Salcie

dragosb

New Member
Salutare!

Am la inradacinat cativa lastari de salcie (plangatoare cel mai probabil)... intrebarea mea este: sa le ciupesc varfurile sau sa las crengutele noi sa se dezvolte in pace ca sa se lemnifice si ingroase?

Multumesc :)
 

sicora fabian

Active Member
Dragos, uita-te in urma la sectiunea Bonsai ca a prezentat si Vali o salcie, in diferite stadii de evolutie! Sigur vei avea ce invata!
Eu n-am lucrat cu salcie, asa ca nu ti-as putea spune prea multe, insa ar trebui sa le plantezi, caci lastarii cresc si au nevoie de hrana . . . :D
 

dragosb

New Member
Hmmm... am rasfoit toata sectiunea de bonsai si nu am gasit nimic... :nu stiu:
Legat de plantare... da, trebuie neaparat sa ii pun in pamant ca deja s-au lungit bine. Cam ce "amestec" merge la salcii?

Multumesc mult de ajutor :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
Deocamdata trebuie sa le plantezi intr-un vas mai mare, de antrenament.
Eu as merge cu telina, nisip, turba si mranita, cate o parte din fiecare (chiar asta folosesc). Baietii folosesc un substrat special pentru bonsai . . .
 

dragosb

New Member
Simt ca innebunesc... am facut amestecul pe care l-am folosit si la ulm si rozmarin (50% pamant de flori 50% nisip + quart de acvariu 5-8mm) dar de data asta imi balteste apa de fac iaz in ghiveci... si nu inteleg de ce. Prima serie a mers excelent :eek:f:
 

dragosb

New Member
Amestecul vechi merge bine.
Am descoperit vinovatul: asa-zisul pamant de flori (aproape numai turba). Dupa mii de draci si incercari esuate am luat niste pamant ramas intr-un ghiveci de la o floare care a murit si a mers brici din prima... oare mai gasesc pamant adevarat de flori, nu turba?
 

dragosb

New Member
Ca sa nu mai fac un topic nou am sa va arat aici cu ce m-am jucat astazi. Crengutele "stilizate" erau deja moarte asa ca nu am supus planta unui stres suplimentar, avand in vedere ca de abia are radacini...

Rigla din poza are 40 cm, ca sa puteti sa va faceti o idee de dimesiuni.

Acum astept sa creasca mai repede :)

Pareri, sugestii?
 

dragosb

New Member
O tin acolo sa se dezvolte in voie, daca e fata ascultatoare si creste repede anul viitor primeste un vas pe masura.
 

sicora fabian

Active Member
Daca Vali n-a spus nimic, inseamna ca trebuie sa astepti sa vezi daca se va prinde si abea dupa aceea . . . "lucratura"! :D
 

dragosb

New Member
da... o sa mai studiez problema, momentan il las in pace sa isi faca de cap.

Multumesc inca o data pt ajutor :)
 

Kodama

New Member
Am o nelamurire. Dupa ce pui niste crengute de salcie in apa doua-trei saptamani sa faca radacini trebuie sa le muti direct intr-un vas mare sau poti sa le plantezi in gradina si timp de cativa ani sa le dai o anumita forma, urmand ca apoi sa le pui in ghiveci? Aceasi nelamurire o am si pentru alti copacei. Am in spatele casei doi zarzari micuti, tare frumosi. Pot sa ii formez cat timp sunt in pamant acolo sau trebuie neaparat sa-i pun intr-un ghiveci si numai dupa aceea sa incep sa-i transform in bonsai? Daca s-a mai discutat subiectul, imi cer scuze. Nu am reusit sa trec prin toate postarile inca. Multumesc anticipat!
 
Sus