Seminte Datura

popescu gp

Well-Known Member
datura

Se discuta daca poate fi tratata ca perena sau anuala;din ce am observat eu planta trecuta peste iarna desi se dezvolta dar nu mai infloreste ca cea din seminte-anuala;deci i se modifica felul de viata si reactioneaza
 

geodezia

Well-Known Member
datura

fetelor ca sa trecti datura dintr-un an inaltul din butasi nu din seminte trebe ca acum sa recoltati butasi si sa ii prindeti in pamint datura de obicei se usuca odata cu venirea taomnei dar avind seminte va puteti bucura la anul de ea din seminte daca o vreti si peste iarna ca planta o butasiti din butasi prelevati si pusi in pamint(lastari) as fac eu cu metelul care deabia am reusit anul asta sa il prind dupa 3ani de insucse
si mai e un inconvenien cu datura daca ati observata planta la atingere are un miros( doar sunt cunoscute pentru otravire )asa ca mai bine seminte
e mai greu asa e dar si cind pleaca e o frumusete
succes
 

nki

Member
demerzel de unde ai luat semintele da datura? eu am comandat pe un site pe net ,din 12 sem a germinat una si aia a murit :cry: ,sunt superbe ale tale ,poate imi dai si mie cate 2 seminte daca o sa ai ,contracost bineinteles :wink: please :oops:
 

Demerzel

Member
sa se "coaca"... pana acum doar cea alba a imprastiat semintele :D cea mov si cea galbena inca nu. Cea mov are "fructul" spre mov si fara tepi iar cea galbena cu tepi dar mai rari si mai ciudati ca la cea alba... sper sa nu le afecteze frigul ca sunt pe balcon si dimineata erau 12 grade...
 
Sus