Sfaturi pentru lansarea in amenajare peisagistica.

valy

Member
Am vazut ca sunt ceva arhitecti peisageri pe forum. M-as bucura daca as primi ceva sfaturi pentru un inceput bun in amenajarea peisagistica. Sunt de profesie ing. agronom, poate un pic mai mult cu diploma, dar ma descurc.
De exemplu cam ce utilaje sau unelte ar trebui sa am in dotare? Cam ce preturi se practica sau de pe unde as putea sa ma inspir? Am de facut 1 gradina in martie, aprox. 200 mp, doar cu pomi si gazon, si poate o rocarie.
 

anamaria_ion

New Member
Buna.Si eu abia m-am lansat cu firama in acest domeniu.Eu am lucrat singura pana acum,ocupandu-ma doar de proiectare,dar mai nou am gasit pe cineva care se ocupa doar de executie,si ne-am combinat firmele.Acum mai si livrez si ofer plante pentru ca am inceput sa lucrez si cu pepinierele.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
nu doresc sa dezamagesc pe nimeni dar scopul sectiunii nu este unul de tip business sau comercial. aici nu este locul potrivit pentru consiliere in afaceri, lansari de IMM-uri, nu ne adresam gradinaritului ca afacere ci gradinaritului ca pasiune.
exista totusi sectiunea Comercial, care se adreseaza comerciantilor http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=103 si care are regulile ei de functionare.
 

valy

Member
Pai eu, din punctul meu de vedere, o fac mai mult din placere si ca sa invat. Nu neglijez partea comerciala, dar nu e cea mai importanta. Daca se poate muta subiectul asta acolo unde apartine, e foarte bine. Desi o mare parte din ceea ce vreau sa stiu este mai mult de ordin tehnic.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Valy, cred ca Ruxi se adresa mai mult catre anamaria_ion, al carei link catre blog a fost sters din motive de reclama comerciala
 

valy

Member
Nici nu am prins link-ul lui ion. Oricum, topicul l-am deschis sa aflam ce trebuie sa ai/detii/cumperi pentru a te apuca de amenajare peisagistica, la orice nivel.
 

liviu m

Member
zgarciti mai sunteti in cuvinte...
de ce e complicata treaba cu peisagistica?
nu zic ca e simplu, no way,dar cand iti place ceva sa faci si pui si pasiune...
 

aleynad

Active Member
Moderator
Liviu, ce astepti?
Cursuri online pentru initiere in peisagistica?
Forumul este pentru amatori, fiecare da sfaturi cum se pricepe si din experienta personala!
Nu exista "cursuri si cursanti"!
Doar te poti inspira din realizarile fiecarui membru si poti cere lamuriri daca le consideri necesare!

Nu va sta nimeni sa tina cursuri pentru initiere in Peisagistica pentru ca nu acesta e scopul forumului si nici un arhitect peisagist prezent pe forum nu este obligat sa faca pledoarie a ceea ce a invatat in ani de zile in facultate!
 

sicora fabian

Active Member
Ai dreptate, Liviu, arhitectura peisagera este complicata. In primul rand, pentru ca este un conglomerat de mai multe discipline!
Si in "primul" primului rand pntru ca, ca orice arta, tine extraordinar de mult de gustul beneficiarului!
Spune-mi, te rog mai intai, ce este "arhitectura peisagera"!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Fabian, intrebarea ta mi se pare putin cam inutila, hai sa nu ne lansam totusi in discutii filozofice. Cine are sfaturi de dat si vrea sale imparaseasca celor sin jur sa o faca, cine nu, nu.
 

sicora fabian

Active Member
Probabil Liviu crede ca Arhitectura peisagera se ocupa doar cu proiectarea!
Macar Valy s-a informat cat de cat, plus ca are o anumita pregatire tangentiala. Sunt destule carti de unde se poate informa si apoi sa intrebe ce nu a inteles ori ce ii este neclar!
Insa mai intai trebuie sa stie cu ce se "mananca" peisagistica! :rofl:
 

liviu m

Member
Daca subiectul apartine de alt topic, rog moderatorii sa-l mute acolo unde-i este locul. Multumesc si tot respectul.
Sa incerc sa explic de ce tin sa intreb despre pregatirea in peisagistica.
Ca pregatire eu sunt constructor, broker imobiliar si evaluator imobiliar. Prin natura meseriei am vazut sute de case propuse spre vanzare. Case si vile, nu apartamente. Ce nu vor sa inteleaga romanii (mai bine zis bucurestenii), este ca o proprietate trebuie pregatita pentru vanzare. Trebuie sa aiba ceva in plus, ceva deosebit, ceva frumos pentru a atrage un client cumparator. Aici vreau eu sa intervin. Sa ajut oamenii sa-si vanda casele facandu-le mai frumoase, amenajand curtile si gradinile. Chiar daca are o curte mica, de 6 mp sau una de 200 mp, aceasta poate fi amenajata si va avea de castigat pe mai multe planuri:financiar, estetic, psihic...
Nu vreau sa-mi fac reclama sau sa-mi atrag clienti aici pe forum, ba dimpotriva daca cineva vrea un sfat sau o parere, nu am nici cea mai mica problema sa ajut. NU voi da link-uri spre site-urile sau blogurile mele de imobiliare.
Pe acest forum vreau sa invat cat mai multe despre amenajari, gradini, flori, in primul rand pentru ca si eu am doua gradini de intretinut si in al doliea rand pentru ca vreau sa incep o afacere in peisagistica.
Un week-end cat mai placut si...am fugit in gradina!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca gindesti gresit.................Bucurestenii nu vor sa cumpere o casa aranjata poate sa o inchirieze sau sa o dea spre inchiriere.Bucurestenii vor casa sa o faca asa cum doresc ei ,sa isi faca curtea cum vrea muschii lor.Bucurestenii vor unii gazon si brazi iar altii gazon + flori sau in cel mai fericit caz o wildgarden.
Poate daca le prezinti un portofoliu de aranjamente asa cum prezinta cei care se duc la o firma de publicitate.............poate ! zic sa ii impresionezi.Dar........in general CUMPARATORII (care fie vorba intre noi sunt din ce in ce mai putini deocamdata) nu vor nici case si nici curti pre-aranjate.
Parere pur personala de fosta........imobiliara :mrgreen:
Am inchis cercul la bucuresteni fiindca ai adus vorba de ei.
Eu i-am intilnit doar pe cei despre care iti povestesc.........
Nici jeguri dar nici de top.Nu compara imobiliare americane prezentate pe citeva canale de televiziune cu ce e acum la noi.Este o diferenta imensa.Procentul celor care vor o casa la cheie este atit de mic la noi ......... :(
 

sicora fabian

Active Member
Da, Gabiuta, ai dreptate, dar si Liviu are!
Evident, fiecare are simpatiile lui si un spatiu verde incarcat cu multe specii si soiuri, in care fiecare metru patrat este umplut la refuz cu plante nu este pe placul multora, insa nici nu este indicat sa scoti la vanzare o casa a carei curte este . . . pamant negru, mai ales daca suprafata nu este mare!
Un gazon bine ingrijit, cateva tufe de foioase si cateva rasinoase bine amplasate, fara sa incarece sau sa incomodeze, cateva flori spre intrarea in casa fac buna impresie!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Din momentul asta cine vrea sa dea sfaturi la subiect poate linistit sa o faca, restul postarilor cu discutii pe langa subiect vor fi sterse.
 

sicora fabian

Active Member
Dupa cum stii, Ruxi, peisagistica nu-i o stiinta exacta, multe discutii sunt de principiu!
In momentul in care ai un plan al terenului si un program de gradina complet, poti cere sa se posteze strict "sfaturi la subiect", insa acest topic este destul de general pentru a nu avea astfel de pretentii.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Titlul topicului este Sfaturi pentru lansarea in amenajare peisagistica si daca cititi primele postari veti vedea ca se refera la lansarea in business, credeam ca s-a inteles asta din martie si pana acum.
 

liviu m

Member
Probabil ca ruxitizka are dreptate: ori continutul nu este adecvat titlului ori titlul este nepotrivit continutului.
Pe de alta parte, nici ca se putea spune mai bine decat a a facut-o sicora fabian, ce am vrut eu sa spun! Cu un minim de efort si de imaginatie, se poate aduce o gradina mica, la un nivel acceptabil. Eu propun sa lasam deoparte discutiile despre lansarea in businessul acesta. E altceva.
 
Sus