Punica granatum

mg

Member
Am avut si eu rodiu , dar se pare ca a fost o balarie , asa ca am renuntat la el . In primavara am luat de la un vecin niste " bete " care stau si acum in apa . Unul a facut radacini , altul nimic . Ce ma sfatuiti sa fac cu cel ce a facut radacini , sa incerc transplantarea intr-un ghiveci , si la anul in gradina ?
Copacul donator este plin de flori , decorativ . In primii ani il invelea iarna , acum nu .
.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu zic ca da.....pune-l in ghiveci mediu dar mai ales adinc .....
 

geodezia

Well-Known Member
in sfirsit rodiul meu s-a facut mare adica daca in iarna avea intre 50-70 cm acum are deja 1,7m ce ma sfatuiti sa il tund ?
in gradina imi este frica sa il mut cu iernile astea ciudate si deoarece e pus intr-un vas de 10 kile sa il mai tin macar 1 an sa se dezvolte tulpina mai bine ramurile fiind fragile rau
as vrea sa il tund sa se ramifice nu sa stea doar niste bete in sus . sa formeze coroana
ce ma sfatuiti
multumesc
 

Roxana Peled

Active Member
Daca il tunzi eu i-as schimba si ghiveciul, 10 litri mi se pare cam putin pentru un pomisor de 1,7 m mai ales daca vrei sa ti se mai si indeseasca. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am avut kaki din germania care avea 2 ani in el si rodea iar vasul era de 5l , uneori sa inghesui planta ajuta dar ai un minus la apa

Trebuie sa corectezi ramurle in asa fel incat corana sa fie aerisita , cam atat.
 

geodezia

Well-Known Member
deci trebuie sa il tund .multam am sa intru cu foarfeca in el
ramurelel tunse ce fac cu ele
le pot pune in pamint? sunt sanse sa faca radacini?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
fac daca ai nevoie dar nu prea cred ca mai ramane spatiu si pentru alte plante. :rofl: la anul il schimbi in maxim 15 si peste inca un an poti trece cu maxim 20 unde te opresti si inlocuiesti doar solul de la suprafata
 

geodezia

Well-Known Member
multam aseara am atacat inamicu l-am tuns frezat si pus lastarii la inradacinat
sa vedem ce iese ..poate ochii :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Infloreste in sfarsit dupa 4-5 ani de acomodare in gradina si dupa ceva ierni mai grele cand a inghetzat.....


 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am pus si eu afara pe toti , ce o fi o fi , la tine la cat a stat cel mai putin ? -25?
E sigur roditor si nu doar din ala de infloreste si nu rodeste ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dupa cite stiu eu e din cel ornamental... nu cred ca rodeste. NU am aflet de unul care sa aiba flori involte, sa rodeasca si sa fie rezistent si la frig....daca ai cumva din ala roditor in plus, as dori sa cumpar unul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am din ala din seminte de rodii mari , au crescut mari si frumosi dar nu rodeau , anul trecut unul a facut o floare si nu a tinut-o , am zis ca poate e din cauza ca e solul limitat in ghivece asa ca i-am pus in pamant

Din cel nana am avut si trece bine iarna pana pe la -18 dar dupa ingheata aerianul , radacina a trecut la mine sub -30 si nu a avut nimic

O sa vad la iarna cu ce ies din ei
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In general astia sint pomi la care le trebuie caldura multa sa rodeasca...... eu zic ca daca imi pasezi si mie un pui de de cel roditor si un pui de nana, o r sa fie ceva mai multe shanse... dar evident depinde de iarna.

Trebuie sa rectific... rodiul meu a fost protejat in totalitate, nu doar radacina.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ca a inflorit, floarea nu este involta. Il poate identifica careva ?


 

REGLURAL

New Member
Aveam şi eu un mic rodiu obţinut din seminţe, dar a murit...
La toamnă mai încerc cu seminţele ca să îl pun şi eu în grădină.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca sint shanse mici sa reziste din semintze de la fructele din comertz. Totusi se merifta incercat... nu se stie de unde sare iepurele.

Eu l-am pritejat cu folie neagra peste iarna, in totalitate. A avut noroc si de 2-3 ierni mai blande in ultimii ani, de aia a ajuns la dimensiune respectiva.

REGLURAL a spus:
Aveam şi eu un mic rodiu obţinut din seminţe, dar a murit...
La toamnă mai încerc cu seminţele ca să îl pun şi eu în grădină.
 

REGLURAL

New Member
Ei, rezistă, cum să nu reziste, doar avem ierni mai blânde...
În orice caz, trebuie neapărat să mai fac experimente la toamnă... :tavalit:
 
Sus