Rosa di Jericho

ribana

New Member
Multumesc, Gabiuta!
Sa inteleg ca nu ramane doar verde ci ii cresc acei spori.... Sigur ca ai putea sa n-o lasi sa faca acei spori repetand uscarea si udarea...
 

marean

Active Member
Eu am o curiozitate in privinta plantei acesteia ... poate sa vegeteze normal,ca toate plantele,nu numai treziri scurte ?
Parca citisem acum ceva timp ca ii trebuie un sol nisipos,in strat subtire,si ca apar radacinile mici la contactul cu acesta ... stiti ceva ?
 

marean

Active Member
:oops: Asta asa este,multumesc mult !!!!!
Apropos,Ribana,acei spori sunt metoda de inmultire a plantei,banuiesc ca trebuie sa vageteze mai mult timp ca sa-i produca,la fel precum ferigile :D ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am citit nicaieri despre sol .Despre nici un fel....pur si simplu apa.Daca gasesti tu altceva sunt si eu curioasa :? .

Pe a mea o s-o deschid din nou de Craciun :D
 

marean

Active Member
Am tot cautat acuma,insa nu am reusit sa mai dau peste respectivul articol,citit anul trecut ... cert e ca ii trebuia un procent foarte mare de nisip (provine din zonele desertice ale Saharei),asa ca ma gandeam sa pun 80% nisip,restul pamant....ma mai gandesc inca,probabil o s-o pun in apa .
Voi cat ati tinut-o in stare vegetativa ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am tinut-o citeva zile (cred ca vreo 6-7)fara ca apa sa se faca maronie,sa miroasa sau sa se intimple altceva cu ea.

:tavalit: Descintecele au fost ele esentiale :rofl:
 

marean

Active Member
Am pus-o si eu in seara asta in apa,e superba,intr-o ora-doua se deschisese complet,inca nu si-a deschis toti carliontii,insa e minunata,deja se inverzeste !
Vai cat de mult imi place si cat mi-am dorit-o,multumesc mult Diana,mi-ai facut o mare,mare bucurie ! :*
Gabi,tu la cat timp ii schimbai apa,in fiecare zi ?
Eu cred ca o voi tine in stare de vegetatie mai mult timp,si asa ciclul ei vegetativ tine pe tot parcursul sezonului ploios,care,banuiesc,nu dureaza decat o saptamana :mrgreen: ,cum scrie pe siturile romanesti .
Pe un singur site in engleza am gasit o informatie ca se poate tine in vegetatie pe un timp nespecificat,insa trebuie ca anual sa aiba un repaos .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu i-am schimbat apa.Asta este de fapt "testul" pe care trebuie sa il treaca posesorii acestei plante.
Asa se spune :?
O saptamina am tinut-o in vegetatie.Apa a fost aceeasi pe parcursul intregii saptamini.De data asta ,cind o voi pune, o voi tine mai mult si nici atunci nu voi schimba apa.
O sa-ti trimit ceva in spaniola sa citesti :)
 

marean

Active Member
Chiar te rog sa-mi trimiti (din pacate,eu i-am schimbat deja apa azi de dimineata :mrgreen: ) .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mai povestiti-ne si noua de Rosa Jerico,va rugam frumos si multumim asijderea!
 

albela

Active Member
stelos a spus:
Buna ziua, iubitorilor de frumos!Poate este cineva avizat care ma poate ajuta:
Unde gasesc si eu la un pret mai accesibil niste Trandafiri de Jericho!
Are cineva idee de unde pot fi adusi??
Cum se inmultesc am aflat,prin spori....dar la noi nu e posibil,cica..
Sper ca voi intalnii pe cineva care sa ma ajute

Cu multumiri-Stelian :oops: :oops: :oops:
 

sorina

Active Member
a mea sta neudata de vreo 1 an si ceva si inainte tot asa am tinut-o uscata , doar de curiozitate ii mai dau apa sa vad cum se deschide . E o adevarata minune planta asta :wink:
 

michaela

Active Member
pai in habitatul ei... asa face.... cand este seceta se inchide (economiseste asa consumul de apa)apoi se desprinde de sol ,este valucita de vant si unde gaseste apa.... se desface, produce seminte si... o ia la fuga iar :D :rofl:
 

nick1971

Active Member
azi am intrat in posesia ghemului :)
deja prinde viata
nu i-am facut poza inainte, am uitat :D , dar puteti vedea ghemul la alexandru tudose in album
 
Nick, sa-i schimbi zilnic apa si sa nu stea tot in apa. Pt a inverzi il poti uda tot (numai sa nu stea tot in apa, decat doar pe fund) Sa nu-l tii mai mult de 3, max 4 zile in apa. Apoi il pui la uscat cel putin 1 luna in locuri bine aerisite, dupa care il poti aduce din nou la viata. Eventual il poti planta in ghiveci. Detalii in albumul meu.
 
Sus