Probleme cu Hibiscusul

angela draganoiu

Active Member
Violetuto daca rupi acum bobocii, depinde de varietate, va face altii peste circa 2 luni. dar, din experienta spun, cei galbeni, portocalii se supara si te lasa sa astepti la floriciunile lor de ti se usuca ochii tot cautand un boboc cit de mic.
nu se intimpla acelasi lucru cu rosu batut. asta face flori dupa circa 2 luni dupa ce l-ai tuns.
 

IULIA

Active Member
io nu poci sa rup sau sa tai nik, is plini ochi de boboci.
si nici corasonu nu ma lasa............. :( :eek:
 

adrianam

Well-Known Member
Pentru prima data de 7-8 ani de cand il am, a inflorit toata iarna!
Chiar azi are o floare deschisa. De obicei iarna, floarea tine doua zile.
O poza cu el in decembrie, dupa ce l-am bagat in casa si i-am facut freza:
 

ghia_don

Active Member
Azi am frezat toti hibi, mai putin cei trei cumparati in vara, si care-s plini de boboci...
De-acum astept reactia lor la tundere :? ..
 

sorina

Active Member
PROBLEME

de cind am adus Hibi in casade asta tomana am observat musculite albe care sunt peste tot si mai ales pe partea dorsala a frunzelor . Le-am tot facut dusuri caldute .S-au mai dus dar nu de tot. Ce sa la mai fac ? Musculitele astea s-au imprestiat si la celelalte plante.
Iubesc aceasta planta dar tocmai din cauza musculitelor asta vara am pierdut vreo citeva exemplare . :cry: :cry: Se pot prevenii cumva ca sa nu mai am probleme daca mai cumpar vreun hibi ???
 

Roxana

Active Member
este grav daca s-au imprastiat si pe celelalte plantesi doar cu dusuri nu stiu daca vei reusi sa scapi de ele. Incearca cu Mospilan.
 

roxy

Member
Si eu am aceasta problema dar cu cei care sunt la geam, deasupra caloriferului, cei de pe balcon sunt ok. Si anul trecut s-au comportat la fel, se pare ca le place caldura. Pana acum nu au decedat din cauza lor, sper sa nu se intample nici de viitor. La mine nu a mers nici Mospilanul.
 

fdana

Member
Si eu am aceeasi problema si cu orice am dat nu vor sa moara si pace .Acum mai am doar o solutie(data de Johana) le bag in vana le stropesc cu insecticid si le pun un sac in cap si le las acolo un pic sa fiu sigura ca musculitele nu fug pe alte plante intre timp.Sper asa sa scap de ele.
 

tranda09

Member
Am cumparat de la fitosanitar o fiola de Regent, 4lei, am diluat-o conf instructiunilor si am stropit solul si frunzele unde erau musculite negre si niste alte chestii negre ca gamaliile. A 2 a zi nu a mai fost nimic si am constatat revigorarea plantelor dupa 3-4 zile.
 
Acum 3 saptamani am avut si eu musafiri niste musculite mici care s-au raspandit repede pe la toate plantele,asa ca am cumparat de la fitofarmacie un insecticid Karate,pe care l-am diluat conform instructiunilor ,am stropit frunzele si solul si a doua zi spre bucuria mea si a plantelor au disparut musafirii nepoftiti.
 
Sus