Rozmarinul

victoria

Active Member
haha,pai normal,ca doar nu era sa ceri la vanzatori.
Asa si eu am lucrat intr-o florarie si am "luat" puisori de diferite plante :)
 
claude: sper ca la butas i-ai taiat frunzele. trebuie sa lasi doar tija simpla. partea care o bagi in pamant o tai oblic exact sub n nod, sau muguras daca avea, iar la extremitatea cealalta la fel doar ca in oglinda, anume oblic deasupra uni nod sau muguras. petul incearca sa nu-l misti, adica sa nu ridici petul ma des de 3-4 zile. la 3 -4 zile il lasi o ora sa se ventileze si el. pamantul cand il uzi, uzi in jurul petului nu langa planta.

Succes.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
claude: sper ca la butas i-ai taiat frunzele. trebuie sa lasi doar tija simpla. partea care o bagi in pamant o tai oblic exact sub n nod, sau muguras daca avea, iar la extremitatea cealalta la fel doar ca in oglinda, anume oblic deasupra uni nod sau muguras. petul incearca sa nu-l misti, adica sa nu ridici petul ma des de 3-4 zile. la 3 -4 zile il lasi o ora sa se ventileze si el. pamantul cand il uzi, uzi in jurul petului nu langa planta.

Succes.
Nu i-am taiat chiar toate frunzele, i-am lasat un motz in varf. In partea de sus nu l-am taiat, ca e butas de varf...trebuie sa-l retez? :eek: Si i-am bagat in pamant doua noduri, taietura e la 2-3 mm sub nod
 
sa speram ca se prinde. de regula butasii se fac din partea lemnoasa. Mi-a mi s-a spus sa tai doar partea lemnoasa si sa o butasesc si sa tai toate frunzele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sper sa se prinda...Eu auzisem ca se prind din butasi semi-lemnificati...Eu astia i-am putut procura, deci...Acu', cum le-o fi norocul, daca nu se prind o sa cumpar o tufitza gata crescuta de altii :)
 

ionascus

Active Member
Ok

Am luat seminte de rozmarin din acela rezistent de lasat peste iarna in gradina...
Am citit intr-un blog ca substratul este compus din mranita,nisip mult si praf de creta ca sa alcalinizeze ....
Pun catev seminte si vad ce iese...
Anul trecut am adus o plantutza din Spania...am omorat-o cu udatul....pe urma am citit ca are comportment de cactus....mai rarutz cu apa....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Dupa doua luni de la plantarea din ghiveci mic:
In 5 iulie 2008 arata asa.
Acum dupa inca o iarna dar mult mai geroasa si cu multa zapada,neacoperit si ne protejat jumate este uscat jumate verde.
O sa ii fac poza de curiozitate.
 

ghia_don

Active Member
Inseamna ca a rezistat peste iarna asta in gradina?
Eu l-am pierdut pe al doilea anul asta :( ...asa ca am semanat iar...dar la iarna nu mai las nici unul in gradina...
 
ce tip de rozmarin este asta, caci al meu arata altfel. Nu am poze cu el cand avea frunze dar o sa fac prin Aprilie. la mine frunzulitele sunt mai subtiri, mai spre marar si planta creste destul de inalt 70-80cm.

Si eu l-am lasat in curte peste iarna si nu are nimic. Tulpina e plina de muguri.
 
la mine rozmarinul este plin de mugurasi . A stat toata iarna in curte si n-are nici pe naiba. O sa fac azi poza cu el asa cum arata acum.
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am esuat cu prinderea rozmarinului in ghiveci. Desi a stat batos o perioada, acum s-a innegrit si cred ca e pe duca :(
 
eu am o problema cu rozmarinul meu. Maine o sa fac poze detaliate. Cum am mai spus l-am luat de la cineva de incredere si nu il banui sa fi avut motive ascunse sa imi spuna ca e altceva mai ales ca mi l-a dat gratis. Cu toate astea nu seamana in amanuntit cu pozele voastre. O fi un soi anume? poate careva care stie ma lamureste zilele astea si pe mine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Rozmarinul meu semanat la sfarsitul lui ianuarie are trei randuri de frunzultite dar nu e mai inalt de 4 cm Asa incet creste el sau al meu e vreu pigmeu? :) Acum vreo trei zile a mai rasarit unul, deci al doilea din lotul de 15 seminte :)
Cei doi butasi de varf sterpeliti si pusi la inradacinat era cat pe ce sa-i arunc, ca mi se parea ca nu le merge pre bine...In concluzie, am smuls unul din ghiveci si, surpriza, avea un firicel de radacina :eek: Asa ca m-am facut ca ploua si l-am infipt iar in pamant :)
 
Eu am in gradina mai multi copacei de rozmarin care au iernat afara si acum sunt ok,desi aici iernile sunt friguroase.Unul l-am adus din italia ,iar restul i-am obtinut cumparand de la Metro cutiute cu rozmarin,verde.Am ales cutiute in care crengutele erau mai lemnoase,si le-am introdus in pamantul din gradina,fara pet in cap si fara sa numar noduri sau sa curat crengutele.S-au prins toti ,eu folosesc frecvent la mancare si rozmarin si salvie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Al meu e mort de-a binelea dupa iarna asta :cry: desi era ditamai tufa.O sa iau altul (cred :? )...........
Aoleu Claudeule ma innebunesti.Vrei sa fie ca Fat Frumos???
Da,creste ma greu :mrgreen: La vara,in soare o sa fie precum Ileana Cosinzeana,e bine???
 
http://picasaweb.google.ro/lh/photo/ST2 ... directlink

http://picasaweb.google.ro/lh/photo/Dy3 ... directlink

http://picasaweb.google.ro/lh/photo/2E5 ... directlink

astea sunt pozele cu cei trei rozmarini formati din butasi de pe aceeasi tulpina. Cresc repede, sau cel putin la mine asa cresc :D

Gabiuta, iti pot da eu un rozmarin intreg cu radacina din cei 3 cadou, caci fac frunze destule si nu mancam noi atata rozmarin. Plus ca dupa pasti o sa incep sa butasesc inca 2 tulpini.
Parca intelesesem ca esti din Bucuresti si in cazul asta nu imi este deloc greu sa ti-l aduc.
 

Fleur

Active Member
Si eu am aceasta planta Mirela Lucia si am primit-o tot ca rozmarin. Ierneaza in gradina fara probleme, dar este diferita de rozmarinul pe care-l am din seminte la plic si care in gradina a decedat cu gratie desi in anul ala a fost o iarna deosebit de blanda.
 
Sus