Rosii II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Codrina , vb cu mama , ca oricate seminte pun eu , tot trebuie sa puna si ea ceva , si sa mi zica ce si cum, si daca se adevereste ca sunt Aurora cu mare drag atunci :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante utilitare

Pentru iubitorii de seminte de rosi si alte legume,din intamplare am ascultat cuvantul D-nei director al singurului centru din Romania ,ca banca de seminte ,din Botosani si care oferea gratuit cate 20 seminte din toate soiurile de legume romanesti cu o singura conditie: dupa recoltare semintele sa fie inapoiate centrului,restul fie reutilizate in propria gradina sau oferite altror iubitori.Deci o sansa de a reveni la gustoasele legume romanesti.
 

ghia_don

Active Member
Pe cit de incintata am fost de cum arata San Marzano2, in faza de crestere si fructificare, pe atit de dezamagita sint acum , cind au inceput sa se coaca :( ...Fructele sint seci, goale la interior, doar cu un ciorchine de seminte pe mijloc...Gustul e fad si fara aroma specifica de rosie...
Sigur nu mai pun la anul... :(
 

anknic

Active Member
ghia_don a spus:
Pe cit de incintata am fost de cum arata San Marzano2, in faza de crestere si fructificare, pe atit de dezamagita sint acum , cind au inceput sa se coaca :( ...Fructele sint seci, goale la interior, doar cu un ciorchine de seminte pe mijloc...Gustul e fad si fara aroma specifica de rosie...
Sigur nu mai pun la anul... :(
cica sunt cele mai bune pt.suc de rosii. nu-s bune consumate ca atare (si eu am fost dezamagita cumva de gust...chiar daca le-am achizitionat pt.suc de rosii)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: plante utilitare

popescu gp a spus:
Pentru iubitorii de seminte de rosi si alte legume,din intamplare am ascultat cuvantul D-nei director al singurului centru din Romania ,ca banca de seminte ,din Botosani si care oferea gratuit cate 20 seminte din toate soiurile de legume romanesti cu o singura conditie: dupa recoltare semintele sa fie inapoiate centrului,restul fie reutilizate in propria gradina sau oferite altror iubitori.Deci o sansa de a reveni la gustoasele legume romanesti.
Dnul Popescu, si cum ajung la banca de seminte? Un nr. de telefon sau un link va rog
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca San Marzano2 sunt seci si goale in interior eu zic ca nu-s prea bune pt. suc, iese cantitate mica...Daca fierbi 10 kg de rosii si ies 5 de suc e cam nasol, nu? :? Eu zic ca sunt bune de suc cele foarte carnoase si zemoase, de ex. Inima de bou sau rosiile acelea mari, romanesti. Noi nu facem suc doar dintr-un fel de rosii, in oala sfarsesc pana la urma cam toate soiurile care le avem si mi se pare ok asa, cred ca asta-i cel mai bun suc de rosii, mixt :)
 

ghia_don

Active Member
Nici eu nu fac suc numai dintr-un soi de rosii, pun tot ce am si amestec...asa imi pare si mie cel mai bun...intr-un singur an am facut din cele galbene separat, a iesit foarte bun, gros, fara sa-l fierb prea mult, dar cu timpul am pierdut soiul.
Revenind la San Marzano 2 pe care le am eu, dupa cum sint nici nu pot sa le dau prin separator...voi face miine niste poze sa vedeti cum arata in interior. Si cind ma gindesc ca am un rind intreg numai din astea :eek:f: ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , la mine alea au dat "carnea" din sos , fata de unele mai fatzoase dar cand am stors azi la masina , mai sa nu stiu daca am trecut rosia sau nu.

Oricum da , de departe , inima de bou conduce si rosiile Mirelei , pana acum cea mai mare productie
 

mymo

Active Member
Poate sa-mi arate si mie cineva o rosie Inima de bou? am primit azi una si i-am luat semintele dar din cautarile mele nu prea pare Inima de bou...comparatie nu mai pot face ca am halit-o :oops:
 

mymo

Active Member
No,aia a mea ori a fost defecta ori nu a fost ce trebuia,era mai subtire si lunguiata.
Multumesc Dane.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vreo modifcare in caz ca trebuia sa fie , iar ale mele sunt un pic mai rozii ca astea , dar sunt super bestiale la gust , mai ales in salate , iar la suc spor maxim cu ele

cu placere :D
 

interval

Active Member
Inima de bou este prezenta intr-o mare varietate de forme, culori si marimi. Pe urma, in cazul celor care s-au cultivat multi ani folosind semintele anului precedent, mai apar si usoare modificari pentru ca se 'corcesc' stand prea aproape de alte soiuri.

Asa ca nu se poate trage usor o concluzie avand in fata doar un exemplar si o poza. Eu am in gradina niste rosii de la vecinu' Paulica, cel care le cultiva de vreo 18-20 de ani si le vinde acum cu 2,5-3 lei/kg fara probleme (si are clienti pentru ca merita mai ales pentru bulion). Rosiile mele sunt mari si mai roze (par a fi o varietate de Pink OxHeart), devin roz inchis spre grena cand se coc. Paulica spune ca Inima de bou se recunoaste usor pentru ca fructul se termina intr-un unghi ascutit. Mi-a si aratat unele exemplare din gradina lui si era adevarat (si in poza lui Danero se poate deslusi un fel de unghi). Dar eu am cautat printre ale mele si inca n-am gasit unghiul, mai toate au fundul rotund si mai plat. Si semintele mi le-a dat Paulica si jura ca sunt 'contingent' cu ale lui.
 

ghia_don

Active Member
Dupa cum v-am promis, am revenit cu pozele la San Marzano2
fructele intregi arata foarte bine, dar..
mijlocul acela pe care stau semintele e tare si nu se poate consuma.. Am sa incerc sa le umplu ca pe ardei sa vad daca imi plac...
 

Floria

Active Member
Asa de mult imi place topicul acesta, parca ar fi un topic al profesionistilor nu doar al pasionatilor de plante. Prezentarile incep sa fie tot mai edificatoare, aici nu este vorbarie sa umple spatiul, iar fotografiile sunt foarte graitoare.
Multumesc Ghia !
 
Sus