Probleme ulm chinezesc

pork

Member
Asta am facut astazi, l-am replantat.
Prea mult sphagnum am pus data trecuta, tinea de-a apa fereasca sfantu'

Acum am facut un sol cu o proportie aprox de 60-70% anorganic (perlit) cu ceva turba si putin sphagnum (dar muuult mai putin decat data trecuta, doar asa de pofta :giggle: )
Apa se scurge mult mai bine acum. Noroc ca e inorat afara si mai racoare, cred ca e mai usor pt transplantat...

Astept acum sa vad daca se mai "imbuneaza" la suflet...
 

pork

Member
Cred ca se simte mai bine ulmul meu, s-a oprit din lasat frunze.
E cam chel, dar...macar a revenit la ganduri mai bine. Il las in pace deocamdata si la primavara vad ce e uscat si ce nu.
 

ddalcu

Member
Revin cu ulmul meu... Din pacate nu cu vesti prea bune :( Acum vre-o 3 luni l-am replantat si eu intr-o combinatie de sol 70% granule ceramice, 30% turba. Din pacate nici o modificare... In continuare mi se usuca mugurii noi, iar unele frunze vechi se ingalbenesc si cad:

http://andreidalcu.com/diverse/IMAG0600.jpg
http://andreidalcu.com/diverse/IMAG0601.jpg

Iar unele frunze par patate:

http://andreidalcu.com/diverse/IMAG0602.jpg

Ma simt descurajat, chiar nu mai stiu ce sa incer... Oare care ar putea fi problema? La cat de putine frunze are si cam cat de greu a dus-o vara asta credeti ca ar fi o idee buna sa nu-l las la iernat anul asta?
 

pork

Member
Din contra, eu cred ca ar fi indicat sa-l lasi la iernat. Dar e parerea mea de incepator.
Eu cand am avut probleme, tot in genul asta cu muguri uscati, i-am schimbat solul si l-am pus intr-un vas mai mare, de cateva ori mai mare. Insa pt tine ma gandesc ca-i tarziu acum...

Tine-l afara daca ai cum. Un pervaz mai lat, ceva.
Recent am achizitionat un ulmisor si tot imi facea probleme cu frunze ingalbenite, picate si tot tacamul. L-am scos afara si si-a revenit in cateva zile...
 

sicora fabian

Active Member
Eu nu inteleg de ce are atat de multe cresteri noi!
Acum este momentul sa se matureze lemnul, se opresc cresterile, se pregateste de iarna . . . La cum arata, daca-l lasi afara, moare la iarna - este epuizat!
 

ddalcu

Member
Pai are asa de multe cresteri noi pentru ca tot i-au cazut frunzele si s-au uscat noii lastari, iar saracul se chinuie sa faca fata... Cel putn asa banuiesc.
 

sicora fabian

Active Member
Ajuta-l zilnic cu ingrasamant foliar in concentratie de 1/1000, pulverizat pe frunze. Cauta un foliar complex, cu microelemente.
Eu cred ca el acum traieste din rezervele de hrana din trunchi, din lemnul batran . . .
 

sicora fabian

Active Member
Are probleme la radacina. Nu se alimenteaza indeajuns si leapada consumatorii, caci frunzele foarte tinere nu fac fotosinteza chiar daca sunt verzi . . . Mugurii sunt cei mai mari consumatori!
 

ddalcu

Member
Asa ma gandeam si eu ca problema vine de la radacina, tocmai de aia l-am si replantat in noua compozitie de sol... Dar asa mult sa dureze pana sa-si revina?
 

sicora fabian

Active Member
Nu am unul preferat, am folosit de toate. Cel mai bun mi s-a parut cel de la vitaflora, cauta pentru plante verzi - decorative prin frunze!
Orice ai lua, cauta sa aiba microelemente.
Desi, sincer sa fiu, n-am vazut ingrasamant foliar fara microelemente! :rofl:
1/1000 concentratie, adica un mililitru pe litru de apa. Pare apa chioara, insa in acest fel esti sigur ca nu-i arzi frunzele si-l poti folosi si la udat unde trebuie sa ai mare grija sa nu-l inneci, substratul sa fie foarte drenant si sa nu retina apa aproape deloc!
 

ddalcu

Member
Ms pentru sfaturi. Am sa ma duc maine sa caut sa vad ce gasesc.

LE: Tocmai m-am gandit la un aspect... Ulmul sta afara pe pervaz, iar cand il ud il bag in casa, il pun deasupra une galeti, il ud bine si pe urma il pun inapoi pe pervaz. Sa-l influenteze oare mutatul asta?
 

pork

Member
Subliniez si eu sa ai grija cu udatul. Toate problemele mele cu ulmii din cauza asta le-am avut. Prea multa apa la radacini.
Eu mai am obiceiul ca dupa ce ud si se termina de scurs prin gaura ghiveciului sa mai si aplec vasul sa curga apa, daca mai este. Sper ca intelegi ce vreau sa zic. Insa cu grija sa nu cada copacelul :giggle: pentru ca am patit si asta...dupa care m-am invatat sa ii leg cu sarma la plantare :giggle:
 
Sus