Probleme cu Hibiscusul

ionascus

Active Member
Ajutooorrr...frunzele hibilor luati de la Kwekerij se ingalbenesc una cate una si cad....
Are lumina,este pe geam,nu are daunatori,il ud cate o zi da una ba....o data la 2 sapt ii pun ingrasamant cu fier...
Sunt amandoi foarte floriciosi si de la Revelion infloresc incontinuu...sa aiba vreo legatura...
Unul din ei mai are trei frunze si-i plin de bobeci...ce sa le fac?????
Ceva nu le place....
 

ghia_don

Active Member
Codrina, si eu cred ca uzi prea des...de doua ori pe saptamina e super suficient sa mentii pamintul reavan. Chiar si asa e prea mult daca e racoare in camera. La o singura zi pauza , pamintul nu reuseste sa se usuce, si daca se asfixiaza radacinile pierzi hibiscusii... :(
Eu zic sa faci pauza la udari o saptamina, sa se usuce bine pamintul, apoi incepi mai rar..
 

albela

Active Member
Si eu cred la fel. Se usuca pamantul la suprafata intre doua udari? Daca nu, atunci inseamna ca uzi prea des. Eu ii ud doar daca pamantul la suprafata e uscat.
 

ionascus

Active Member
Multumesc de sfaturi...am sa-l ud mai rad...eu zic ...pamantul este uscat la suprafata.....dar am sa raresc udarile asa cum spuneti.....
 

danya

Active Member
Am luat si eu un Hibi din Kaufland, cu boboci si ii cad bobocii :cry:
Are un ghiveci mic, dar mi-e teama sa l mut.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Muta-l fara frica intr-un ghiveci putin mai mare cu pamant bun si o sa faca alti boboci :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am oarece probleme cu hibi in sensul ca au chelit rau de tot in ultima perioada. Nu le cad bobocii, dar frunzele se ingalbenesc si cad. Ei au inflorit toata iarna, nu au primit suplimente de nici un fel si cred ca au oarece suferinte. I-am inspectat si la doi am gasit oua de musculita alba. Am spalat toti hibi, i-am stropit, dar oricum ii pregatesc de scos in balcon asa ca as dori un tratament complex pentru dihanii precum musca alba si paianjeni rosii. Daca cineva stie de oarece "licori ucigase" pentru insecte, acarieni s.a. daunatoare rog sa-mi comunice si mie.
Am posibilitatea sa primesc ceva de aici, dar nu stiu ce sa cer efectiv, asa ca va rog ajutati-ma cu sfaturi.
http://ggfreshflower.com/index.php/gard ... isers.html
http://www.worldfarm.com.sg/online.asp?id=225
 

diana999

Active Member
azi am vazut cateva frunze prea lucioase la un hibi. cand am verificat frunzele, de dedesubt au zburat cateva insecte mici si albe. m-am gandit sa-l stropesc cu mospilan. ce parere aveti ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Teoretic e bun, acum ramane de vazut si daca da rezultate bune. Dispar si apoi reapar, dupa un timp.
 

LauraT

Member
Diana ai pe planta ,dupa descrierea ta , musculita alba de sera de care se scapa tare greu( pt ca pe spatele frunzei exista 3 stadii de dezvoltare ale acestui daunator ,adica ou ,larva ,adult )iar insecticidul omoara doar adultul (musculita)si larva iar ouale raman si tot ciclul de dezvoltare se reia .... si te va dispera (ca pe mine ) :cry: Cauta si citeste pe forum la sectiunea Boli si daunatori ,vei gasi acolo sfaturi si tratamente...SUCCES :D
 

diana999

Active Member
LauraT a spus:
Diana ai pe planta ,dupa descrierea ta , musculita alba de sera de care se scapa tare greu( pt ca pe spatele frunzei exista 3 stadii de dezvoltare ale acestui daunator ,adica ou ,larva ,adult )iar insecticidul omoara doar adultul (musculita)si larva iar ouale raman si tot ciclul de dezvoltare se reia .... si te va dispera (ca pe mine ) :cry: Cauta si citeste pe forum la sectiunea Boli si daunatori ,vei gasi acolo sfaturi si tratamente...SUCCES :D
:( Multumesc pentru sfat. Cred ca-i rup frunzele bolnave si-l spal bine cu insecticid. Of of ...
 

diana999

Active Member
Am inceput sa citesc despre musculita alba si m-am cam ingrozit. Rezista afara in gradina daca nu are umbra deloc ?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pe ai mei ii tin in pamant de flori obisnuit amestecat cu putin cocopeat si putin perlit.
 
Sus