Rhipsalidopsis

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pentru mine nu spatiul e problema principala, dar tot in vesnice permutari sunt ca sa pot sa le ofer conditii propice, sau macar acceptabile tuturor de-a lungul anului. :D
 

Nicola

Member
Sper doar sa nu fi facut o nazbatie:rofl:)am rupt din lastarii fara flori si i-am pus la prins. Direct in pamant cu perlit si neacoperiti. Vom vedea...
 

yo_man

Active Member
Bună ziua. Am un Rhipsalidopsis care nu a mai inflorit de când l-am cumpărat. A tot crescut, s-a facut gigantic fata de cum era cand l-am cumparat, dar flori nu vrea sa facă. . Lângă el este un schlumbergera care înflorește de 2 ori pe an. Amândoi sunt îngrijiți la fel.. Primesc lumina la fel, apa , îngrășământ etc. Probabil ca greșesc undeva.. aveți idee ce tb sa fac?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Tu vrei sa infloreasca acum? :nu stiu: Rhipsi de obicei infloreste primavara, in jurul sarbatorilor pascale. Repausul de iarna l-ai acordat? :gandit: Din experienta mea am observat ca schlumbi sunt mult mai rezistenti, poate asa este si al tau. Ce fel de ingrasamant le dai si cand, cum este substratul .... da-ne mai multe amanunte, eventual poti posta si niste foto.
 

adrianam

Well-Known Member
Rhipsi si schlumbergera mai infloresc daca sunt miscati din loc?
Eu am un zygocactus si o schlumbergera. Au stat amandoua afara pana acum.
Schlumbergera a facut boboci mici si am mutat-o in casa, pe pervazul ferestrei. Va pierde bobocii?
Nu stiu cu zygo ce sa fac. Sa-l mut si pe el in casa acum?

Rhipsi nu am avut pana acum, dar in primavara voi lua ca sunt tare frumusei.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adriana poti sa muti ghivecele dar tine seama ca sa le asezi in aceeasi pozitie fata de lumina. Bobocii nu au pediceli (codite) intre ei si cladodii (frunze) si dorind sa se intoarca catre lumina se rup si cad, asta-i marele secret al lor. :-D Unde ai pus ghiveciul este curent, ca nu-i place nici ala. :ros_unghii: Nu am inteles bine, ai zygo afara inca??? Daca da, musai trebuie bagat la adapost, dar racorica, nu la cald, max. 15 grade ii place.
Rhipsi s-ar putea sa gasesti si in sezonul de iarna ca producatorii nu prea tin cond care si cand infloresc. Plantele sunt tinute in sere unde le sunt create conditii de dezvoltare rapida nu normala si in general sunt etichetate toate ca Shlumbergere.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru informatii!
Cu racoarea pe timp de iarna este mai complicat!
Zygo este mare, nu am balcon inchis, asa ca sta pe pervazul ferestrei.
Schlumbergera este mica si sper ca are loc intre ferestre, unde va avea racoare, poate chiar prea multa, dar sigur nu ingheata.
 

yo_man

Active Member
Tu vrei sa infloreasca acum? :nu stiu: Rhipsi de obicei infloreste primavara, in jurul sarbatorilor pascale. Repausul de iarna l-ai acordat? :gandit: Din experienta mea am observat ca schlumbi sunt mult mai rezistenti, poate asa este si al tau. Ce fel de ingrasamant le dai si cand, cum este substratul .... da-ne mai multe amanunte, eventual poti posta si niste foto.
Vreau sa infloreasca la primavara.. ca a ratat multe primaveri...substratul este normal, nu pt suculente, ingrasamant primavara, vara si toamna, ferit de soare.
La ce repaus te referi? din ce stiu eu astia sunt cactusi tropicali si nu se tin ca cei cu tepi...racoare simte, ca sta pe balcon si nu este nici o sursa de caldura aproape de el.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, ei sunt tropicali dar sunt si epifiti. Si la tropice sunt perioade secetoase, deci fara udari, la asta ma refeream ca in perioada iernii udari foarte rare spre deloc (depinde si de temperatura din balcon) cat numai sa nu se usuce. Nu stiu exact ce inseamna substrat normal (ma gandesc ca este bogat in turba :nu stiu:), dar fiind epifit nu-i place. Vrea ceva ff bine drenat, aerat, cu ceva amestec de cocopeat in el.
Eu am avut unul si cam de la 1/2 lui noiembrie pana in februarie nu-l udam deloc si m-a tot rasplatit cu florile sale. Anul asta am lipsit 7 luni din tara si cei de acasa mi "l-au inecat" din prea mare grija. :cry:
 

yo_man

Active Member
Adica pamant universal. Eu il udam iarna, dar mult mai rar decat vara, nu l-am tinut niciodata fara sa-l ud atata timp...
 
Sus