ridichi

blueheart_d

Member
anu asta vreau sa incerc cu ridichi albe si rosii. ce conditii de semanare cer? in rasadnita sau direct in pamant?
 

Luciana35

Member
Eu le pun direct in pamant ...daca e cald incoltesc si cresc destul de repede. Sunt atacate de niste purici pe care eu ii sperii cu un pic de cenusa. Trebuie udate din cand in cand daca e vremea secetoasa...daca nu au apa suficienta sunt iuti si teioase.
 
daca semeni la interval de 10 zile cate 20 seminte si le uzi chiar ai pt consum toata vara, la fel merge si ceapa verde
 

Luciana35

Member
Depinde cum le pui...daca ai rabdare si le pui mai rare nu e nevoie . Daca nu , cand au doua frunzulite trebuie sa le raresti altfel nu cresc cum trebuie.
 
daca-s rosii le pui la 8 cm. pe rand si 10 cm. intre randuri, daca-s albe la 10x10 ,dar au timp mai lung de crestere
 

victoria

Active Member
Am pus si eu acum 2 zile ridichi de luna(cele mici rosii).Apoi a plouat.Asta e bine,vor iesi curand.Am stat sa le pun bob cu bob.Mai bine decat sa ametesc rarind la ele.
 

ACHIMENES

Member
Cele albe, mai lunguiete au nevoie de un sol mai mult nisipos si afanat , daca nu sunt intrunite aceste conditii, cresc strambe, deci dati-le cel mai bun loc din gradina :) ...cele rosii nu au astfel de cerinte. :D
 

victoria

Active Member
la mine este afanat.Nu este nisipos,dar cred ca vor merge.Maine as pune si eu din astea albe.Daca nu ploua.
 
Anul acesta inca nu am pus ridichile,dar in fiecare an pun si ridichi rosii si albe de 2-3 ori pe an.Astfel am toata vara.
Le ud des daca nu ploua...
:)
Mie mi se pare ca cele rosii sunt mai putin pretentioase decat cele albe.
Cele rosii eu le seaman si apoi le raresc,dar cele albe le pun samanta cu samanta.
Pana acum in anii anteriori am avut ridichi frumoase.Sa vedem anul acesta. :)
 

ACHIMENES

Member
Am pus acum o saptamana samanta de ridichii, din aceste 2 pachete iar ieri le-am facut o poza, pentru ca tocmai au rasarit . Azi le-am udat pentru prima data......acum vreau sa ploua si nu ma aude nimeni.. acolo sus :cry:
 

victoria

Active Member
Cica ti-a programat pentru maine si poimaine cate o portie de ploaie Achimenes.
Eu am preferat sa ud azi sa nu se usuce.
 

ghimpe--

Member
Am pus si eu cateva ridichii rosii (de luna) intr-un ghiveci :oops: dar au frunzele altfel :eek: Poate "o pun" si eu de o salata :rofl:
 

ACHIMENES

Member
victoria a spus:
Cica ti-a programat pentru maine si poimaine cate o portie de ploaie Achimenes.
Eu am preferat sa ud azi sa nu se usuce.
Cica avuse-si dreptate cu ploaia, abia astept sa treaca cele 2 zile de ploaie si sa urmeze zilelele calduroase, atunci sa te tii, pur si simplu vor "exploda" toate plantele........totul va inverzi ca prin minune :D :D :D
 

ACHIMENES

Member
Prima recolta de ridichi e gata sa fie savurata :D, cei drept mie imi place mai mult sa le privesc decat sa le mananc :cry:
 
Sus