Pregatirea trandafirilor pentru iarna

scuzati.mi intrebarea dar sunt incepatoare si asa vrea si eu sa stiu la trandafirii pusi sub pet mai s musuroiesc ceva??ca nu stiu....ma gandec sa nu inghete si primavara sa nu mai inverzeasca :) :) :)
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
La realitatea , a zis ca toamna intarzie si multe zone nu vad zapada ci doar ploaie pana pe 15 decembrie (deci pozitive) si in ianuarie nu vor depasi norma acelei perioade (temperaturi)...deci ..
Deci nu mai infofolesc smochinul si hortensiile ? :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai si anul trecut, zapezile adevarate au venit pe noi in ianuarie...si frigul ala tembel iarasi, spre sfarsitul lui ianuarie, asa ca... Aia e nasol, caldura, umezeala mare si pe urma bang! inghet teribil :(
 

R@MONA

Active Member
Eu sunt in dilema: sa plantez azi trandafirii de la sarb ( de la 9 azi dimineata stau la hidratat) ca e vremea frumoasa sau sa-i las si maine in apa si sa-i plantez tocmai joi?
Cred ca ma duc mai tarziu sa-i pun, mai ales ca a si plouat si nu se stie ce vreme mai vine.
:?
 

geodezia

Well-Known Member
Pai da le ajunge si mai bione ca a plouat si au apa ..punei rapid ca se hidrateaza si in pamint
 

anette_b

Member
cand trebuie sa musuroim trandafirii ? va rog frumos sa ma invatati ce am de facut ca ai mei au boboci ! (unul din ei e crown princess margareta ) sunt tineri , in primul an de la plantare.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Anette ,eu de ex aproape ca am terminat de musuroit trandafirii ,incet pot sa te apuci si tu ,ca daca brusc devine frig ,sau ingheata pamintul nu mai poti lucra ....si ai mei au boboci dar nu mai au sanse sa se deschida ,ii las asa cum sunt si la primavara trec la taieri ;-)
 

anette_b

Member
multumesc ! crown princess margareta e destul de mare deja. daca il musuroiesc sper sa mai deschida si floricelele , ca mare parte din trandafir ramane afara . :? clar , trebuie sa caut niste poze pe net sa vad cum se face treaba asta !
 

gabrielais

Active Member
Anette, nu e vreo filosofie...pui un morman de pamant cam de 20 cm in jurul tulpinilor trandafirului...
si eu am inceput incet incet sa fac musuroaie, ca mi-a fost sa nu vina vreun inghet din asta asa, pe neanuntate...nu se mai poate sapa apoi pamantul ..si-asa e o umiditate ca mi s-a umplut curtea de ciuperci :rofl:
 

miki70

Active Member
Mi-am luat un sacut de 3kg de KK de vaca :) din Dedeman (granule) , cam cat sa pun la un trandafir? Cum se pune? Incorporez in pamantul de la suprafata apoi fac musuroiul?
Mai am cativa trandafir care tb sa-i mut, la acestea cum sa procedez, sa le pun la radacini? sau tot deasupra?
Cu ce altceva mai pot fi protejati trandafirii. Eu am multi plantati in roti, imi va fi f greu sa scot pamantul in primavara, cu un sac taiat de rafie sau iuta ii pot inveli la baza? Sau material din acela verde sau in dungi care se vinde la m pt pus pe gard (antivant) , merge?
 

victoria222

Active Member
Miki, ma gandesc ca poti sa-i invelesti si cu altceva decat pamant, dar trebuie sa pui mai mult decat panza sau material. De exemplu poti pune niste bete de jur-imprejurul trandafirilor si cu materialul/plasa faci un fel de cadru inchis, apoi tot spatiul interior il umpli cu ziare mototolite sau frunze uscate si la sfarsit acoperi totul cu un capac de carton sau ceva cat mai impermeabil (niste lemne... :nu stiu: ) Ideea este sa creezi niste buzunare de aer in locul musuroiului de pamant, iar capacul va proteja materialul de umezire si respectiv de inghetare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cat despre kk de vaca eu zic sa-l pui doar la primavara, cand ii descoperi! ;-) Atunci il amesteciu cu pamantul de la baza trandafirilor
 

miki70

Active Member
Fetelor multumesc pt sfaturi dar pt ca azi am vazut ca de maine se raceste vremea am iesit repede afara. Le pusai kk de vaca si ii si musuroii, se umplura rotile de pamant. La primavara o sa ma chinui sa-l scot.
La Dedeman aveau si KK de pui, cal ... cred ca le pun si de pui la primavara :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai n-aveai ce sa te grabesti chiar asa, ca nu e gerul Craciunului sa sucombe intr-o zi :mrgreen:

La primavara n-ai cum sa ridici putin caucioacele alea si sa tragi pamantul pe dedesubt?
 

miki70

Active Member
Caucioacele sunt ingropate pe jumatate, nu se pot ridica iar daca as reusi sa le ridic as smulge trandafirul. Pamantul nu e afanat, e putin argilos.
M-am grabit pt ca azi a tb sa mut 3 trandafiri si 2 hortensii. Mai am de musuroit cateva caucioace, de scos cannele, dalia gigant si de infofolit smochinul si hortensiile. Deci mai am treaba multa si nu vreau sa ma trezesc dintr-o data cu gerul in gradina si eu cu treaba neterminata.
 

nick1971

Active Member
miki70 a spus:
Mi-am luat un sacut de 3kg de KK de vaca :) din Dedeman (granule) , cam cat sa pun la un trandafir? Cum se pune? Incorporez in pamantul de la suprafata apoi fac musuroiul?
Mai am cativa trandafir care tb sa-i mut, la acestea cum sa procedez, sa le pun la radacini? sau tot deasupra?
Cu ce altceva mai pot fi protejati trandafirii. Eu am multi plantati in roti, imi va fi f greu sa scot pamantul in primavara, cu un sac taiat de rafie sau iuta ii pot inveli la baza? Sau material din acela verde sau in dungi care se vinde la m pt pus pe gard (antivant) , merge?
:eek: dar dc ii infofolesti asa?
eu in primul an nici macar nu i-am musuroit, abia plantati, ca nu stiam si au trecut bine peste iarna
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici eu nu i-am musuroit iarna trecuta. Au supravietuit toti.
Tousi, iarna aceasta i-as musuroi macar pe cei care au dar deja muguri :(
 
Sus