pregatirea jardinierelor

byby_anka_w

Member
Gabiuta a spus:
Madalina draga dar cum o sa se impace lobelia care vrea soare cu impatiensul care vrea umbra? :D
lobelie nu vrea neaparat soare,si semiumbra ii place,din experienta mea.eu am avut anul trecut 3,la mine pe balcon soare este doar pana la 12 si au fost minunate :wink:
 

naylcha

Member
Eu mi-am luat din nou plicuri cu seminte de flori... Vreau sa le pun direct afara in ghivece si jardiniere...Ce credeti e destul de cald afara? Sau mai bine le pun intai in casa la germinat si le mut dupa aceea? Ce sa fac ce sa fac ? Cum e mai bine? Nu prea mai am rabdare:)

Jardinierele cu muscate curgatoare de anul trecut au lastarit bine de tot si ieri le-am scos pe balcon si le-am tuns:D
Anul acesta si eu m-am gandit sa incerc gura leului in jardiniere (deja am seminte germinate in casa ieieie!)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine a zis ca a vazut la noi in supermarketuri seminte de gura leului curgatoare? :?
Oare o sa gasim la Pitesti? :rofl:

Vreau cit mai multe plante curgatoare.Multe,multe :mrgreen:
 

karmenutza

Member
Gabiuta a spus:
Cine a zis ca a vazut la noi in supermarketuri seminte de gura leului curgatoare? :?
Oare o sa gasim la Pitesti? :rofl:

Vreau cit mai multe plante curgatoare.Multe,multe :mrgreen:
Si eu vreau multe curgatoareee! :cry: :cry:
 

byby_anka_w

Member
lobelile din seminte nu vor sa creasca :cry:
au 1cm si se culca la pamant,ce sa fac?
am luat ieri alte plicuri si mai incerc odata.si saptamana viitoare imi vin si lobelile albe si roz :dans: sper ca semintele nemtasti or fi mai bune :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lobelii albe si roz??? Super, de unde ai gasit seminte??? ca eu m-am tot uitat dar n-am gasitd decat lobelii albastre, simple si curgatoare...
 

byby_anka_w

Member
mi-am cumparat anul trecut 2 plante din germania,le-am luat semintele(dar nu stiu unde le-am pus :) ).acum am facut comanda in germania de seminte,ca plantute nu au aparut inca
 

v.cristina

Active Member
naylcha a spus:
Eu mi-am luat din nou plicuri cu seminte de flori... Vreau sa le pun direct afara in ghivece si jardiniere...Ce credeti e destul de cald afara? Sau mai bine le pun intai in casa la germinat si le mut dupa aceea? Ce sa fac ce sa fac ? Cum e mai bine? Nu prea mai am rabdare:)

Jardinierele cu muscate curgatoare de anul trecut au lastarit bine de tot si ieri le-am scos pe balcon si le-am tuns:D
Anul acesta si eu m-am gandit sa incerc gura leului in jardiniere (deja am seminte germinate in casa ieieie!)
problema este ca daca le pui semintele direct afara or sa germineze mult mai greu pentru ca este inca racoare
:)
 

naylcha

Member
Atunci in weekend le voi pune la germinat in casa:) Am garoafe marunte, margarele roz, ciclam, ochiul boului (astro), lathyrus odoratus, lavanda, si ceva floricica nigella hispanica (spanish love-in-a -mist), aaa si lfori de piatra neaparat :)
Deja am success in casa cu seminte de gura leului, salvie rosie(recolta proprie), si datura violet cu floare dubla. Ma uit la rasaduri de vreo 5 ori pe zi asteptand sa creasca :rofl: Am pus si seminte de floare balon dar nu dau nici un semn (a 3-a incercare esuata - ma dau batuta :roll: )
 

albela

Active Member
Parerea mea, ochiul boului, lathyrus odoratus, se pun direct afara, in gradina, nu in jardiniere si nu are rost sa faci rasaduri.
 

v.cristina

Active Member
in ceea ce priveste lathyrus nu stiu dar in cazul ochiul boului mai mult ca sigur ca pe spatele pliculetelor de seminte apare ca se insamanteaza in luna a 3 a in rasadnita ..sau ma inseala memoria??... :? :? ...se prea poate :rofl:
 

albela

Active Member
E foarte posibil sa fie asa, dar ochiul boului e planta care oricum infloreste la sfarsitul verii, are timp si in gradina sa creasca, parerea mea e ca nu e necesar sa faci rasaduri. Daca poti si mai ai unde pune sigur ca merge si asa. Ideea era in principal ca astea nu sunt plante de ghiveci sau jardiniera ci merg puse in pamant in gradina.
 

v.cristina

Active Member
nu putei sa spui mai repede :cry: :cry: :cry: ca eu deja am pus ..au si rasarit dar tinand cont ca nu prea mai am spatiu ..acu ma oftic!!
 

naylcha

Member
pai... oricum ar fi, eu azi am pus in pamant la rasarit toate felurile de seminte pe care le am :oops: nu toate sunt pentru jardiniere (am doar doua jardiniere mari de tot libere in care inca nu stiu ce sa pun, restul sunt pline de muscate curgatoare si de lastari pusi la inradacinat in pamant direct in jardiniere)
Gradina nu am asa ca toate plantele ce vor creste le voi pune in ghivece sau jardiniere pe balcon :) fac incercari cu tot felul de plante chiar daca le-ar place mai tare in gradina, eh asta e 8)
Ce ziceti ce sa pun in jardinierele libere? Nu trebuie neaparat sa fie curgatoare...Flori de piatra sau Gura leului de ex merge? (e pitica - 20-30 cm scrie pe plic) Lobelii si petunii nu vreau.. alte idei? Balconul e pe soare si sufla vantul destul de puternic in general..

Am o idee.... as presara cateva seminte de floare de piatra in jardinierele cu muscate curgatoare :) ce ziceti? s-ar intelege bine impreuna?
 

naylcha

Member
Arata foarte bine gura leului curgatoare! pacat ca nu se prea gaseste :roll:
Rasadurile mele de gura leului (necurgatoare) cresc destul de incet .. Ce stiti despre gura leului creste repede sau nu prea?
 
Sus