Rodiu

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

George

Member
ana popa Trimis: Mie Feb 08, 2006 9:45 am Titlul subiectului: Rodiu
Am trei puiuti de rodiu, obtinuti din seminte anul trecut. Intrebarea mea este: am sperante sa infloreasca anul acesta sau trebuie sa astept inca multi ani?
 

George

Member
Andrada Trimis: Mie Feb 08, 2006 11:33 am
Si eu am doi copacei de rodiu obtinuti din seminte... care au aproape 4 ani, dar ai mei nu au inflorit inca.
 

George

Member
ana popa Trimis: Mie Mar 15, 2006 1:00 pm
Am folosit seminte din fructe cumparate si le-am semanat prin luna martie, intr-un amestec de pamant de gradina, turba si nisip. Daca mai retin bine, au rasarit dupa 3-4 saptamani.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acela nu este rodiu propriu zis (adica nu este Punica). Din pacate n-am retinut numele lui botanic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am citit.Bravo ei ca se documenteaza.N-am fost atenta ca nu m-a interesat subiectul.Mii de scuze poate s-a interpretat gresit dar eu am intrebat cu titlu informativ.
 

auroradumbr

Member
Buna seara!
Am si eu o intrebare in legatura cu Rodiul.Am primit prin posta acum doua saptamani 2 puiuti si erau putin uscate frunzele.Acum, celui mai mic i s-au uscat frunzele de tot, ale celuilalt mai sunt verzi, dar continua sa se usuce. As putea sti din ce cauza se intampla si cum as putea opri uscarea lor.de asemeni daca isi mai revine cel fara frunzulite(am observat ca tulpina este viguroasa)
Multumesc pentru intelegere si sper sa am si un raspuns :oops: :(
 

George

Member
Probabil ca schimbul de temperatura a fost motivul caderii frunzelor. E posibil ca si lipsa luminii sa fie cauza. Nu trebuie sa-ti faci griji, pune-l intro camera racoroasa iar pe la sfarsitul lunii aprilie il poti da afara si ii va da frunze noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De aproape doi ani. :D .Da,stiu e frumos si tot mereu am tuns din el.Acum e la "terapie" de revenire din iarna :)
 

auroradumbr

Member
Din cei doi doar cel mai mare a rezistat.A crescut in inaltime, i-au dat frunze noi si am observat ca de vreo saptamana , pe tulpina i-au aparut ramurele noi cu frunzulite. :D
Sper sa-mi infloreasca si mie anul asta! :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ajutor!!!!!!!!!!Heeeeeeeeeeeelp!!!!!!!!
Sau poate nu e nevoie.Dar rodiul meu se ingalbeneste. :( E un fenomen normal???Ce ziceti??A crescut ,este afara inca dar frunzele se ingalbenesc.O fi simtit si el toamna? :?
Sa il aduc in casa?
Nu stiu ce sa fac.Frunzele din virf sunt verzi si frumoase.De citeva zile vad ca se ocupa numai cu asa ceva:ingalbenirea :D
Va rog niste sfaturi.Astept :|
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta, exact asa se intimpla si cu al meu, care inca este afara. Frunzele de la baza se ingalbenesc, cele din virf sint inca bine mersi, si mai au inca flori.
Cred totusi ca e normal sa se intimple asta...doar e toamna si pentru el :wink: ..
Il mai las afara pina se face destul de frig incit sa ma tem pentru el, adica pe la 6-7 grade. Al meu e inca tare mititel si cred ca nu ar suporta mai putin de atit...dar pina atunci vreau sa-l calesc :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus