Rosafruct - furnizor de trandafiri

mg

Member
Cred ca aici e cel mai bine de postat . M-a cuprins o febra si am vrut sa cumpar de urgenta niste trandafiri cataratori rosii si de talie mare , sa creasca la 3-4 m . Am dat mailuri peste mailuri la citeva firme , am propus sa ma duc eu personal in tara dupa marfa ....nimic . Nimeni nu a raspuns . In concluzie ori sint prosti , ori sint prosti ! :eek: Singura mea conditie era sa fie tufa in vegetatie chiar si foarte mica ....acesta era si motivul de ma deplasam eu , indiferent unde .
Acum m-am linistit ...daca gasesc zilele acestea prin Bucuresti , bine , daca nu , voi inmulti eu ce mai rup de ici -colo .... :)
Acest mesaj poate fi citit si asa : daca are cineva un lastar sau mai multi , cu radacina , din ce vreau eu , cumpar . Ma deplasez in jurul Bucurestiului .
 

Fleur

Active Member
Mircea nu ti-a raspuns nimeni fiindca e tarziu acum de plantat trandafiri. Doar daca gasesti din cei la ghiveci mai poti planta la vremea asta, dar nu cred ca vei gasi ceea ce doresti tu. Va trebui sa astepti pana la toamna sau cel mai bogat sortiment il vei gasi in primavara.
Incearca pe la producatorii particulari, dar nu cred ca vei gasi ce vrei tu. Gradinar 1 cred ca stie mai bine ca ea a fost in primavara pe la toti din cate stiu eu.
 

mg

Member
Fleur a spus:
Mircea nu ti-a raspuns nimeni fiindca e tarziu acum de plantat trandafiri. Doar daca gasesti din cei la ghiveci mai poti planta la vremea asta, dar nu cred ca vei gasi ceea ce doresti tu. Va trebui sa astepti pana la toamna sau cel mai bogat sortiment il vei gasi in primavara.
Incearca pe la producatorii particulari, dar nu cred ca vei gasi ce vrei tu. Gradinar 1 cred ca stie mai bine ca ea a fost in primavara pe la toti din cate stiu eu.
Teoretic este tirziu , practic se poate planta si acum . In tot cazul eu cautam trandafiri in vegetatie l, a ghiveci sau ma rog , la punga :) daca ma duceam dupa ei .
 

numauita

Member
Mg are dreptate Fleur.
Din cauza asta nu gasesti decat la ghiveci. Am fost azi la ronaland si mai vroiam si eu cataratori dar au spus ca nu au decat la ghiveci parca. Nu era urgent pentru mine si am zis ca astept pana la toamna. Poti sa le dai un tel. sa intrebi daca mai au.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mg, daca ai nevoie iti pot da numerele de telefon ale catorva producatori particulari care ti-ar putea da acum trandafiri direct din gradina cu colet ca sa se si prinda - pb e ca astia nu au soiuri si nu stiu ce trandafiri au decat dupa culoare.
Daca as fi in locul tau eu as face asa:
- as cauta soiul pe care-l vreau in magazinele de gradinarit, la ghiveci. Astia se prind cu siguranta chiar daca-i plantezi acum - e drept ca sunt mai scumpi decat cei obisnuiti. Am vazut azi in Herastrau la expozitie cateva soiuri, poti sa incerci si acolo.
- daca nu gasesti ce ti doresti astepti pana la toamna si comanzi la furnizori verificati.
Eu am cumparat anul asta de la Ronaland si de la Rosafruct. Dna Nicoleta de la Ronaland e super-dragata, trandafirii aratau f bine, mi-a placut.
Cei de la Rosafruct mi s-au parut cam necomunicativi si cand am vazut trandafirii lor livrati cu radacina nuda, la mijlocul lunii februarie am fost dezamagita si chiar suparata. Mi-am schimbat complet parerea!!!
Trandafirii de la Rosafruct sunt EXCELENTI! Sa-i vedeti cum arata acum in gradina si ce tufe s-au facut - am comandat cataratori New Down si sunt f.f. vigurosi si din floribunde Schnewittchen. S-au dezvoltat excelent, abia astept sa inceapa comenzile de toamna sa mai incerc si alte soiuri - nota 20 la calitate.

Si inca o mentiune - trandafirii de anul trecut i-am luat la ghiveci de la Brico - era primul an la casa, cu gradina si-mi doream si eu trandafiri. Au inflorit inca din primul an dar anul asta s-au dezvoltat splendid, abia astept sa postez poze cu ei infloriti. Am avut trei soiuri: Fairy (acoperitor), Pernille Poulsen si Holstein Perle (ambii sunt floribunde).
Deci si trandafirii de ghiveci sunt ok doar ca sunt mult mai scumpi fata de cei obisnuiti pe care-i cumperi primavara.
Succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Subscriu.Rosafructul este excelent.La toamna vreau si eu sa comand tot ce inseamna la ei trandafiri cataratori....am nevoie sa imi umplu gardurile :D
 

bradut

Well-Known Member
Am primit mail aseara si am inteles ca astazi pun coletul la posta. Abia astept sa-l primesc.
 

bradut

Well-Known Member
* prin curier, de fapt (chiar, stie cineva cu ce firma de curierat lucreaza?)

La acesta sectiune a forumului nu exista butonul "edit".
 

anasstasia

Active Member
Si pe mine m-a surprins diferenta exagerata de pret. Dupa ce ca platesc si transportul, de ce sa pui adaos mai bine de 100%???
 

anasstasia

Active Member
Ar merita sa facem o comanda maaaaaaare si cineva din zona firmei sa mearga la ei sa cumpere. Nu e frumos din partea lor.....In fine, treaba lor...
 

anasstasia

Active Member
Stiu Victoria, si eu ochisem cite ceva. Mai ales The Fairy, trandafir pe care il vreau neaparat, deoarece l-am vazut inflorit. Este o splendoare. Iar in alta parte nu l-am mai vazut la vinzare. :|
 

gomez99

Well-Known Member
din cite stiam eu preturile online includ transportul. deci nu se mai plateste nimic in plus.
 

victoria

Active Member
o sa incerc sa iau legatura cu ei sa vad.Totusi,preturile duble fata de vanzarea directa nu mi se par justificate
 

alfa

Active Member
Dar de unde stiti fetelor ca sunt duble preturile fata de vanzarea directa :?

Eu zic ca merita pretul, pentru ca sunt mult mai mari butasii decat de la alte firme. Ce am primit eu aveau toti cel putin 3 lastari imensi.

Acestia sunt butasii primiti in toamna de la ei:
 
Sus