"Purici" albi la toate plantele

Roxana

Active Member
simonag a spus:
Pana iti cumperi mospilan poti stropi cu un amestec babesc format din 40 parti apa, 8 parti sapun lichid pentru spalat vase si 4 parti spirt. Partile se pot numara cu o lingura sau un capac de la o sticla. Eu pun amestecul intr-un pulverizator pentru spalat geamurile si stropesc pana pica solutia de pe frunze. Poti spropi chiar in fiecare zi dar nu pe o perioada mai indelungata de cateva zile ca sa nu obisnuiesti ganganiile cu solutie.
Cred ca asta o sa o folosesc pana aflu alt ceva. Nu as vrea sa-l pierd ca imi este asa de drag.
 

Chiquitita

Member
Buna ziua tuturor! Am o problema cu Fucsia mea. Surafata pamantului este plina de purici albi. Am dat cu Mospilan dar se pare ca acest insecticid este un fel de delicatesa pentru ei. Acelasi lucru s-a intamplat si cu un pui de Rodiu dar lui i-am schimbat pamantul. Cu Fucsia nu as proceda la fel pentru ca acum are multi bobocei si stiu ca daca o mut sau o stresez o sa-i pierd. Se poate scapa de purici cu solutie de tutun fiert? Stie cineva reteta: cate tigari se pot fierbe si cata apa se pune?
 

Gabriela

Member
eu stiu ca puricii albi apar atunci cand planta a fost udata prea mult si i-au putrezit radacinile total sau partial.iar acesti purici sunt un fel de doctori care curata putreziciunea.cand am avut astfel de probleme am incercat toate variantele posibile si imposibile dar singura care a dat rezultate a fost schimbarea pamantului si inlaturarea partilor putrezite.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In mod normal dispar dupa stropirea cu mospilan. Poate ai preparat solutia la o concentratie prea mica si au avut timp sa-si dezvolte rezistenta. Nu e neaparat ca radacinile sa fie putrezite, cert este ca umiditatea e mare.
 

Chiquitita

Member
cornelia a spus:
In mod normal dispar dupa stropirea cu mospilan. Poate ai preparat solutia la o concentratie prea mica si au avut timp sa-si dezvolte rezistenta. Nu e neaparat ca radacinile sa fie putrezite, cert este ca umiditatea e mare.
Eu o ud cam la 2-3 zile cand vad ca pamantul de la suprafata s-a uscat. In jurul ei mai am cateva plante pe care le pulverizez cu apa cam in fiecare zi. Asta sa fie oare cauza umiditatii excesive? Sper sa nu aiba radacinile putrezite, infloreste asa frumos...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca le uzi prea des. Nu e suficient ca pamantul sa para uscat la suprafata, verifica-l cu mana. Daca se ia pe mana, inseamna ca nu necesita udare. Cand plantele sunt mari, cu ghivece pe masura, se intampla urmatorul fenomen: la suprafata pamantul este uscat iar la baza este inca foarte umed. Asa ca ai grija, verifica bine inainte sa uzi.
 

Chiquitita

Member
Problema este ca pamantul din supermarket-uri nu-mi place. Se usuca foarte tare la suprafata. Eu il mai incerc cu degetul. Cred ca ar trebui sa gasesc o florarie obisnuita sa cumpar niste pamant "romanesc".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-ti recomand pamantul romanesc: contine larve de diversi paraziti si "seminte" de buruieni. Te trezesti la scurt timp dupa ce l-ai folosit ca ai planta sugrumata de diverse ierburi si mai e si plina de daunatori. Eu folosesc de ani de zile pamantul Florimo general. Sunt multumita si nu vreau alt pamant. Am avut si eu experiente nefericite cu diverse tipuri de pamant (romanesc, italienesc, olandez).
 

Chiquitita

Member
cornelia a spus:
Nu-ti recomand pamantul romanesc: contine larve de diversi paraziti si "seminte" de buruieni. Te trezesti la scurt timp dupa ce l-ai folosit ca ai planta sugrumata de diverse ierburi si mai e si plina de daunatori. Eu folosesc de ani de zile pamantul Florimo general. Sunt multumita si nu vreau alt pamant. Am avut si eu experiente nefericite cu diverse tipuri de pamant (romanesc, italienesc, olandez).
Imi poti spune, te rog, de unde il achizitionezi?
 

Roxana

Active Member
Astazi am observat ca Asclepia mea este plina musculite albe si de ouale lor. Am stropit-o cu Mospilan si sper sa scape de ele. Partea proasta este ca langa ea, a stat un ghiveci cu Fucsia (butasi pusi la inradacinat). Nu am stiu daca este bine sa-i pulverizez si pe ei cu Mospilan, dar nu cred ca exista alta alternativa. :(

Si la Hibi, pe frunza, pe nervura a aparut un fel de apa putin lipicioasa. Nu stiu ce poate sa fie.
 

Fleur

Active Member
Pulverizeaza-le pe toate ca se imprastie musculitele peste tot iar fucsiile sunt preferatele lor.
 

Roxana

Active Member
pai acolo am toate plantele puse la inradacinat. stiu ca prefera Fucsia. deci tu zici sa le stopesc pe toate? asa o sa fac, multumesc.
 
Sus