probleme la clematite

miki70

Active Member
Miss Bateman a mea cred ca are cloroza, e mult mai decolorata decat restul clematitelor . As vrea sa o tratez cu ceva dar e plina de boboci si mi-e teama sa nu o afecteze.
As putea sa o tratez acum cu epsomite? Dc da, ce concentratie?
Ce ingrasamant este indicat pr clematite? Ce NPK tb sa aiba?
 

miki70

Active Member
Nu ma pricep, tocmai de aceea am deschis acest subiect. Stiu ca epsomite e pt cloroza si-l am acasa, oare e bun?
 

miki70

Active Member
Revin cu poze :


In prima poza in dreapta lui Miss Bateman este si Arabella, se vede diferenta de culoare.
 

alfa

Active Member
Eu m-as baga la un tratament cu epsomite. 2 lingurite la 2 litrii de apa. Cred ca vreo patru litrii ti-ar ajunge sa o uzi . Apoi as astepta o saptamana sa vad ce efect are. Eu asa am udat cam tot de pe langa casa si vad ca le-a priit. :D
 

miki70

Active Member
Alfa multumesc pt raspuns :hug: Deci o tratez doar la radacini, nu o stropesc. Avand in vedere ca e plina de boboci mi-e frica sa nu pateasca ceva dc o stropesc. :nu-mi_place:
 

alfa

Active Member
Eu am dat doar la radacina. Cred ca ar fi bine si stropit, dar personal nu am incercat, ca am vermorelul ramas la munte si imi era peste mana sa stropesc altfel. :oops:
 

bebe Iris

Active Member
Miki, tu ai tuns-o in primavara? este foarte mare... de altfel vad ca e inflorit si malinul la voi :roll:
 

miki70

Active Member
Alfa cred ca voi da si eu tot la radacina dar sa se opreasca ploaia asta ca zice lumea ca sunt nebuna dc ies cu bidonul pe ploaie :)

Bebe Miss Bateman are 4 ani, a fost tunsa in anul 2 de jos de tot din nestiinta, apoi s-a indesit si nu am mai tuns-o decat in iunie. Anul trecut am tuns-o lastar cu lastar, adica am luat-o de sus in jos si am taiat lastarii care au avut flori pe ei iar pe cei care care au crescut in primavara si nu au avut flori i-am lasat. Anul asta cred ca o tund la 50-60 cm , freza dreapta :)
Care e malinul inflorit la mine in gradina? Nu stiu ce e ala :oops:

Instructor la noi a fost f cald dar de o sapt s-a mai racorit si ma bucur pt trandafirii care i-am plantat de la lottum , le-a prins bine.
 

miki70

Active Member
Bine ca mi-ai spus ca am malin :) :rofl: Ieri am facut un buchet mare si mi l-am pus in vaza, miroasa superb. :visator:
 

bradut

Well-Known Member
Am o problema la clematitele cumparate de la Yurta (la doua dintre ele), care sunt tinute deocamdata in balcon: frunzele au inceput sa fie mancate. Am observat ca este ceva albicios - transparent, si oarecum stralucitor. Oare ce este? Pe frunze apar niste gaurele, dar si marginea lor este mancata, rontaita, nu stiu cum sa spun. Am preparat putina solutie de Confidor oil si am stropit frunzele, dar am udat un pic si pamantul din ghiveci. :?
 

bradut

Well-Known Member
Adica melci? In balcon inchis? :? N-am vazut niciun melc. Este vorba de o chestie microscopica mai degraba. Asa fi vazut melcii, nu? :?
 

bradut

Well-Known Member
Dar plantutele de la Yurta sunt atat de firave, incat, chiar nu stiu cum s-ar misca pe tulpinitele alea subtiri, un limacs. :? Si ghiveciul este atat de mic...
 
Sus