Rosa di Jericho

A

Anonymous

Guest
Misterioasa,ciudata,interesanta....si mie chir imi si place cum arata!!!Cine are,sa-i traiasca!!!! cine nu...poate isi face rost....
 

Leanna

Member
Si mie imi place ciudata :)

Gabiuta,scuza-mi curiozitatea..dar a ce miroase :roll: ? Am tendinta sa adulmec plantele.. :roll:
 

Leanna

Member
:) Ma asteptam sa miroase a conifere, a tuie sau ceva de genu asta :) dar acum stiu ca a nimic

Multumesc ca ai mirosit-o pentru mine :rofl: Pana as fi mirosit-o eu...as fi avut multe nopti nedormite :rofl: Pe aici nu se gaseste asa ceva
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Leanna,daca chiar vrei sa stii......cind bagi adinc nasul in ea :oops: are asa...........un iz de mil,de loc statut si baltit..............dar la o trecere pe deasupra :rofl: chiar a NIMIC!!!!
Da,ai senzatia ca este conifer..........dar fara miros!Si musafirii mei m-au intrebat acelasi lucru :)
 
D

dyayzh

Guest
Gabiuta..se pare ca la mine nu prea a simtit chestii pozitive...ca nu s-a deschis ca la tine :cry: Bine eu am pus in camera cu fumat mult, caci am citit ca absoarbe fumul :evil:
 

Alexa81

Member
Sa va povestesc si eu ... In Egipt, toti vanzatorii de ceaiuri si spetie o aveau la vanzare( o cantareau si era 1€/100g.) si aveau si un bol cu apa unde o tineau ca sa intelegi ce cumperi
. Din cate am inteles apa se schimba, o sa si infloreasaca cu minuscule floricele, dar era parfumata. Spuneau ca parfumeaza camera in care o pui si era adevarat ca daca apropiai nasul se simtea un placut miros, delicat, ca de parfum. Evitati prea multa lumina in zona bolului pt ca se dezvolta micro alge, oricum apa ar trebui schimbata la cateva zile.

Mai am una( erau 2), cealalta nu a dat semne de viata, poate pt ca am pus-o in terasa si era frig. Din curiozitate tocmai am imbaiat si al doilea ghemotoc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa fie mai multe tipuri,specii,origini ale plantei?Or fi............... :? Apa este perfect curata,clara si limpede(este adevarat ca micro....nu se vad :rofl: ) insa o voi schimba abia miine!"Frunzele" sau nici nu stiu cum sa le denumesc de dedesupt sunt maronii!Bolul respectiv nu il tin la lumina desi am citit ca ii place!Iar de miros nici vorba :( .
Ciudatica domnisoara................. :) ce sa zic???
 

Alexa81

Member
Am adus-o in casa si pe cea din balcon. S-au desfacut fara sa se inverzeasca si uitandu-ma atent am vazut ca sunt pline de mici capsule cu seminte.... :? Imi pare rau ca nu e planta tanara, dar eu cu seminte nici nu ma gandesc sa ma chinui. Le mai las o zi, doua si daca nu incoltesc asa cum sunt, le strang si vi le aduc in tara peste cateva luni, sa incercati si voi.
 

lili

Member
Alexa81 a spus:
?..i uitandu-ma atent am vazut ca sunt pline de mici capsule cu seminte.... ... .
Acele mici capsule sunt pline de spori. Are aceeasi metoda de propagare ca si feriga.
Aceasta planta poate fi luata ca o provocare sau o mica, mare necunoscuta.:wink:
:gandit: Nu este bizara...are doar un comportament mai altfel :wink:
Este putin mai sensibila la anumiti stimuli :!: .... dar acest aspect poate fi tradus de fiecare posesor :gandit:
 

Alexa81

Member
Crede-ma ca ce am eu e o planta cu productie de seminte serioase, sunt mici, maro deschis, tari, sigur nu sunt spori.
Le-am strans deja pe un servetel de hartie si le usuc, o mica parte o sadesc ca sa va d ce se intampla. Sigur vor nisip :rofl: dar nu stiu daca cu multa apa sau cu umed doar. Pun si- si .
 

lili

Member
Dar se comporta ca niste spori :wink: ...ai intuit bine substratul pentru ele....doar ca au nevoie de umiditate,caldura si capac acoperit cu ziar, hartie. Nu germineaza in lumina puternica.
 

Viovett

Member
Ce va mai fac rozele ?
Cat de mult le-ati tinut in apa ?
Am primit si eu una si ma intreb daca sa o pun in apa acum sau sa o las pana in decembrie( sa fie verde de sarbatori).
Inteleg ca-i trebuie repaos, dar cat ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu are nici un fel de importanta .Poti sa o pui acum si sa se faca verde si peste o zi sa o scoti si se face ghem din nou.
Peste o zi sau doua repeti procedura.Deci:nu are nevoie de repaus.
Incantatiile sunt mai greu de invatat :wink: :twisted: in rest........ :rofl:
 

blueheart_d

Member
acum doua saptamani am primit si eu o rosa si am pus-o in apa, dar are cateva crengute la margine care nu s-au inverzit de tot. sa fie oare astea uscate? mai am una la magazin si au si colegele mele dar astea nu merg foarte bine. nu se deschid de tot si fac si mucegai. apa sigur nu e in exces. poate e intr-adevar o floare a norocului si pe mine ma poate astepta un MARE noroc! :) :)
 

marean

Active Member
De unde ai luat,Dana,si la ce pret ?
Poate putrezesc ceva extremitati uscat,care nu-si mai revin ...
 

ribana

New Member
Alexa81, as vrea sa te intreb de pianta di nettuno. Stii ceva mai multe despre ea? Stiu ca in pliantele din Italia (sa nu ma intrebi ce plinate ca nu stiu) este prezenta acesta planta.
Se zice ca este si mai interesanta decat trandafirul acesta. :eek:
 
Sus