Probleme cu Hibiscusul

bebe Iris

Active Member
Eu am probleme cu "lemnele" de Moorea puse la prins, care fac un mucegai alb, de care nu stiu cum sa scap...numai eu am problema aceasta?
 

albela

Active Member
carmenushka a spus:
Si...bomboana de pe coliva! Am descoperit azi dimineata ca lastarul de oberon de la Albela, care facuse radacinute in banut de turba a putrezit :cry: Dar aici cred ca e greseala mea ca mi s-a parut banutul uscat si am mai pus putina apa in paharutul in care-l fixasem. :cry: Asa rau imi pare de el, era asa de frumos :(
Si eu am patit la fel cu doi lastari. Au facut radacini, eu i-am mai udat ca am zis ca s-au cam uscat si au putrezit. Cred ca sezonul e de vina, nu e cel mai potrivit pentru inradacinari.
 

anette_b

Member
iau o pauza cu hibiscusii...asa , vreo 20 de ani.. :evil:
au ei ceva cu mine sau eu cu ei...e pacat sa mai cumpar altii, pur si simplu nu au sanse la mine. :cry:
 

carmenushka

Active Member
:cry: :cry: :cry: Nu mai supooort! Al patrulea hibi pleostit! Frunzele nu au urme de daunatori sunt verzi dar pleostite, parca ar fi o planta neudata. Nu e exces de apa, II tin pe toti in grup si am altii care sunt perfect ok, in aceleasi conditii! Am citit topicul de la pagina 1...si nu gasesc nici cauza nici solutia! Sa-l scot din pamant si sa-l pun in apa? Ce sa-i fac? Am mai pierdut 3 tot incecand diverse ca sa-i salvez si tot degeaba, unuia i-ampus pet in cap si aputrezit intr-un final, altuia i-am spalata radacinile si i-am schimbat ghiveciul si tot degeaba...chiar nu exista nicio solutie?! :cry:
 

bebe Iris

Active Member
carmenushka a spus:
:cry: :cry: :cry: Nu mai supooort! Al patrulea hibi pleostit! Frunzele nu au urme de daunatori sunt verzi dar pleostite, parca ar fi o planta neudata. Nu e exces de apa, II tin pe toti in grup si am altii care sunt perfect ok, in aceleasi conditii! Am citit topicul de la pagina 1...si nu gasesc nici cauza nici solutia! Sa-l scot din pamant si sa-l pun in apa? Ce sa-i fac? Am mai pierdut 3 tot incecand diverse ca sa-i salvez si tot degeaba, unuia i-ampus pet in cap si aputrezit intr-un final, altuia i-am spalata radacinile si i-am schimbat ghiveciul si tot degeaba...chiar nu exista nicio solutie?! :cry:
Si eu am problema asta cu ei...dintr-o data nu le mai place viata si gata :cry: Nu stiu ce le-ar placea mai bine, seceta, sa-i scot din pamant si sa-i mut in altul? Habar n-am...
 

cory_helen

Active Member
si eu am pierdut 3 in ultimele 2 luni... tot asa, se pleosteau frunzele si mureau...

cred ca e tributul dat iernii si incalzirii artificiale si uscaciunii aerului... in fiecare iarna patesc asa... anul asta vad ca mi-au murit deja vreo 5 plante - in afar de hiby... :( :( :|
 

fdana

Member
Si la mine au murit.Insa la mine au murit plante mature din comert iar cele prinse de mine nu au nimic.
 

carmenushka

Active Member
fdana a spus:
Si la mine au murit.Insa la mine au murit plante mature din comert iar cele prinse de mine nu au nimic.
Dana, e tocmai ala care mi-ai spus ca e galben involt! Imi vine sa plang! nu stiu ce sa-i mai fac :( e un singur lastar, sa-l tai cat e verde si sa-l pun in apa si sa astept pana la primavara sa vad daca mai da ceva din tulpina lemnificata?
 

ira

Member
Carmen si eu am pierdut cati-va pe care i-am primit de la Ani :cry: :( .Cat au stat afara a fost bine apoi dupa ce i-am bagat in casa.... incet ,incet au inceput sa se stinga . Nu am noroc la ei :(
 

bebe Iris

Active Member
De asta mi-e teama sa-i las afara, la fel patesc si cu bougile, cele pe care nu le scot deloc afara fac flori mai putine in casa dar macar nu mor peste iarna. Cele pe care le tin afara vara, sunt grozave pana cand le aduc in casa si apoi se sting...ca si hibi dealtfel.
 

michaela

Active Member
probabil ca au nevoie si ei de un repaus... adica udare mai slaba, o fereastra cat se poate de luminoasa si un loc aerisit.....
Nu stiu cum naiba :? - si nu vreau sa manii pe cel de sus :) dar mie nu mi-a murit niciodata vre-unul(planta) si nici soacra-mii (ea are mai multi) si credeti-ma ca de multe ori au substrat uscat, uscat.
In privinta butasilor..... :) mie mi-au murit butasi si dupa 2-3 luni cand ziceam ca ia uite ca am reusit.... odata au crapat :rofl:
Asa ca la capitolul inmultire prin butasi prefer sa elberez locul :rofl: :rofl:
Dar plante.... nu inteleg.... :( :?
 

miha

Member
Si mie mi-au murit cativa... din cei cumparati in toamna. :( Veteranii n-au niciun fel de probleme...si eu ii tin mai uscati iarna chiar daca e cald in casa. La mine cei ce au murit nu au fost la fereastra, ca la cate nebunii am eu nu stiu ce sa pun mai intai la fereastra... In schimb cei care mi s-au parut firavi in toamna si i-am pus de la inceput pe pervaz si-au revenit...
Asadar eu zic ca si lipsa luminii poate fi o cauza...
 

carmenushka

Active Member
Exact! Total aleatoriu! Acelasi loc, acelasi tratament, aceleasi conditii....si culmea! pica pe rand, cam la 2 saptamani cate unul. Si nu pot asocia simptomul asta de ofilire cu nimic. Categoric nu e de la udare pentru ca nu i-am udat, ba chiar am crezut ca e un fel de acere apa, dar nimic n-a dat rezultate. nici udatul, nici neudatul nici schimbatul pamanului nici stropitul nici petul, nimic!
Acum incerc altfel, am taiat partea verde din tulpina si am pus-o in apa si am curatat toate frunzele de pe tulpina lemnificata. O tin asa, pana la primavara sa vad ce se intampla. Vad ca incepusera sa dea varfuri de lastari noi, vom vedea daca mai are putere sa-i creasca, Domane-ajuta!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
carmenuska, nu mai plange, iti dau eu lastari la primavara :wink:

Nici eu nu am pierdut niciunul pana acum desi sunt destul de nou pasionata de hibi. Ba chiar am prins mai bine de 10 buc in toamna asta...
Stau la fereastra deci au lumina din plin iar caloriferele de sub pervazele lor merg prin urmare au si caldura.
Ii ud destul de des, cam la 2 zile, si au tot inflorit.

Cred ca au nevoie de lumina si caldura iar in functie de temperatura stabilesti si regimul de udare.
 

carmenushka

Active Member
Multumesc mult Madalina :hug: De prins n-am avut probleme, lastarii pusi in banut de turba sunt bine mersi. Cei care s-au ofilit brusc si iremediabil erau deja marisori cu tulpina lemnificata.
Cred ca problema e tot la radacina! Stiti ca ceva mai devrem v-am spus ca am rupt partea verde din tulpina celui pe care incerc sa-l salvez acum si am pus-o in apa. Ei desi n-a trecut mult timp deja frunzele incep sa-si revina. Am scos tulpina lemnificata din pamant sa verific radacinile si nu erau deloc umede deci nu se pune problema de udare in exces, acum le las asa sa respire le-am stropit putin cu apa ca par mai degraba uscate.
 

albela

Active Member
Nici mie nu mi-a murit niciodata vreun hibi adult. Indiferent daca au fost cumparati din magazine sau prinsi din lastari. Eu ii tin iarna la lumina maxim posibila si racoare (15-17 grade). Daca ii tin la caldura fac daunatori. Ii ud cand e pamantul uscat la suprafata, cu cate putina apa. Nu pun niciodata multa apa odata la ei. Prefer mai des si mai putin.
 

carmenushka

Active Member
Frunzele lastarului verde pus in apa si-au revenit complet! Sper sa reusesc sa-l inradacinez! Eu nu ud hibi decat in farfurioara, sa-si traga ei apa cat au nevoie, si asta la cateva zile poate si o saptamana, cand vad ca frunzele nu mai sunt asa vioaie. Si acum daca satu sa ma gandesc am observat ca acest hibi bolnav era singurul care ramasese cu apa in farfurioara. Parca radacinile paralizeaza si nu mai hranesc planta :? desi nu arata rau, nu-s putrezite ci asa cum spuneam mai degraba uscate
 
Sus