Schefflera

daisy111

Active Member
Sincer nu prea are apa,pt ca pe astea ce le tin in casa le ud mai rar fata de cele din balcon.Acum nu stiu ce sa cred :roll:
 

daisy111

Active Member
Nu am sa o pun la soare, dar o sa o scot in balcon sa vad daca ii va merge mai bine.Multumesc!!! :*
 

isabella

Active Member
Mie imi place asa cum e :D Ai vreun motiv anume pentru care vrei sa o tai ? E tare frumusica, sa fie sanatoasa si sa te bucuri de ea .
 

helisananca

Member
aseara am observat ca a mea face 2 crengute mici si noi ... :) :oops: ..inca sunt puiuti in jur de 3-4 cm...dar e spre bine... :indragostit:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ce condiţii i-ai oferit peste iarnă, Roxana? Cameră încălzită sau cameră rece? Ce temperatură?
(Am cumpărat şi eu una anul acesta şi fiind prima mea schefflera nu prea ştiu unde s-o pun la iarnă... :? )
 

ramona

Member
cred ca cu temperatura am incurcat-o si eu... am inteles ca ii place racoarea si a mea numai racoare nu a avut :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cât timp i-a mers bine şi nu a pierdut frunzele ţinută fiind la căldură, înseamnă că nu au deranjat-o condiţiile. Mă întreb pe ce variantă să merg cu a mea. :gandit: Probabil o pun la răcoare. Acolo am loc şi lumina e ceva mai multă...
 

Roxana

Active Member
pai eu peste iarna am tinut-o in camera, deci avea caldura si de la calorifer, dar nu statea langa el.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc de informaţie. Deci temperatură mai mare decât intenţionam eu. Într-o cameră încălzită şi luminoasă îşi păstrează frunzele.
 

baby_blues

Member
Am luat si eu doua "schefflera castor" care-mi par foarte frumoase. Ma intreb daca pot s-o plantez in gradina macar pana la toamna sau trebuie lasata in ghiveci? Multumesc!
 
Sus