. Deci, orice eliminare de lastari duce la intarzierea infloririi cu un an sau doi.
Se fac taieri, dar ca interventii de eliminare totala a ramurilor batrane, degarnisite, atinse de ger sau boli. Jos este doar o tulpina sau ramura groasa, dar sus, in coroana, are mai multi lastari, asa ca la eliminarea ei, va ramane un gol in coroana : 1 - legati cu o sfoara crengutele astfel incat sa astupati golul; 2 - daca nu-i mare, lasati-l asa; in ambele cazuri, golul ramas se va umple intr-un singur an, nu va faceti probleme.
Aceasta aerisire este necesara la tufele batrane, deoarece pe lastarii tineri care vor creste, vor aparea inflorescente mai mari si mai multe.
Dupa fanarea florilor este bine sa taiati doar inflorescentele, planta va hrani mai bine lastarii si bobocii pentru anul urmator.
 

angela draganoiu

Active Member
Sicora Fabian multumesc pentru clarificari. asa stiam si eu ca nu se tunde si ca infloreste pe lastarii mai vechi.
acum o intrebare. am plantat anul trecut un liliac, oare cind va inflori ? e micut cred ca avea un an sau 2 cind l-am primit.
 

alfa

Active Member
:D Si eu astept cu nerabdare sa-mi vad liliacul inflorit.

L-am primit acum 2 ani, dar era cam pitic, proaspat scos de langa planta mama. Anul trecut nu prea s-a dezvoltat. Anul acesta a mai dat niste lastari si s-a ingrosat tulpina. Acum e plin de muguri. Prietena care mi l-a adus de la bunici, zice ca e alb batut. :visator:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Daca nu ai umblat deloc la el, de la varsta de 3 ani infloreste sigur. Mugurii floriferi sunt mult mai mari decat urmatorii. Daca esti prea curioasa, sacrifici un mugure si-l sectionezi longitudinal cau transversal si deja se poate vedea bobocelul de inflorescenta.
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

si inflosescentele din primavara,alea uscate-nu se pot tunde?
am tuns unele dupa ce s-au uscat florile,dar mi-au mai ramas
su unele se vad tare urat acu....le rabd asa?
 

bluegeannie

Member
in continuare despre liliac

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am promis ca pun niste poze sa-l vedeti, dar n-am reusit: ieri a plouat toata ziua, iar azi a fost frig si n-am dat piticutza pe-afara asa incat am alergat dupa ea prin casa cat a fost ziulica de lunga.

Maine sper sa ma tin de promisiune si sa reusesc sa fac sedinta foto cu tot ce am in materie de plantute.

De tuns, m-am hotarat ca liliacul sa-l tund la primavara dupa ce infloreste. N-are rost sa ma chinui acum si sa-l stric, si pana atunci poate imi iau si eu scule adecvate.

PUPICI si inca o data multumiri
 

Blitz

Active Member
Eu am tuns in primavara dupa ce a trecut floarea, noroc ca numai un vrej. Este aproape uscat. In rest am lasat florile in pace. Acum trei ani l-am tuns toamna cam prea mult, anul urmator nu a inflorit. Dar dupa aceea si-a revenit. Din pacate are tendinta de a merge "in sus", cauta lumina. Trebuie sa fac si eu poze, poate stiti vreun sfat.
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

trebuia dar n-am avut nici timp si nici loc sa ajung la ele
 

alfa

Active Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Daca nu ai umblat deloc la el, de la varsta de 3 ani infloreste sigur. Mugurii floriferi sunt mult mai mari decat urmatorii. Daca esti prea curioasa, sacrifici un mugure si-l sectionezi longitudinal cau transversal si deja se poate vedea bobocelul de inflorescenta.
:gandit: Sa stii ca prima pereche de muguri din varfuri e intradevar mai mare decat urmatorii. Exact gandul asta mi-a trecut si mie prin cap, cand m-am uitat ultima data la ei. Ca astia marii trebuie sa fie muguri de floare. Ceeee ma bucur :dans: :dans: :D
 
A

Anonymous

Guest
Re: AP

am plantat acu niste liliac care mi-a fost dat ca violet inchis si batut
mai am de toamna trecuta unu care cica ar fi alb batut....oare in primavara am sanse sa-mi infloreasca cel alb?
 
Sus