probleme cu violetele

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ma bag si eu ca musca in lapte... :) puiul despre care e vorba ,e de la mine , si mai mult cred ca e vorba de dereglare de udare ,pt ca atat de mult am vrut sa nu-l omor prin innec ca pina la urma a suferit de sete :) ingrasamint folosesc compo pt plante cu flori si diluat dublu fata de cit scrie pe eticheta ,iar tripsi sau acarieni sigur nu are ,frunzele sunt intoarse si cresc cam ingramadite :oops: :) asa ca sfatul e binevenit si pt mine !eu acum ma pregatesc sa le transplantez in sol proaspat cu putin perlit si o perioada nu voi da ingrasamint ! cineva mi-a zis ca si ingrasamintul poate fii de vina ,dar eu zic ca nu am pus prea mult :?
 

anyny

Member
sannamaria, sper sa nu te superi k am pus aceasta intrebare aici, oricum intre timp mi-ai explicat despre ce era vorba de fapt. :oops:
de acarieni sau alte daunatori nici nu poate fi vorba pt ca e TARE INGRIJITA :) .
oricum iti multumesc inca o data pt frunze si pt puiut :* :* :*
mi-s tare dragi.
o zi buna
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da nu ma supar draga :rofl: si e bine sa vezi si alte pareri ,aici sunt multe fete care se pricep la violete ! eu zic sa pui o poza sa vada despre ce e vorba :D
aaa si saraca numai ingrijita nu e :rofl: ca daca il ingrijeam cum trebuie nu ajungea asa :tavalit:
 

anyny

Member
sannamaria a spus:
da nu ma supar draga :rofl: si e bine sa vezi si alte pareri ,aici sunt multe fete care se pricep la violete ! eu zic sa pui o poza sa vada despre ce e vorba :D
aaa si saraca numai ingrijita nu e :rofl: ca daca il ingrijeam cum trebuie nu ajungea asa :tavalit:
ba da era ingrijita, se vede si substratul cum e...plus k frunzele sunt tare viguroase :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eventual sa-l pui intr-un pahar un pic mai mare dar in nici un caz in ghiveci ca e prea mica ! :D
 

IoanaTweety

Active Member
Fetelor, am si eu o intrebare: singura mea violeta, cumparata anul trecut, prin toamna parca, nu vrea sa infloreasca deloc. Frunzele sunt bine, tot cresc. A stat peste iarna intr-o camera cu 18 grade temperatura, am udat-o nu f mult si acum tot astept si nimica. S-o aduc mai la caldura? mai la lumina? ingrasamant primeste... Ar trebui sa-i schimb pamantul? ce Dumnezeu sa-i mai fac? sau ce nu fac bine? :( Poate voi stiti mai bine...va multumesc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai 18 grade sunt cam putine pt violete , cel mai bine se simt la peste 20 de grade pina in 23 grade , incearca sa-l pui intr-un loc mai calduros ,unde are macar 20-21 de grade , si sa aiba lumina si daca o ai de anul trecut deja poti sa-i schimbi pamintul ! :D
 

anyny

Member
cum zice si sannamaria, violetelor le place temperatura ridicata si lumina, dar nu soarele direct.
dar ai grija si cu udatul, nu exagera .
schimba-i pamantul, iar daca frunzele se pleostesc, pune-i un pet in cap pt a-si forma radacini mai repede si isi va reveni.
eu imi tin violetele pe pervazul de la fereastra
 

emeclau

Active Member
Ioana, ma-i rupe din frunze, daca sunt prea multe toata hrana se canalizeaza spre ele ; incepe cu cele mai batrane , dinspre margine !
neaparat sa schimbi pamantul si pune-le un ingrasamant de stimulare a infloririi gen 10-52-10, cele din comert nu sunt extraordinare :(
caldurica, lumina, papa bun = violete de invidiat :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Tocmai am schimbat pamantul, am asezat-o la lumina. O sa fac o plimbare la bricolajuri sa vad de ingrasamant (ca din alta parte n-am de unde sa fac rost, cu cifrele alea astronomice :mrgreen: ). Inca o intrebare: acuma dupa transplantare, nu o mai ud vreo 2 zile, nu?

ps:multumesc tuturor de sfaturi :D
ps2: emeclau, asta e bestiala http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... PTD_ph.jpg :indragostit:
 

helisananca

Member
dupa ce ai mutat-o nu o mai uda cateva zile ,eu nu am udat-o mai mult de 2 zile :D si acum a inflorit,,,dupa un an :cry: dar a meritat asteptarea :oops: :)
Si eu anul trecut am urmat intocmai instructiunile lui emeclau :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca ajuta constatarile mele dar am avut o perioada in care violetele nu infloreau si am ajuns la concluzia ca au nevoie de lumina si de ingrasamant.
Imediat ce le-am asigurat ambele conditii si-au revenit - cu o mentiune in ceea ce priveste lumina care sub nici o forma nu trebuie sa fie directa pentru ca le arde frunzele.
bafta!
 
Sus