1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Reciclare, refolosire, reutilizare

Discuție în 'DIY projects: Idei creative pentru casa si gradina' creată de gomez99, 30 Iun 2016.

1. gomez99

gomez99 Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    o idee ruseasca de reciclare a peturilor

gradinar1 apreciază asta.
  2. cristinaf

cristinaf Well-Known Member

Localizare:
    IS
    Interesant! Totusi pe mine m-ar interesa din ce as putea recicla, sa obtin niste spirale din fier la un pret acceptabil.
    Ma gandeam la suspensiile de masini... asa o fi, sau bat campii?:rofl: Ceva de genul... http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.251003

3. gomez99

gomez99 Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    n-ai sa poti intinde nicodata un arc de suspensie cu mijloace "casnice". si este un obiect mult prea greu. poate arcurile de la cuptoarele de aragaz, dupa ce le incalzesti bine cu o lampa cu gaz. sau cele de la somierele "clasice". da tot mi se pare greu de gasit un nr suficient pentru a incropi asa ceva. iar ca sa faci din conductor electric de Cu de 4mm sau 6mm, te scoate la fel de scump ca "originalele".

4. cristinaf

cristinaf Well-Known Member

Localizare:
    IS
    Multumesc pentru raspuns! Macar acum stiu ca n-are rost sa-mi mai bat sotul la cap ca nu ma ajuta sa gasesc o solutie. Am sa vad prin magazine daca gasesc ceva asemanator.

5. adrianam

adrianam Well-Known Member

Localizare:
    Craiova
  6. gomez99

gomez99 Active Member

Localizare:
    Bucuresti
    asta e ultima mea realizare in materie de 3R
    indeplineste conditiile de reciclare - e realizat in proportie de 80% din materiale recilate si e reciclabil 90%. am cumparat numai falcile din stejar, menghinile si ceva suruburi si saibe. in plus se incadreaza in nisa disponibila pentru el.
    punctul slab e blatul, care e din blat de bucatarie si in ciuda faptului ca l-am impregnat cu lac pe canturi nu cred sa reziste mai mult de 3 ani.
    cost total cam 700ron
    daca reparati/reconditionati mic mobilier - dulapioare de jucarii, noptiere, chestii - un banc de lucru ca acesta usureaza mult munca.
    eu mai am un wolfcraft mastercut 1000, care face treaba buna, mai ales ca e pliabil, dar in acela nu poti da cu ciocanul ca sare ca o capra.

gradinar1 apreciază asta.

Distribuie pagina asta