Schefflera

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu siguranţă schefflera nu poate fi ţinută în exterior iarna. A mea s-a supărat că am ţinut-o în interior la temperaturi mai mici şi variabile (10-15 grade) şi a "chelit" aproape complet. Dar acum dă semne de revenire. Pe tulpină au apărut multe bucheţele de frunze noi în locul unora dintre frunzele căzute.
Dacă s-o plantezi afară nu ştiu ce să zic. Las pe fetele care au mai multă experienţă cu această plantă să îşi dea cu părerea. :wink:
 

helisananca

Member
din ce stiu nu este planta de exterior tocmai de aceea nu e recomandat,eu zic sa o tii in casuta si o sa te umple de "umbrelute"
 
Si eu am primit o plantuta mica, avea cateva radacinute si am pus-o in pamant.
Am observat ca a dat trei frunze noi. :dans:
Sper sa ajung si eu cu poze in zilele urmatoare.
 

Roxana

Active Member
baby_blues a spus:
Am luat si eu doua "schefflera castor" care-mi par foarte frumoase. Ma intreb daca pot s-o plantez in gradina macar pana la toamna sau trebuie lasata in ghiveci? Multumesc!
Eu consider ca cel mai bine o sa-i fie in casa, intr-un ghiveci.

Albela, ai o Schefflera tare frumusica....seamana bine cu a mea. :)

cristina, ma bucur ca ai reusit. nu este o planta pretentioasa si asteptam pozele.
 

helisananca

Member
cand am cumparat-o am observat ca era rupta din varf,insa am laut-o totusi de la o babuta :D am sperat ca o sa creasca insa in 2 ani nu a crescut deloc in inaltime din cauza varfului care a fost smuls si creste doar in lateral :( probabil va trebui sa pun lastar in pamant si sa cresc alta care va fi inalta :(
 

Roxana

Active Member
si eu am taiat din varf trei puiuti care s-au format, dar planta nu a incetat sa creasca. incearca sa-i tai varful si sa-l pui la inradacinat in pamant. la mine a dat rezultate bune. :D
 

helisananca

Member
nu mai are varf asta e problema :| si ramane asa,varful a fost rupt probabil tot de babuta de unde am cumparat-o ,,de 2 ani asa a ramas pt ca nu are cum sa mai creasca si daca tai partea aia clar raman fara planta este o bucata marisoara
 

helisananca

Member
...partea din spate nu exista ,alta poza nu am si nu am cu ce sa fac acum :( inchipuieti tulpina taiata pe din doua pana la mijlocul plantei asa arata ,daca tai partea aia am ramas fara planta pentru ca este micuta ...oricum am prins lastra de la ea dar tare as vrea sa creasca si mamica
 

helisananca

Member
am un raft langa geam....si nu la toate le merge bine insa numai am unde sa le pun ,,au ajuns marea majoritate sa stea in fata geamului pe jos langa pat deja am golit raftul o sa incerc si cu ea nu m-am gandit sa-i schimb locul ... :) schimbi locul schimbi norocul sau ceva de genul ...multumesc frumos :hug:
 

Roxana

Active Member
eu cand vad ca plantutelor nu le merge bine, incerc sa le mut intre ele pana le gasesc locul.

succes! sa auzim vesti bune. :D
 

CRG

New Member
Sa va spun si eu cateva vorbe despre plantuta mea. Are un pic peste 2 ani si se pare ca i-a prins f bine pana acum. In acest moment are frunzulite la toate capetele de ramura. Saptamana trecuta am trecut la inmultire, sper sa-mi iasa. Am udat butasii (2) cu Radifarm, deocamdata s-au pleostit doar frunzele tinere din varf, dar n-au murit dupa 5 zile de la taiere, ceea ce-mi da sperante.

In acest moment arata mai mult ca un arbust decat copac. Am inteles ca la mama lor cresc foarte inalte. Nu prea stiu ce forma sa-i dau, poate ma ajutati cu idei :D

Multumesc
 

kriss

Member
CRG: mi-ar placea sa vad planta ta!

recent, in urma unui schimb am primit lastar de schefflera variegata si l-am pus in apa. are deja vreo saptamana si vad ca nu s-a pleostit. e prima oara cand incerc sa inmultesc schefflera si sper sa reusesc.
 

Roxana

Active Member
se poate inmulti foarte usor si in apa si in pamant.

CRG, mie mi se pare ca are o forma foarte frumoasa. am si eu una de vreo 3 ani si nu este asa mare si bogata, dar sunt multumita de ea.
oricum este foarte frumoasa! sa te bucuri de ea!
 

CRG

New Member
Va multumesc. Va tin la curent cu cei doi lastari. Mai am ceva ramificatii care ar trebui rarite, dar sa vad intai cum merge acest prim experiment :D
 
Sus