Rosii II

ghia_don

Active Member
Citisem ca soiul Principe Borghese e recomandat pentru pus la uscat.. Fructele nu sint atit de mici ca la Cherry, sint carnoase si cu zeama putina. Nici pielita nu e foarte groasa..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi am taiat si eu cherry para , ca sunt cele mai bune la gust si pe tavita la uscat , alea in ulei de masline , cu ceva branzeturi ...deja imi lasa gura apa :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Elektra, eu vreau totusi sa incerc, evident daca prind si cateva zile cu soare. Zilele astea ar fi fost chiar bine, la mine nu a plouat, ca in Cluj, toata ziua buna ziua, dar ma agatasem de alte treburi, dar zilele urmatoare incerc, macar sa nu zic ca n-am incercat si, daca n-o sa mearga, la anul o sa iau un deshidrator.
Cat despre faptul ca sunt mai potrivite cele cu mai putina zeama...bun pont...parca Floria se plangea de San Marzano, ca-s goale sau ma insel? Ia sa le puna la uscat :)

Danero, poti sa salivezi intens pana se usuca, ai si de ce, eu am mancat in Italia si-s bune de sa-ti bati copiii :rofl: Ca de-aia m-a si apucat harnicia sa usuc rosii :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mama da' cum stiti voi sa gasiti de toate :eek: si sa-i dati omului de lucru :rofl: Mersi de link, il studiez si i-l pun sub nas sotului meu, ca el e minitehnicus la noi in familie si si-asa-i place sa mestereasca :D La prima vedere pare ok, cel putin poti sa-l faci cat vrei de mare
Eu am niste rosii prunisoare si am ceva din cele lunguiete, o sa incerc cu alea.
 

happy

Well-Known Member
Este ca un topitor de ceara la albine,un geam termopan si etans in rest.Cred ca o sa confectionez unul si-l voi folosi pentru ambele.Buna idee Doina :clap:
Astazi am pus cherry galbene pe o tava cu gratar deasupra si o panza de protectie,doar ca eu nu stau acolo la gradina.Vedem ce o sa iasa! :?
 

ionascus

Active Member
Ft interesant uscatorul.....facem si noi la anul.....
Pana una alta uscam in dryer....avem un soi de prunisoare negre care merg bine la uscat....si cherry
San Marzano este destul de carnos la noi....nu stiu de soi de San Marzano o fi.... :roll:
 

happy

Well-Known Member
Din pacate rosiile cherry puse la uscat s-au innegrit.Seara nu le-am pus la adapost! :(

Si ce frumos aratau
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si la mine esec cu experimentul de uscat rosii. Ale mele au stat 3 zile la soare, noaptea le duceam in casa, dar dupa 3 zile inca nu erau uscate, iar dupa a 3-a zi de soare, noaptea au prins mucegai. Asa ca pentru viitor, ori cumpar esicator ori...cumpar rosiile gata uscate :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Esec si la mine , cred ca merg pe varianta moderna sau construiesc ala . Varianta moderna e sa infierbanti bine cuptorul (mai ales daca ai samota ca mine pusa in tava de jos si asezata pe pat de nisip) si dupa ce e super fierbinte , inchizi focul si bagi rosiile inauntru si lasi pana se raceste

Eu nu am mai facut asa ca astept pareri pro si contra :rofl:
 

interval

Active Member
Si la mine au mucegait, probabil de la faptul ca nu le-am tinut in permanenta in soare direct.

As avea doua observatii.

In primul rand, cred ca au nevoie de caldura multa. Daca italienii le uscau prin podurile caselor, faceau asta pentru ca acoperisul se incingea de la razele soarelui si degaja caldura. Daca nu credeti, urcati in pod pe la pranz intr-o zi cu soare.

In al doilea rand mai cred si ca nu trebuie sa fie taiate bucati prea mari. Nu am inca cherry, dar eu am ales niste rosii cam cat o nuca si le-am dat pe jumatate. Poate ca era mai bine in sferturi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Interval are perfecta dreptate,felii subtiri .......si Dane,DA.E o metoda buna.Asa am uscat si eu acum vreo doi ani si le-am pus in borcanele,tinute insa la frigider si nu in camara .Minunate numai ca s-au terminat prea repede.
Ca sa reziste peste iarna banuiesc ca trebuie sterilizate.

Si...musai dar musai putin oregano presarat deasupra :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai daca faci felii subtiri prin uscare nu mai ramane nimic din ele, nu? :? Italienii le usuca jumatati...da' e drept ca si clima lor e altfel si chestia asta se practica cam in sud, in nordul Italiei e cam cu cantec. Eu cred ca nu rezista din cauza conditiilor peste noapte...le-ar trebui un loc foarte aerisit, cu curenti de aer si uscat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ramine cum sa nu?Nu le feliezi ca pe castravete.Si le scoti semintele daca poti .Daca nu...

Doar ca mi-am amintit ca dintr-o tava pusa plina cu rosii au ramas cit pentru un borcanel mic .Mai mic decit cel de 400 gr.
Si inca ceva:in trei rinduri le-as "uscat".Dupa ce le tineam pina se racea cuptorul si se raceau si ele, le mai puneam inca odata...

Stiu ca reteta am luat-o dupa un site italian.Oricum am jurat ca nu mai fac
:)
 

Elektra

Member
Ce rau imi pare ca nu ati avut succes cu uscatul la soare, cred ca trebuie un soare foarte arzator, eu am ramas surprinsa cand m-am uitat pe un blog spaniol si rosiile puse la soare de respectiva persoana erau dupa 4 ore mult mai uscate decat ale mele dupa 3 zile. Poate incearca cineva si varianta cu masina pusa la soare :), ar trebui sa functioneze mai bine. Daca sunt taiate felii se usuca mai repede dar raman niste bucati mult prea mici, eu usuc san marzano taiate in jumatate, din 2 Kg iese un borcanel :D Eu de fapt intrasem sa va zic cat de bune sunt rosiile cu condimente puse acum 3 saptamani si sa va indemn sa puneti cat mai multe :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ia zi tu repede reteta de rosii cu condimente :) Sau ai scris-o si nu am vazut-o? :? :oops:
 

happy

Well-Known Member
Eu o sa-mi comand un topitor de ceara de albine(o sa am nevoie de el la anul)si in el sigur o sa mearga sa usuc si rosii :D
Ma cam pui pe ganduri Gabiuta,nu merita rosiile uscate sau este greu de obtinut produsul in sine? :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am sa incerc sa le pun si eu intro cutie neagra cu ventilatie :rofl: daca nu scot masina de spalat o dau cu negru si o dau la 1200 rotatii 30 min :rofl:
 
Sus