Probleme cu Hibiscusul

pupu

Member
IZA a spus:
Hibi nostru a inviat. Dupa ce l-am mai lasat in borcanul cu apa sa faca radacini mai zdravene l-am pus in ghiveci si e mandru si voinic, creste foarte frumos !!! :D
Bravo si felicitari pt metoda ingenioasa. Sa va bucurati de voinic !!
Cate zile a stat pana la urma in apa de ploaie ??
 

IZA

Active Member
A stat mai bine de o luna in apa :D Va doresc si voua hibiscusi frumosi fara probleme. :D !!!
 

sini

Well-Known Member
:cry: :cry:
Acum o luna avea doar 1 cm.Astazi arata asa si s-a hotarat sa cada.
Trebuie sa ai nervi de otel cu florile acestea.
 

kriss

Member
am probleme mari cu hibi malvaviscus. de 2 zile ii mergea cam rau, iar azi l-am gasit cu majoritatea frunzelor uscate si nu stiu de la ce. :(

 

Roxana

Active Member
Asa s-a intamplat si cu al meu. Si acum nu mai are frunze decat unele mici in varf. Cred ca o sa-i tai crengutele golase, dar dupa ce nu o sa mai aiba bobocei.
 

ghia_don

Active Member
Sa nu fie atacat de paianjenul rosu...cam asa se manifesta. Vezi daca nu are pinze intre frunze, uita-te foarte atenta ca se vad greu, iar daca da stropeste cu Nisorun.

O alta cauza ar fi prea multa apa care stagneaza la radacina, mai ales daca e un pamint care retine apa.
 

kriss

Member
m-am uitat de panze, dar nu are.
pamant are florasol si e posibil sa fi ramas apa la radacina. hibi-ul a fost in grija mamei. eu am fost plecata cateva zie din bucuresti si cand m-am intors l-am gasit asa. :cry:
 

ghia_don

Active Member
Frunzele alea oricum vor cadea, si va ramine cam chel...
Dupa poza, mi se pare ca nu l-ai tuns in primavara asta, ai putea s-o faci acum, iar virfurile le pui la prins...pentru orice eventualitate :wink: ...
 

kriss

Member
nu l-am tuns. nu prea am avut de unde taia. a mai fost pe moarte o data anul trecut si abia in ultimele luni incepuse sa se mai infrunzeasca.
 

Claudiavis

Active Member
Dragelor si dragilor, am o problema la hibiscusi, de fapt 2:

1. au musculite albe,a sa ca i-am tot stropit cu solutie de-aia de sapun lichid si spirt si apa.

2. de musculite tot n-am scapat definitiv, in schimb vad ca apare o alta problema: multe frumze au pete marunte si multe mai deschise la culoare decit verdele ala sanatos, obisnuit pentru hibiscusi. Vad ca si frunzulitele noi apar tot asa. Nu par sa aiba ceva pe spate, insa... parca spatele frunzei nu are aceeasi textura ca frunzele mai batrine, nu e asa lucios.

Aveti idee despre ce-i vorba si ce-as putea sa fac? Multumesc mult.
 

Claudiavis

Active Member
Nu mi se pare ca ar misca nimic pe frunza... in afara de musculite albe - insectele astea m-au facut sa-mi descopar instinctele criminale si sadice. AM o satisfactie cind le stropesc cu solutia aia de sapun...

Petele mici, dese si mai deschise la culoare par a fi in "substanta" frunzei, nu sint pete depuse pe frunza. Cam ca o cloroza, numai ca petele sint mici, dese si nu mult mai decolorate ca frunza sanatoasa
 

ghia_don

Active Member
Claudia, cam asa se manifesta atacul paianjenului rosu...si eu m-am luptat cu ei anul trecut la impatiensi mai ales...simptomele sint aceleasi. Am stropit cu Neoron si am scapat de ei.
 

kriss

Member
hibi-ului de care vorbeam in posturile anterioare nu i s-a mai deterioarat starea, dar am probleme cu inca un hibi. au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele pe rand si sa cada. pana acum a pierdut vreo 10 frunze. m-am uitat dupa ganganii, dar nu am vazut. are frunzele aspre in schimb.
l-am stropit acum putin cu mospilat pe frunze si pe pamant.
care poate fi problema? a mai patit cineva asta?
 

angela draganoiu

Active Member
hibi pierde frunze daca il muti din locul lui, daca are o dereglare de udare. te-ai uitat la radacini ? poate ca i-ai pus prea multa apa intr-o anumita perioada si atunci asta e reactia, asta daca n-are ceva pe la radacini. uita-te sa vezi acolo ce e.
 

kriss

Member
s-ar putea sa fie de la mutat. a fost transplantat intr-un ghiveci putin mai mare si il am de putin timp.
o sa ma uit maine la radacini ca acum abia l-am udat.
 
Sus