Rucola

elenafles

Active Member
Am semanat si eu ieri.Sper sa am productie buna.Mie imi place dar nu in stare cruda ci calita in ulei de masline :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A mai cultivat cineva in anii trecuti?Am productie bogata dar semanind direct in gradina au iesit multe plante in acelasi loc,normal.Azi am separat dar am impresia ca nu ii place sa umbli la ea;ce ziceti?
 

mirela06

Active Member
Eu am avut anul trecut si daca se scutura ,rasaea alta.
Anul acesta am dat de unele razlete si-mi pare rau ca le-am scos de unde erau pt. ca in acea zomna erau ...buruieni.Le-am ,,dedicat''un intreg bilon.Sper sa rasara cat mmai curand si am sa las locul ca la anul sa rasara altele caci se autoinsamanteaza si pt. mine asta inseamna tare mult.
Imi place gustul ca este ca de carne ...mai altfel.Merge in amestec cu alte plante ,dar pt, ca am avut mari probleme (nici acum nu-s prea bine) si nu nu puteam suporta carnea(acum doar peste pot si ala raaar si numai la abur),ami faceam salata din rosii,.salata verde veche romaneasca(am un soi din ...mosi stramosi...salata noastra cea veche cu frunze f. groase care nu se pleosteste daca pui ulei ,sare si otet si asta din cauza ca este ciudat de carnoasa(ma repet) la frunza),rucola, cate un ou fiert tare si pisat precum si branza de oaie .
Nu va pot spune ce gust minunat.
Asta m-a mentinut si daca vreti sa stiti ...tine si silueta :D si sanatatea caci rucola are niste calitati care nu merita a fi neglijate :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am inteles,este buna intr-adevar eu o maninc sub forma de salata simpla,este PERENA de aia o si vreau in gradina dar intrebarea mea era daca ii place sau nu sa fie schimbata de la locul ei :cry: caci mi-e mila (ca orice alta planta) sa arunc ce scot de linga plantele marisoare pentru a fi rarite. :(
Voi vedea eu pina la urma ce se intimpla cu........."mutatele" :)
 

mirela06

Active Member
Merge Gabiuta dar inainte ud-o bine iar locul unde vrei sa o muti fa-il mocirlit ca sa nu simta,,plimbarea''.Se va pleosti putin dar nu prea tare se va supara.
Eu le-am mutata seara ca sa nu fie stresate de soare.
De fapt pe toate plantele eu le mut numai seara f.tarziu sau noaptea(am becuri multe pozitionate in gradina) si niciodata nu am avut probleme..Asa am plantat si legumele...dupa apusul soarelui pana dupa ora 23.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am mutat-o de ieri.Pe la prinz.

Eu noaptea nu functionez :rofl: sunt o matinala dar nu nocturna :rofl: sunt mai solara,dehhhhh ce sa fac si io ???? .

Le-am udat dupa plantarea in locul cel nou si vad ca acum de dimineata erau vioaie asa ca nu e o fitzoasa cu siguranta.Voi repeta operatiunea si cu alte surate de-ale ei........... :D
Bravo acestei plante,zau asa. :D
 

elenafles

Active Member
A rasarit si la mine dar foarte deasa.O mai las sa creasca putin si apoi o raresc dar nu stiu ce distanta sa las intre plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe plic ei spun cam 20 cm.

Nenorocirea :cry: e ca dupa ploile astea sunt la meeeeeeeeeeeeeeeeelci,limacsi antipatici :x care se inmultesc si pina nu trece umezeala asta si valul de ploi nu merge sa le pun optimol . :cry: :cry: :cry: asa ca rucola mea e ciur :(
 

ionascus

Active Member
Ieri am ...recoltat din gradina primele frunze de rucola si macris...impreuna cu salata si ceapa verde a iesit o salata delicioasa.....
 

Floria

Active Member
Am gustat ieri o frunza de rucola si mi-a placut gustul. Pentru ca nu am folosit-o pana acum m-am informat despre ea si am gasit explicatii pentru utilizarea ei pe care vi le redau si voua (era bine cand se faceau fisele plantelor, daca vrea moderatorul sa mute asta la inceputul topicului).

"Rucola, eruca sativa, este o plata anuala inrudita cu varza (brassicaceae/cruciferae). Frunzele de rucola sunt asemanatoare ca forma si gust cu cele de ridichi si cresc lungi, pana la 18 cm.

Pentru salata este de preferat ca frunzele de rucola sa fie folosite cand inca sunt crude, pana la max. 3 cm.
La maturitate, rucola va avea tulpini inalte si subtiri in varful carora vor inflori mici inflorescente albe, in forma de cruce, asemanatoare florilor de ridichi. Lasate sa se maturizeze, florile vor produce seminte care pot fi folosite pentru cultura urmatoare.
In functie de conditiile meteo se pot obtine pana la trei recolte de rucola pe sezon.

Originea si raspandirea rucolei
Planta creste in mediu natural in vestul Asiei si in Bazinul Mediteranean. Frunzele de rucola fac parte din meniul obisnuit in Italia si in sudul Frantei. Avand in vedere utilizarea sa din ce in ce mai extinsa, rucola a fost naturalizata pe teritorii largi si poate fi intalnita acum atat in magazine cat si in gradini, in majoritatea zonelor cu clima temperata, mult in afara spatiului natural.

Cultivarea rucolei
Lumina: se va semana in locatii insorite, cu posibilitate de a asigura umbra impotriva soarelui puternic de amiaza
Udare: regulat

Rezistenta: rucola poate creste in orice zona care nu este atinsa de temperaturi extreme. Ca plata anuala poate suporta temperaturi de minimum -4C. La temperaturi ridicate de vara, peste 25C, se maturizeaza foarte repede, va inflori si va produce seminte. Plantele mature de vara au un gust mai intens amarui decat cele crude, de primavara.

Inmultire: din seminte. Rucola se seamana pe randuri sau, dupa caz, in straturi, primavara devreme sau toamna tarziu. Daca se creaza conditii, rucola se va autoinsamanta de la un sezon la altul. Frunzele pentru consum pot fi recoltate in 4 – 6 saptamani de la insamantare.

Utilizarea rucolei
Planta este din ce in ce mai cautata de cei care consuma cu placere salate, desi in sudul Europei face parte de secole din meniul de vara obisnuit. Rucola are un gust mai puternic decat majoritatea plnatelor folosite pentru salate dar nu intr-atat de pregnat incat sa poate fi considerata un condiment.

Gustul frunzelor de rucola se aseamana cu cel al mustarului, al ridichilor sau al cresonului si contribuie cu un ton “iute” in orice bol de salata prospata.

Frunzele mature si cele care cresc in miezul verii, la temperaturi mai mari, au un gust mai pregnant amarui si se recomanda folosirea cu masura.

Rucola se poate gati ca spanacul; sub forma de sote, piure sau chiar supa si este un adaos de succes pentru salatele de cartofi sau pentru paste.

Frunzele mature vor fi folosite in supe, creme sau sosuri – uneori ca inlocuitor al mustarului.
Pentru cei care prefera folosirea uleiurilor si/sau oteturilor aromate la salate, frunzele mature de rucola pot fi “macerate” in ulei de masline sau diverse sortimente de otet. Acestea se vor impregna de aroma frunzelor si vor dobandi o culoare frumoasa, intensa de efect pentru salatele servite in boluri din sticla.
Fiind foarte aromata este de preferat ca rucola sa nu fie asociata cu foarte multe alte condimente.; putin usturoi, piper negru si uleiul de masline sunt suficiente."

sursa : http://www.afladespre.manager.ro/rucola-2803.htm
 

Elektra

Member
Gabiuta a spus:
Pe plic ei spun cam 20 cm.

Nenorocirea :cry: e ca dupa ploile astea sunt la meeeeeeeeeeeeeeeeelci,limacsi antipatici :x care se inmultesc si pina nu trece umezeala asta si valul de ploi nu merge sa le pun optimol . :cry: :cry: :cry: asa ca rucola mea e ciur :(
Cred ca totusi 20 cm e prea mult, rucola se manaca cat e mai tinerica, nu-i ca si salata cu capatana...eu am urmat exemplu de aici si nu o sa o raresc
http://inmykitchengarden.blogspot.com/2 ... o-are.html
Pentru melci pana trec ploile poti sa presari nisip in jurul rucolei si printre ea, nu le place, eu am ca de obicei gradina plina dar nu se ating de salata din cauza nisipului din jur.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
prima productie
...........si asta din citeva cuibulete .Este adevarat rarite; dar transa a doua de seminte puse le voi lasa si eu dese.Au inceput deja sa rasara si daca va fi cald le voi culege in curind :D
 

elenafles

Active Member
Prima mea recolta de rucola pozata inainte de cules :D Este foarte cruda.
Oare se poate conserva?A incercat cineva?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incearca in cutii mici de plastic la congelator Elena cu o parte din recolta.Eu am lasat citeva ca sa faca floare si eventual seminte ......numai de curiozitate :) In definitiv nu ai ce pierde :D
 

elenafles

Active Member
Ma gandeam sa o calesc putin in ulei si apoi congelata.Asa congelez eu salata si isi pastreaza gustul. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sincer eu dupa gust nu ma omor ,mai ales cind creste are si un miros neplacut,dar o maninc frageda ca stiu ca are multe vitamine.Ca si spanacul tinar sau sa fim in trend :wink: baby-spanacul :D
care e cam amarui dar e sanatos .....foc :)
Nu stiu zau daca/ calit merge :gandit:
 

victoria222

Active Member
Am incercat eu sa o congelez si nu merge :( Din ce am citit eu pe net- nu se poate conserva. Se mananca numai in stare proaspata
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiti ceva?Eu care sunt cu experimentele de orice fel ca sa ma conving EU PERSONAL ca asa este o sa congelez si va spun peste o saptamina ce gust are........ 8) sau daca e bun,sau.....bla...bla...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au trecut doar citeva zile dar va spun sincer...nehhhhhh.......ORIBIL!
Oricum mie mirosul nu imi place nici la cel crud :oops: .......Asa ca juma de recolta am scos-o cu tot cu radacina :oops:
De gustibus :wink: sau nu....in gustul omului,ce mai.....asta este. :mrgreen:
 
Sus