"Purici" albi la toate plantele

Gabriela

Member
va rog din suflet sa ma ajutati.
mi-au aparut la mai multe plante de apartament un soi de insecte albe care stau pe pamant. cand simt miscare in jurul lor, sar exact ca niste purici apoi se ascund in pamant.daca te apropii de ghiveci si nu esti atent, in urmatoarele secunde zici ca nici nu are nimic planta. acesti "purici" sunt si in tavita ghiveciului. i-am avut si la trandafir dar am schimbat pamantul si am spalat bine ghiveciul si radacina si deocamdata au disparut.problema e ca am un copac mare(1.70m), un soi de euphorbia (cred ca African Milk Tree) care s-a umplut si el de acesti daunatori.e foarte greu sa aplic aceeasi procedura ca la trandafir si mi-e teama ca iar se vor raspandi printre toate plantele mele.va rog spuneti-mi cu ce sa-l stropesc ca sa moara "ganganiile"
 

schlucky

Member
ok...eu nu ma pricep deloc la daunatori....dar am gasit ca ceva mic, de cca 1-3mm, alb si care sare prin ghiveci sunt "Collembola"- Springtails

in natura, spune acolo pe seit, sunt cele mai importante organisme din pamant, caci descompun partile moarte/cazute de plante
ouale lor microscopice pot fi luate drept praf, pot fi considerate ca dauantori pt. plante, cand sursa lor de alimentare devine tot mai redusa, si incep sa manance radacina,

in cazul unei invazii, se pune ghiveciul plantei atacate in apa pana la gura de sus pentru cateva ore, astfel animalutele vor fi "scoase" din ascunzatoarea lor si pot fi "turnate" afara odata cu apa din ghiveci
 

Gabriela

Member
merci de raspuns...e putin cam complicat sa fac asta avand in vedere ca are 1.70 m inaltime si cam 10kg ghiveciul... :) dar daca nu am alta solutie....
 

schlucky

Member
ok....poate ca purici saritori este denumirea populara, deci ti.am spus eu sunt in capitolul asta =0, dar pana te mai ajuta cineva, daca tot am inceput...uite ce am mai gasit

-in general sunt folositoare caci descompun biologic, doar in cazul de invazie trebuie intervenit
-apar in ghivece cel mai des iarna, cand planta sufera datorita cantitatii reduse de lumina si temperatura ridicata in casa (caloriferele), cand daca se uda prea mult, radacinile nu mai primesc destul oxigen si incep sa moara => sursa de hrana pt. saritorii astia si inmultirea rapida
-insectele si ouale pot sa se usuce complet si supravietuiesc asa in ghiveci pana cand au iarasi conditiile propice de dezvoltare
-ghiveciul plantei atacate intr-o galeata plina cu apa timp de juma de ora, si apoi apa aruncata, iar pamatul plantei lasat bine-bine sa se usuce , scos din pamant, radacinile stricate indepartate, si pus in pamnt nou, eventual cu insecticid tratat (acolo scrie de neudosan :roll: )

se foloseste metoda asta de scufundare in apa, caci doar in apa ele nu mai pot sari, se ridica la suprafata, si prin rasturnarea apei din galeata sunt indepartate si ele
 

Gabriela

Member
mai am o intrebare si nu stiu exact unde sa o postez...asa ca va intreb aici...e posibil ca pamantul de la suprafata sa se albeasca de la ingrasamant sau e mucegai?
 

Gabriela

Member
da,da asa arata si ghiveciul meu...dar ce nu am inteles eu...dupa ce schimb pamantul din ghiveci...trebuie sa schimb si sursa de apa...sau o fierb?rezolva asta problema cu sarurile?
 
A

Anonymous

Guest
Prin fierberea apei poti obtine o depunere a sarurilor pe peretii vasului de fierbere. Altceva mai bun, nu.
Ori filtrezi apa (dar la multe plante, ajungi "la pepeni" :twisted: ) ori folosesti apa de turba. Da un search si gasesti tehnica.
 

Roxana

Active Member
Am si eu o problema cu Hibi: cand sa-l ud am observat ca pe frunze (pe partea superioara si pe cea inferioara) si pe trunchi sunt ca niste scame forte mici, albe, care nu se misca.
Eu tin Hibi in soare (1-2ore soare direct dimineata), il ud atunci cand se usuca pamantul de la suprafata si nu l-am fertilizat primavara aceasta.
Cum pot scapa de acesti 'impostori'' de pe planta?
 
A

Anonymous

Guest
Spala bine hibi, pune-l sub dus si apoi da-i cu insecticidul "Perfect plant", il gasesti la Cora sau Carrefour, un tub mare de 600 ml costa in jur de 18 ron si il ai tot anul. Dupa ce ii faci un astfel de tratament, sa nu il mai lasi in soare pana ii trec puricii. Ai grija, uita-te si la alte plante care au fost in jur, daca ai crini de camera sau alte plante cu frunze lucioase. Iti spun toate astea din experienta, am patit-o si eu anul acesta.
Dupa o saptamana sa repeti tratamentul, da rezultate foarte bune. Ai retinut Perfect plant.
Bafta!
 

Roxana

Active Member
Multumesc mult de tot :*. Oricum trebuia sa ies in oras si voi cumpara si acest tratament. Trebuie sa-l pulverizez cu Perfect plant sau sa pun in pamant atunci cand il ud? Cate saptamani urmez tratamentul? De acum trebuie sa-l tin la semiumbra, nu?
 
A

Anonymous

Guest
In primul rand, nu intra in panica! Tratamentul il faci o data pe saptamana, timp de 2-3 saptamani.
- faci dus hibi, insisti cu apa pe sub frunze
- pulverizezi bine peste tot (este spray)
- nu mai lasi planta in soare pe durata tratamentului
Fii atenta, uita-te si la celelalte plante ca in geenral se intinde si la alte plante cu frunze verzi, lucioase.
 

Tina

Active Member
"Scamele" alea mici de la ce provin, ai si musculite albe sau altceva ? Ca sa stii pt ce faci tratament..
In alta ordine de idei, eu am uscat citeva plante cu "Perfect Plant", mai bine incerci cu Mospilan sau Decis- in functie de la ce provin "scamele"..
:wink:
 
A

Anonymous

Guest
Roxana, la mine nu s-a uscat nici o planta cu Perfect Plant si nici nu mai am acele scame care seaman mult cu cristalele de zahar.
Bineinteles ca de tine depinde ce vei face. Eu ti-am spus doar experienta care am avut-o acum o luna si cum am procedat, cu succes. Mospilanul nu are o gama larga de actiune, l-am folosit cu brio numai in cazul musculitelor albe, in rest nu a dat rezultat.
 

Roxana

Active Member
Ieri i-am facut primul dus, dar nu am gasit Perfect plant pentru a face tratamentul. O sa mai incerc si azi. Pana atunci l-am izolat de celelalte plante, m-am uitat cu atentie sa nu se fi imbolvavit plantele care au fost in preajma lui (nu s-au molipsit) si azi o sa-i fac al doilea dus.


Dar daca nu o sa gasesc nici azi medicamentul, oare ''scamitele'' o sa dispara doar dand cu dusul?
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca ai putea folosi si un insecticid "ecologic": solutie de sapun cu adaos de spirt. Da un search pe forum pe cuvantul "insecicid" pentru a afla reteta.
Perfect Plant trebuie sprayat de la distanta indicata pe recipient. Daca se da de prea aproape, substanta pulverizata este prea rece si omoara planta.
 
Sus