ridichi

ACHIMENES

Member
constantin.c a spus:
daca iei un redigest ,nu iti face nici un fel de probleme !!!! :D
Nu mai am scapare cu stomacul meu, poate doar cu iaurt sau un pic de lapte, dar nici astea nu dau intotdeauna rezultate :? :? :?
 

victoria

Active Member
Ma bucur ca am avut dreptate cu ploaia Achimenes.Chiar ca explodeaza totul.......of.....primele sunt balariile.
Dar si legumele arata frumos.
 

ACHIMENES

Member
Eu am terminat ieri cu plantatul rasadurilor.......toate obtinute de mine :) si plantate tot de mine :) ........of ce mi-asi fi dorit un copil sau o nepotica, bagacios, care sa-i placa sa gradinareasca.
Ieri am pus rasadurile de tomate din hibrizii ROMA si AGE, nemaipomenitide gustosi si foarte rezistenti la mana.
 
""toate obtinute de mine si plantate tot de mine ........of ce mi-asi fi dorit un copil sau o nepotica, bagacios, ""

si ce nu ai, ca sa poti !!!!!! :) :wink: :rofl:
 

tzushuca

Member
ACHIMENES a spus:
Eu am terminat ieri cu plantatul rasadurilor.......toate obtinute de mine :) si plantate tot de mine :) ........of ce mi-asi fi dorit un copil sau o nepotica, bagacios, care sa-i placa sa gradinareasca.
Ieri am pus rasadurile de tomate din hibrizii ROMA si AGE, nemaipomenitide gustosi si foarte rezistenti la mana.
si sa calce peste straturi si sa vina drept la tine sa-ti arate cine stie ce pietricica.........
 

ACHIMENES

Member
Pai am 2 baieti de 21 si 19 ani dar in afara de jocuri pe calculator si muzica, nu-i posibil sa-i scot afara din camera :cry: ......iar de nepotica mai am de asteptat pana s-o hotari vreunul din ei, nu mai pot eu gradinari :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
tzushuca a spus:
ACHIMENES a spus:
Eu am terminat ieri cu plantatul rasadurilor.......toate obtinute de mine :) si plantate tot de mine :) ........of ce mi-asi fi dorit un copil sau o nepotica, bagacios, care sa-i placa sa gradinareasca.
Ieri am pus rasadurile de tomate din hibrizii ROMA si AGE, nemaipomenitide gustosi si foarte rezistenti la mana.
si sa calce peste straturi si sa vina drept la tine sa-ti arate cine stie ce pietricica.........
Ai mare dreptate dar ce mai conteaza :oops:
 

mirela06

Active Member
Ridichii, punem si noi in fiecare an si in fiecae an intra un vierme, ca o ata in el , ceapa si usturoi si-i face ca vai e ei. Dam cu DECIS si boala stie ce alte sol. de tratat pamintul si degeaba. Ne-a spus cineva ca pamintul este bolnav si trebuie tratat. Stie cineva ce sa fac. Rog un sfat. :(
 

anknic

Active Member
readuc topicul asta in actualitate pt.ca-s tare mandra de ridichile mele si pt.ca mirelei nu i s-a raspuns si s-ar putea ca raspunsul la intrebarea ei sa ma intereseze si pe mine.

eu am pus pana acum de 3 ori ridichi primavara asta: pe la jumatea lui martie ridichi rotunde (s-au facut si nu prea...ori n-au avut ce le trebuia, ori a fost soiul mai prostut), la sfarsitul lui aprilie ridichi lunguiete (din astea tot mancam de-o sapt.si tot mai sunt...s-au facut de nu mi-a venit sa cred: mari, nu-s atoase, nu-s iuti) si zilele trecute (tot lunguiete)

treaba e ca mie nu mi-a intrat niciun vierme in ele, dar vecinul meu mi-a spus ca la noi in zona nu cresc morcovi pt.ca intra un vierme in ei-exact descrierea mirelei...eu am semanat si morcovi si vad ca-s bine merci la suprafata...sper sa n-am surprize cand i-oi scoate...

asa ca intrebarea ramane: ce-i cu viermii aia subtiri si lungi si cu ce se "decedeaza" ei?
 

ionascus

Active Member
Am auzit ceva de viermele sarma....si ca nu ii face placere sa aiba langa el anumite plante...am citit intr-un topic de pe egradini,nu mai stiu unde exact...
 

anknic

Active Member
bun, deci am aflat ca se cheama vierme sarma.

am gasit pe net ca se omoara cu SINORATOX

da' banuiesc io ca nu mai e agricultura eco daca dau cu d'asta...

da' asta e! decat deloc agricultura...cred ca bag la toamna in pamant cu ocazia cazmaluitului...ca oricum bag seama ca-i bun asta si la coropisnite si cum punem toamna si iarna gunoi...
 

interval

Active Member
Ridichii negre?
Am semanat si eu pe la inceputul lui iunie

Acum unele au inceput sa infloreasca, ase este normal?
Am controlat de curand si nu au dezvoltat radacini in pamant. Sa le fi pus prea dese? Sa le fi udat prea mult?

Revin dupa ce am mai cautat pe internet. Aici
http://gardina-de-legume.webgarden.com/ ... e/ridichii
scrie asa
Se seamana la inceputul toamnei, pentru a nu forma flori. Se recolteaza la 110-120 zile de la insamantare.
 

Elektra

Member
interval a spus:
Ridichii negre?
Am semanat si eu pe la inceputul lui iunie

Acum unele au inceput sa infloreasca, ase este normal?
Am controlat de curand si nu au dezvoltat radacini in pamant. Sa le fi pus prea dese? Sa le fi udat prea mult?

Revin dupa ce am mai cautat pe internet. Aici
http://gardina-de-legume.webgarden.com/ ... e/ridichii
scrie asa
Se seamana la inceputul toamnei, pentru a nu forma flori. Se recolteaza la 110-120 zile de la insamantare.
Era prea cald cand le-ai semanat, au trecut direct la facut seminte, poti sa le scoti, cel putin pe cele inflorite sau care s-au inaltat, sigur nu mai fac radacini...sau lasa cateva pentru seminte.
 
Sus