Problema cu un shohin

vali

Active Member
Moderator
Am si eu o problema...
Ca orice iubitor de copacei, care la un moment dat se izbeste de un zid (sau ”ceva”), am ajuns si eu la acest punct... Oricine ajunge! :)
Si avand in vedere ca asta e mediul in care se intreaba si se raspunde, imi incerc si eu norocul... Sperantele imi sunt cu atat mai mari cu cat vad ca numarul celor ce acceseaza sectiunea e in crestere (cantitativ si calitativ) :D . E un lucru bun, cum putine sunt in tara asta :D.

Deci:
Am si eu un ficus benjamina shohin, care nu prea imi asculta comenzile (desi pana acum a facut-o) ... e posibil sa o fi luat-o eu pe aratura de la un moment dat. Cert e ca a ajuns sa arate asa
Are cineva idee cum se poate corecta asta?

Nu ma adresez numai celor care intra frecvent in aceasta sectiune, ci tuturor celor care citesc (logati sau nu) acest forum si care, probabil, s-au izbit de aceasta problema la un moment dat, la o specie anume... Orice idee poate fi binevenita. Si eu ajut cat pot si cand pot si nu-mi este rusine sa cer ajutor cand am nevoie :D

Am uitat sa mentionez ca este un Ficus benjamina Rianne de 5 ani, dar numai de 2 ani in formare ca shohin, eventual ”mame”. Deci, prea mult timp nu am petrecut impreuna...

Multumiri anticipate.
 

bandi87

Member
nu stiu daca am inteles bine.....vrei sa faci diametrul de jos sa fie mai mare ca cel de sus nu?.....nu stiu daca cea ce zic e bine....si eu am citit pe alte forumuri cu ceva timp in urma(din pacate nu mai stiu unde :?: ) Unii ziceau ca tehnica cu lovitul trunchiului este destul de buna: lovesti zilnic trunchiul in acelasi loc cu un bat de bambus sau un ciocan cu cap de cauciuc, dar aceasta metoda e buna doar la unele specii, deci nu stiu daca e buna pentru ficusul tau si in al doilea rand probabil e mic pentru aceasta tehnica :? Idea e ca copacul trebuie ranit cumva pana la inaltimea aia si el isi va crea autommat un fel "cicatrice" in locul acela ingrosandusi trunchiul.

A doua idee ar fi altoitul cu creanga de la un alt ficus(sau de la acesta) peste locul unde vrei sa faci copacelul mai gros....si dupa ce se leaga creanga si copacelul lasi creanga sa creasca si atunci partea de sub ea se ingroasa....

nu stiu daca sunt bune sau practicabile ideile, dar poate ca gesesti ceva despre ele pe net. sper sa fie de ajutor
 

flo_flu

Member
Salut,
hai sa-mi dau si eu cu parerea (ce usor e sa faci lucrul acesta cand e vorba de copaceii altora :) ). Cred ca cea mai buna solutie ar fi radacinile aeriene, care cu timpul ar fuziona cu trunchiul, acoperind si "cicatricile" acelea. Eu inca sunt la faza in care ma "fascineaza" radacinile aeriene.
 

alien.alin

Member
si eu ma gandeam la o altoire cu o crenguta, dupa cum spunea si bandi87, dar nici idea lui florin nu e rea...acum vezi si matale care crezi ca se potriveste cel mai bine...

spor...si sa ne tii la curent
 

vali

Active Member
Moderator
flo_flu a spus:
hai sa-mi dau si eu cu parerea (ce usor e sa faci lucrul acesta cand e vorba de copaceii altora :) ).
:rofl: Ai vazut?... Pai de ce crezi ca nu-mi mai tace mie gura pe-aici? :rofl: E simplu...
Tu esti in faza in care te fascineaza radacinile aeriene... dar mie mi-a trecut :) . Pe ciotul asta nu vreau radacini aeriene. De fapt, nici nu prea stiu ce vreau pe ciotul asta... Nu este un copacel pe care sa-l fi ”vizat” de la inceput... A aparut accidental, cand a cazut maica-sa de pe raft si s-a facut bucati, prin 2006 (cred). Rianne asta e dat naibii... se rupe ca un pastarnac, la cea mai mica atingere. Am adunat atunci o mana de cioate care se imprastiasera si le-am infipt in pastile de turba. Amaratul asta, s-a ambitionat sa faca radacini. De prea mare atentie nu s-a bucurat, l-am folosit mai mult ca obiect cu care sa-mi umplu timpul in pauze. Probabil a simtit si el asta si de-aia nici nu ma mai asculta.

Bandi, treaba cu ”batutul copacilor cu nuiaua” nu prea tine... La dimensiunile astuia din poza, ar trebui sa-l bat cu o mina de pix si n-as ajunge nicaieri (poate doar la balamuc, daca m-ar vedea cineva :) ).
Cu altoitul unei ramuri iarasi nu prea e in regula, pentru ca se va umfla in zona grefei si tot senzatie de conicitate inversa va da. Asa as putea sa-l gadil sa dea un mugure din zona de mijloc a segmentului de trunchi si as lasa o ramura de sacrificiu de-acolo care sa traga totul dupa ea ingrosand baza, fara sa ma mai complic cu grefari. Dar problema e ca nu vrea... toti mugurii care au aparut sub nivelul ramurilor deja existente, au sfarsit prin a muri. Varful ala suge tot! Si colac peste pupaza, portiunea aia de trunchi cuprinsa intre liniile rosii se si lungeste :? !

Mai e o varianta care ma tot bantuie... anume, sa renunt complet la toata acea portiune.
Adica, sa fac doua taieturi cam asa dupa care sa elimin mijlocul si sa innod capetele :)
Oricum, inca ma gandesc :gandit: Probabil, in final va fi ceva combinat din toate variantele prezentate de voi: il voi grefa, apoi il voi bate cu nuiaua pana va face radacini aeriene :rofl:

Multumesc pentru idei :D
 

DracuMic

Member
am un prieten bun care o taiat o retusa anu trecut.....si o dat de minune din ea. da o taiato de tot.........la al tau daca tai dupa cicatricea aia cred ca in 3-4 luni va da o gramada de lastari de acolo.
Am si eu "Rihana" dinasta,bine-nteles ca nu m-ar deranja sa o am si pe Rihana ailalta prin preajma da ma multumesc cu ce am pana atunci si stiu ca infrunzeste al naibi de bine specia asta.ca se rupe e alt aspect pe care oricum nu tre sa-l luam acum in seama .....da promit ca daca il tai si "limbeaza" eu....subliniez eu ti-l dau pe al meu .!

ca nu prea imi place..! :)
 

vali

Active Member
Moderator
Pai nici mie nu-mi place... De-aia l-am si bagat aici, ca sa-l fac de ras! :rofl:
Dar nah, e si el printre ceilalti, pe raft... trebuie sa-l mai bag si pe el in seama din cand in cand...
DracuMic a spus:
da promit ca daca il tai si "limbeaza" eu....subliniez eu ti-l dau pe al meu .!
Ce sa mi-l mai dai si pe-al tau?... Ca eu nu stiu cum sa scap de astia ai mei... :)
 

Richy

New Member
Ce ai zice de un marcotaj aerian pe la jumatatea dintre cele doua lini rosii dupa care cu partea superioara poti incerca o semi-cascada. Partea de jos pare sa fie surpriza, daca da lastare dupa taiere atunci poate mai iese ceva... Oricum as taia-o fix deasupra cicatricii.
Richy
 

vali

Active Member
Moderator
Maaaai neneh... si eu care credeam ca ai emigrat de vara trecuta :) ... ca n-ai mai dat niciun semn.
Eu ziceam de Flo ca vorbeste putin si rar, da' l-ai luat :rofl: . Esti mult in fatza... :rofl: ... 3 posturi intr-un an de zile... Eu n-as putea sa tac atat nici dac-as fi incuiat singur intr-o camera :) .

Referitor la saracia asta de ficus, nu merita atata bataie de cap. Topicul l-am lansat asa sa mai schimbam o vorba acolo, cand n-avem ce face. Daca stiam ca te scoate si pe tine din barlog, il faceam mai devreme :rofl:
Cred ca singura varianta de bun simt ar fi cea propusa de DracuMic: sa-i "iau motzul" de deasupra cicatricii si sa-l las sa lastareasca de-acolo. Asta daca nu "limbeaza" :p :), vorba lui.

Altfel, tu? Pe unde ai stat ascuns?
 

Richy

New Member
Tot pe aici, cu treburi, probleme si astept cu nerabdare sa vina caldura sa ma apuc de lucru la piticii mei.
Richy
 

vali

Active Member
Moderator
Mah, ca ai fost ”pe aici, cu treburi, probleme”, adica pe egradini fara sa spui nimic, nu-i bai, ca si eu o fac frecvent :) . Dar sa nu dai tu un semn de viata nici clujenilor... Ca eu ii tot intreb pe Flo si pe Ove de tine, de asta-vara, si ei nu stiu ce sa-mi zica... :astept:

Eu daca stateam in Cluj, cred ca eram in fiecare weekend calare pe poarta lui Flo, ca sa mergem la padure...
Pana punea Bunelul cainele pe mine :rofl:
 

michaela

Active Member
Din baza ficusului mai incearca sa iasa lastari?
Ai putea sa-i lasi sa creasca si dupa ce sunt suficient de mari sa incolacesti acei lastari pe cicatricea urata..... are proprietatea de a se "suda".



P.S- pozele le-am pus pentru exemplificare...... al meu nicidecum nu e bonzai :rofl:
 

Richy

New Member
Incerc si eu sa ma tin la curent cu ce se intampla, si cum in alte locuri mioritice nimic...
De iesit mai greu, sunt sub papuc, ghinion... :cry: .
Dar vine vara (cred ca...) si cine stie..., poate ne mai vedem.
Richy
 

vali

Active Member
Moderator
michaela a spus:
Din baza ficusului mai incearca sa iasa lastari?
Nu michaela, din baza nu apar lastari.
De fapt (nu stiu cat se poate observa din imagine), ficusul cu pricina e un pic mai mare decat o bricheta :oops: Atata e, atata poate si el saracu', ce sa-i cer mai mult? :giggle:
Iti multumesc mult pentru ideea cu "lastarii sudati", cum de altfel le multumesc tuturor celor care mi-au furnizat cate-o idee in acest topic :D .

@ Richy - pai toti suntem "sub papuc" de cand am zis DA! Dar, vorba lui Flo, nu poti sa iei si papucul cu tine? Sau un telefon, acolo... cand esti in picioarele goale si e papucul plecat :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
In caz ca n-ati putut dormi de grija mini-ficusului cu fitze-n cap :) , puteti sa va culcati linistiti de-acum
N-a ”limbat” :rofl: (al dreaq DracuMic, p-asta n-o stiam, am invatat-o de la el :) ), dar nici nu l-am lasat sa-si faca de cap (iar asta am invatat-o in timp :rofl:.
Asa cum spuneam aici
vali a spus:
Mai e o varianta care ma tot bantuie... anume, sa renunt complet la toata acea portiune.
ma tenta ideea de a face o grefa care sa ma scape de portiunea de trunchi mai subtire...
Si-am facut-o!...
Dupa principiul "Vax albina crema puca" :rofl: , adica un fel de "ce-am avut si ce-am pierdut" dar din care poti invata ceva (lucru deloc de neglijat!!!), am aplicat doua taieturi oblice care sa-mi expuna cat mai mult posibil din stratul de cambium si sa se si potriveasca in acelasi timp. Le-am unit, m-am rugat sa-i convina si lui ideea (ficusului) si cam atat!
Se pare ca i-a convenit Poza e facuta imediat dupa operatie. Intre timp, au aparut si muguri (noi) pe grefa (partea superioara), deci e evident ca a prins.
Daca ficusul se va dezvolta in continuare, voi castiga un copacel. Daca va muri, voi castiga experienta.
Pana acum, am castigat foarte multa experienta :D .
 

Aurelian

Member
vali a spus:
am aplicat doua taieturi oblice care sa-mi expuna cat mai mult posibil din stratul de cambium si sa se si potriveasca in acelasi timp. Le-am unit, m-am rugat sa-i convina si lui ideea (ficusului) si cam atat!
Vali, poti cumva sa exemplifici mai pe larg cam cum ai facut acele taieturi ? Ma gandesc la un virtual,daca nu iti cer prea mult.
 

vali

Active Member
Moderator
Nu imi ceri prea mult :) , mai ales ca modul in care aveam de gand sa fac taieturile l-am mai aratat si inainte
Singura diferenta e ca taietura din partea superioara a fost facuta deasupra ramurii ici-no-eda. In partea de jos, taietura a fost facuta exact dupa linia rosie, iar apoi nu am avut decat sa suprapun partile in asa fel incat cambiumul sa fie in contact pe toata suprafata.
Daca gresesti la alinierea cambiumului, planta te anunta imediat. In conditiile in care mugurii existenti s-au dezvoltat si au aparut si altii noi, inteleg ca l-am aliniat ca lumea :).
In rest nu e mare smecherie...
Bine... fiind vorba de un ficus, care la orice taiere lasa acel latex ce tinde sa sigileze rana si sa intrerupa legatura dintre port-altoi si altoi, intarziind sau facand imposibila dezvoltarea tesuturilor de parenchim, normal ca a fost necesara o pregatire prealabila a plantei, in principal axata pe un regim mai redus de udare. La fel, si regimul post-grefare este un pic diferit de cel obisnuit. Nu mult, dar e...
 
Sus