Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu as umbla la planta, as arunca pamantul, as curata radacinile moarte, as pune un sol nou, usor drenabil, pietris pe fundul ghiveciului si as lasa planta neudata 2-3 saptamani la loc luminos fara soare direct. Apoi as uda cu foarte putina apa, treptat planta isi va reveni. In acest rastimp, daca e canicula, se poate pulveriza planta. Umiditatea atmosferica nu strica.
 

Catalin13

New Member
Asa o sa fac. O sa le schimb pamantul si o sa le tin la un geam spre est, cu soare direct doar dimineata. Sper sa supravietuiasca...

Multumesc mult!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu placere, Catalin! Daca radacinile sunt tare afectate, tine planta departe de soare, orice fel de soare. Nu ii va prii.

(P.S. Voi elimina din mesajul tau citatul. Cand raspunzi imediat dupa un mesaj nu mai e necesar. :) Foloseste citarea doar daca raspunzi la o replica mai veche. In rest mergi pe varianta "posteaza raspuns/ post reply")
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Harnicuta! Cativa boboci intarziati are acum in floare si batranul meu zygocactus. Se mai intampla sa vad flori sporadice si peste vara, insa tot inflorirea de Craciun e cea de baza.
 

Nicola

Member
Dupa inflorire, eu am replantat- o si rarit udarea. Cand incep semne de crestere, pot creste udarea? Pana atunci la ce temperatura o tin? :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca ai umblat la radacini, sa fii zgarcita cu apa. De obicei dupa inflorire intra in repaus o vreme si se rareste udatul. Da, cand ai cresteri noi poti uda ca de obicei.
Acum unde o tii? Ale mele stau in hol neincalzit unde au stat toata iarna.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Eu nu pot tine plantele mele la caldura. Am locuri limitate si altele sunt prioritare. Un balcon sau alt spariu mai racoros nu ai?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu le e frig. Ai mei au stat toata iarna la 10 grade. Da, si rhipsalidopsis-ul are perioade de repaus cand nu trebuie udat excesiv.
 

Nicola

Member
Am invatat asta din sfaturile voastre. Inainte imi placea sa le vad pline de apa:rofl: zilnic eram cu stropitoarea pe ele. Asa am pierdut enorm de multe..
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu siguranta generozitatea asta in ce priveste apa e devastatoare pentru cele mai multe plante. Daca i se adauga si un sol nepotrivit si temperaturi in scadere, sansele de supravietuire tind spre zero. Mai grav e daca se aplica acest tratament cactusilor, fiindca la ei semnalele care ne-ar pune in garda apar dupa prea mult timp, cand raul e iremediabil.
 
Sus