Reciclare, refolosire, reutilizare

gomez99

Well-Known Member
n-ai sa poti intinde nicodata un arc de suspensie cu mijloace "casnice". si este un obiect mult prea greu. poate arcurile de la cuptoarele de aragaz, dupa ce le incalzesti bine cu o lampa cu gaz. sau cele de la somierele "clasice". da tot mi se pare greu de gasit un nr suficient pentru a incropi asa ceva. iar ca sa faci din conductor electric de Cu de 4mm sau 6mm, te scoate la fel de scump ca "originalele".
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns! Macar acum stiu ca n-are rost sa-mi mai bat sotul la cap ca nu ma ajuta sa gasesc o solutie. Am sa vad prin magazine daca gasesc ceva asemanator.
 

gomez99

Well-Known Member

asta e ultima mea realizare in materie de 3R
indeplineste conditiile de reciclare - e realizat in proportie de 80% din materiale recilate si e reciclabil 90%. am cumparat numai falcile din stejar, menghinile si ceva suruburi si saibe. in plus se incadreaza in nisa disponibila pentru el.
punctul slab e blatul, care e din blat de bucatarie si in ciuda faptului ca l-am impregnat cu lac pe canturi nu cred sa reziste mai mult de 3 ani.
cost total cam 700ron
daca reparati/reconditionati mic mobilier - dulapioare de jucarii, noptiere, chestii - un banc de lucru ca acesta usureaza mult munca.
eu mai am un wolfcraft mastercut 1000, care face treaba buna, mai ales ca e pliabil, dar in acela nu poti da cu ciocanul ca sare ca o capra.
 

gomez99

Well-Known Member
Poza10.jpg Poza11.jpg Poza8.jpg Poza2.jpg Poza1.jpg Poza4.jpg Poza3.jpg Poza6.jpg Poza5.jpg Poza7.jpg Cind mesteresti cu lemn, una dintre provocari este taierea materialului in linie dreapta. Cine are experienta si indeminare se descurca usor, cine nu, apeleaza la felurite dispozitive ajutatoare. Ghidajul pentru circularul de mina poate inlocui intr-o oarecare masura un circular de banc, daca e folosit cu atentie si nu se cere precizie extraordinara si se pot obtine taieturi perfect drepte chiar si de catre cei mai putin experimentati. Cu ajutorul lui se pot repara/face masute, dulapioare, noptiere, rafturi, bancute, jardinière, garduri. In comert, cel mai ieftin este peste 300lei si de obicei fiecare dispozitiv poate fi folosit cu un numar limitat de modele de circular ale aceleiasi firme
Mi-am propus sa construiesc deci o sanie-ghidaj pentru circular, cu ce se gaseste prin casa, si fara dispositive si scule speciale.
Ca si scule va trebuie o bormasina, un set de burghie, un bomfaier, un fierastrau de mina, un set de surubelnite, cleme rapide. Va mai trebuie banda adeziva, banda dubluadeziva, superglue, un marker sau un creion.
Toata lucrarea nu dureaza mai mult de 3 ore. Mi-a luat mult taiatul suruburilor, pentru ca nu am avut suruburi scurte si a trebuit sa scurtez cam 2 duzini.
Pentru blat am folosit o bucata de parchet, pentru sine si ghidaje niste profile de aluminiu ramase de la proiecte mai vechi si 2 suporturi reciclate de la un raft. Suportul circularului este o bucata de plexi in care am taiat fereastra pentru disc. Evident poate fi si placaj, da mai grosut, pe la 5-6mm.
Profilul de AL 20x30 are rol de a impiedica flambarea, asigura un reper comod pentru aliniera sinelor si foloseste de miner la transport.
Am fixat profilul AL20x30 cu suruburi zenc, pe care le-am taiat "la ras", pentru ca circularul meu nu este prea inalt (P1)
In lungul lui am fixat prima sina, pe care am fixat-o cu superglue. Am prins-o cu cleme rapide si am dat cite 4 gauri de fixare prin sina si blat si am bagat suruburi zenc. Am folosit o scindura pe post de calibru cu care am asigurat paralelismul celei de-a doua sine, pe care am fixat-o cu superglue, am dat gauri si am bagat suruburi ca si la prima. Am obtinut astfel blatul si sinele paralele de ghidaj (P2)
Am asezat profilele mici de AL in interioarul sinelor. Am intins peste ele banda dubluadeziva. Am asezat deasupra placa de plexi (taiat la origini cu unghiuri de 90, deci laturi paralele). In felul acesta, fara masuratori si aparatura speciala, m-am asigurat ca totul e paralel iar sania va aluneca fara probleme pe sine (P3)
Am prins profilele de aluminiu cu cleme rapide si am dat gaurile pentru suruburi, la turatie mica din cauza plexiului. Am folosit suruburi zenc. Profilul de aluminiu fiind U, mi-a permis asamblarea cu suruburi iar inaltimea lui permite sa treaca unul peste celalalt capetele zenc ale suruburilor de la sine si de la sanie. (P4)
Am tras sania la capatul inferior al cursei ca sa pot aseza circularul fara sa tai din blat, dupa ce am pus pe talpa circularului banda dubluadeziva ca sa asigur o fixare temporara. Talpa circularului a fost aliniata dupa profilul AL20x30 apoi ansamblul sanie-circular a fost scos, blatul saniei prins de circular cu cleme rapide si date 4 gauri de fixare in plexi. Cu ocazia asta am constatat ca nu era musai sa tai fereastra, puteam sa folosesc pur si simplu un format dreptunghiular.(P5)
Am scos despicatorul de la circular pt ca ma impedicam mereu de el la montaj.
Am lipit si pe fata si pe dos o banda adeziva, ca sa evit aschierea in timpul taierii de formare a blatului. (P6). Sania poate fi manevrata cu o singura mina!
Am executat taierea de formare a blatului (P7)
In P8 aveti dracovenia in pozitie de lucru, in P10 se poate vedea cit de precisa/neteda este taitura, in P11 cum arata din lateral, cu grosimea placii de parchet si a plexiglasului.
Am dat blatul pe muchia taiata cu lac ca sa o conserv cit mai mult pentru ca de ea depinde aliniera corecta a taieturii.
Am taiat de proba o bucata de OSB si abaterea la 1m este sub 1mm. Si cred ca o parte din abatere se datoreaza si ochiului, cind am facut alinierea cu semnele pentru taietura.
Trebuie tinut cont ca adincimea maxima de taiere e data de adincimea maxima de taiere initiala din care se scad grosimea blatului, a suportului sanieie si a sinelor de ghidaj (in cazul meu cam 20mm). De asemenea, ghidajul este numai pentru discul initial, daca se schimba discul, trebuie refacut dispozitivul (daca discul e mai subtire) sau taierea initiala (daca discul e mai gros).
Lungimea sinelor de ghidaj este de 1m, dar la capete trebuie putina atentie pentru ca sania balanseaza 1mm peste capetele sinelor si poate franjura taietura. As putea rezolva asta cu o margine adaugata da mai vedem.
Per total lucrarea a costat cam 7 lei (ceva suruburi si superglue) restul erau prin casa cum am spus. Daca s-ar cumpara de noi, cred ca ar duce pe la 100Lei.
Mai am de montat dispozitivul de taiere in unghi si poate un dispozitiv de straifuit - daca ma tine entuziasmul - da m-a mincat sa ma laud si am postat lucrarea in stadiul asta, care e oricum functional.
 

gomez99

Well-Known Member
ZGARIECI PENTRU PISICI
Solutie de reciclat cutii de carton. Am mai multe in pod, si vazind pe net la un japonez chestia asta am zis sa incerc si eu.
Se ia un capac de cutie cu marginile cam de 5cm si cam de 30x50cm. se taie din cutii fasii de carton cam cit latimeacapacului (30cm) si cu cel mult 1 cm mai inalte decit marginea lui. Ideal e sa se taie transversal cartonul, nu urmarind nervurile, pentru a se evidentia structura de fagure a materialului. Asta ajuta la stimularea gherutelor pisicii, aduna resturile de hirtie rupte care pot fi aspirate comod dupa aceea si poate adaposti niste pulbere de iarba mitei. Fasiile nu trebuie sa fie neparat egale, pot exista variatii de latime de ±5mm. daca sint si fasii taiate pe lungime, se alterneaza cu cele taiate transversal.
Se lipesc intre ele cu aracet in pachete de 7-8cm apoi pachetele se lipesc intre ele perechi si tot asa din aproape in aproape pina se obtine calupul cel mare. Metoda asta permite lipirea mai comoda, pentru ca pachetele mici se pot presa mai usor. Fiecare pachet se lasa la uscat 5-6 ore. Capacul se unge din belsug cu aracet apoi se plaseaza calulpul mare in capac. Trebuie sa intre fest, alfel cind pisica zgiriie, se va desface.
Se lasa la uscat peste noapte.
Se presara putina iarba mitei daca aveti. La mine a mers fara.1axa.jpg 2axa.jpg 3axa.jpg 4axa.jpg 5axa.jpg
 
Sus