Punica granatum

George

Member
Am si eu un rodiu in curte care ingheata in fiecare iarna iar primavara ii cresc lastari de jos, tocmai din acest motiv nu cred ca-l voi vedea vreodata inflorit :( Mai am unul micut in ghiveci si desi i-au cazut toate frunzele, a ramas cu un fruct mic :D
 

geodezia

Well-Known Member
planta sensibilicoasa ..la noi in oras in curtea bcr aveau rodiu si era sub forma de tufa ..acum l-au taiat de la nivelul solului sunt curioasa daca va mai da ..iar ... am si eu un mic de 3 ani care tot asa chelleste iarna dar il am in vas in casa e mic si plapind nu mi-a facut nici flori nici fructe (normal daca nu a facut flori ) si imi e frica sa il scot afara ..il mai bibilicesc in casa vreo citiva ani ca are o tulpina groasa cit acu ..asa ca poate sa mai stea in vas
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superb anknic. Se pare ca ai unul mai rezistent la frig..... m-ar interesa...;-)


Anul asta si al meu a reusit sa ramina neinghetzat peste iarna, poza e din aprilie. FAce frunzulitze pina la virful de sus al ramurei.

Se pare ca exista rodiu rusesc care e mult mai rezistent la frig. Eu babuiesc ca nu rezista si la vint si la frig.



anknic a spus:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca intrebi de cel rezistent la frig, ar fi varietatile:

Entekhabi Saveh - din Iran, zona muntoasa.
Kazake - Rusesc/ucrainean.- foarte reziste
Salavatski -

Si mai e si asa numitul Russian 26.. dar cred ca e o "denumire improvizata".

Al meu nu stiu din care e, dar nu pare rezistent la frig pt ca iarna 2011-2012 a degerat partea supraterana.

Uite aici posibil furnizor de varietati iraniene, in SUA:

http://www.parsproduce.com/pomegranate.html

danero2004 a spus:
stii cumva denumirea speciei ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi , aia nu scriu din pacate si ce anume reprezinta in limba lor ." cold temperature"

Eu ii duc iin beci si deja au la 1,4 m coroana de la sol si o duc bine , doar sa nu tunz inainte de infrunzire caci intarize tare mult dupa :D
 

anknic

Active Member
popgeo, nu cred ca ai mei sunt rezistenti la frig...intrucat provin din seminte dintr-o rodie cumparata. anul asta intradear am vazut ca unul face frunze pe tulpina, dar e primul an,de obicei dau de jos primavara. floarea aia a fost ratacita :)

e drept ca-s destul de maturi (anul asta cred ca fac 4 ani ca i-am tinut 1 an la bloc si in gradina sunt din 2010)

anul asta sa vad daca infloresc totusi primavara...ca sa infloreasca toamna n-am facut nimic.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai cred ca inainte de iunie sau iule nu cred ca au cum sa infloreasca. Necesita caldura zdravana ca sa formeze bobocii si sa infloreasca. O sa vad ce face al meu, ca a facut frunzepina la virful ramurilor... deci a trecut iarna cu bine.

anknic a spus:
popgeo, nu cred ca ai mei sunt rezistenti la frig...intrucat provin din seminte dintr-o rodie cumparata. anul asta intradear am vazut ca unul face frunze pe tulpina, dar e primul an,de obicei dau de jos primavara. floarea aia a fost ratacita :)

e drept ca-s destul de maturi (anul asta cred ca fac 4 ani ca i-am tinut 1 an la bloc si in gradina sunt din 2010)

anul asta sa vad daca infloresc totusi primavara...ca sa infloreasca toamna n-am facut nimic.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atunci poate exista shansa sa infloreasca si ai mei anul asta. Sa vedem.

danero2004 a spus:
La ai mei nu e asa , la cei dusi in casa dupa ce ii scot la toti lastarii noi frunza iese cu un fruct/floare in dezvoltare .

Nu contest ideea ca e nevoie de caldura dar cred ca la intrarea in iarna mugurii au ramas in "asteptare" pana la primvara fiind deja pregatiti

:incapatanat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Milioane de scuze si editez , am deschis topicul smochin si credeam ca mai sunt pe el dar eram pe rodiu

Eu ziceam de smochin :giggle: :giggle: :giggle: :giggle: :ingeras:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La subiect insa , as vrea sa vad un comportament , am avut pomii scosi afara , am incercat si inca sunt pe port inalt , grosime colet 3 cm si totusi nu vrea sa lastareasca usor de sus , tot de pe laterala au dat , dar am corectat mugurii si acum nu ii umfla nici pe cei de sus nici pe cei de jos desi ramurile sunt inca verzi si papa bun au , apa ...soare etc :incapatanat:

Stiu da rodiul da de pe ramuri noi iesite in primavara ori daca nu ies acum e posibil sa nu aiba timp sa le coaca :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hei... si eu care imi faceam sperante....;-) Oricum, e infrunzit zdravan pina sus si pare sa creasca in viteza. Ii place caldura asta mare.

Recent vecinul a construit un mic corp cladire in capatul gradinii, si a creeat un coltz protejat in gradina mea. Cred ca am sa il mut acolo ca sa fie mai protejat de vinturi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poate era mai bine sa l las initial sa produca lastari de la baza cu care sa hraneasca lastarii de la varf , stiam ca are tendinte de arbust dar si ca merge si pe trunchi inalt :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata aici o poza cu al meu. E prima iarna care o trece cu success fara nici un fel de protectie.


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nici/nici.... e de la cineva de pe forum ... dar nu mai stiu de la cine. Stiu ca Floria mi-a trimis unul, si inca cineva.... si unul din ei a murit.. dar nu stiu care. Asta a rezistat si se pare ca trage tare anul asta.

E din ala ornamental cu flori duble, ma indoiesc ca face fructe.... dar pina atunci mai e.
danero2004 a spus:
Nu mai tin minte , e nana sau e din fruct ? :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca e de la Floria cred ca ai ala din gradina botanica cum am primit si eu

Cum sunt frunzele , au format mare sau mici si dense?
 

geodezia

Well-Known Member
mama ce frumos etse
eu pin ala urma in iarna am luat o rodie si ma pasytrat seminte dupa care am pus la germinat
acum din 10 rasarite vad ca 4 stau drepti unu e mai mariosr
ma bucur ca au germinat semintele ..sa caut s avad pe und ema pus restul de semi nte ca le arunc acum in pamint :nu stiu: :nu stiu:
nu mai stiu pe unde le-am pus
da sunt bucuroasa cam am 1 buc maricica ala de 4 ani acum dar e mic are vre-un m da macar iau mai crescut ramurele acum are 3 craci
tare incet a crescut si eu il am in butoi in casa nu e afara ca nu ma indur inca sa il plantez afara
si mai am astia 4 mici mici de 5 cm
trebuie sa le pun ceva de-ale gurii poate poate or vrea sa mai creasca
 
Sus