pregatirea jardinierelor

karmenutza

Member
Azi am cumparat 3 petunii din piata - cu 2 ron - si le-am pus la soare, asa cum stiam. Dar ma gandisem eu sa le mut in alta parte, la umbra, ca sa le vad mereu. Cele 3 le-am impartit: 2 intr-un ghiveci si una separat, in alt ghiveci, singura. Acu' ma intreb: nu or fi alea doua prea inghesuite impreuna? Sunt intr-un bol de fapt, diametru 20. Am gasit doar albe si mov lila striat cu ceva mai inchis. Mov avea doar una, am luat-o eu.
Sa stii, Gabiuta, ca nici eu n-am uitat de tarhon, de cate ori am drum prin piata, intreb. Cum gasesc, il iau! Cred ca toate fetele care merg in piata Rahova sunt "pe faza".
 

naylcha

Member
Astazi mi-am plantat rasadurile in jardiniere.. Am pus intr-o jardiniera imensa : un rand gura leului, in fata lor un rand de portulaca, la mijlocul iardinierei un rasad petunie, si la cele doua capete cate un rasad de sangele voinicului (pisello odoroso albastru - ca sa se intinda pe balustrada balconului ) 8) Prin jardiniera au aparut ceva floricele din semintele lasate de anul trecut (am avut acolo plante din plic "amestec pentru jardiniere") si le-am lasat si pe ele acolo :p]
Tin sa mentionez ca rasadurile mele au cam 2-3 cm, asa ca de acuma pooooot sa toooooooooot astept sa am flori :rofl:
 

v.cristina

Active Member
naylcha a spus:
Astazi mi-am plantat rasadurile in jardiniere.. Am pus intr-o jardiniera imensa : un rand gura leului, in fata lor un rand de portulaca, la mijlocul iardinierei un rasad petunie, si la cele doua capete cate un rasad de sangele voinicului (pisello odoroso albastru - ca sa se intinda pe balustrada balconului ) 8) Prin jardiniera au aparut ceva floricele din semintele lasate de anul trecut (am avut acolo plante din plic "amestec pentru jardiniere") si le-am lasat si pe ele acolo :p]
Tin sa mentionez ca rasadurile mele au cam 2-3 cm, asa ca de acuma pooooot sa toooooooooot astept sa am flori :rofl:
suna foarte interesant ...abia astept sa vedem pozele cu ele inflorite
bafta!
 

mymo

Active Member
Tot un fel de jardiniere :D

Mai am o roata de facut si mi-ar prinde bine cateva idei :rugaciune:
 

albela

Active Member
Am mai facut o jardiniera. Am pus in mijloc o fuschia la camapanela (care cica ar trebui sa fie curgatoare dar e teapana ca un bat) si cate un impatiens pe fiecare parte. Problema e ca nu stiu ce culori vor avea impatiensii, sper sa se asorteze. Am plasat jardiniera la umbra cu doar vreo ora de soare.
 

albela

Active Member
Iti garantez ca nu e nici o problema de incompatibilitate intre impatiens si petunii. Am experimentat anul trecut exact aceeasi combinatie si le-a mers minunat.
 

albela

Active Member
Semi :) . Adica au soare dupa amiaza cam 2-3 ore. Sa stii ca impatiensul asta simplu nu e deloc pretentios. Infloreste la fel de frumos si la soare si la penumbra. Anul trecut am avut jardiniera de care spuneam la soarele de dimineata, dar vreo 5-6 ore. I-a priit super. Desi am mai pus poze cu aceasta jardiniera de anul trecut am sa o mai arat odata.
Asa arata in iunie

Si asa in august

Si petuniei i-a mers foarte bine fiind singura care nu a avut probleme, la celelate prin august s-au uscat crengutele, dupa ce le-am tuns si-au mai revenit, dar nici una nu a aratat asa bine ca cea pusa cu impatiensii :wink: .
 

v.cristina

Active Member
intradevar arata minunat asta sa insemne ca putem incerca mai multe combinatii fara sa tinem cont de compatibilitatea lor...poate se completaeaza unlele pe altele ...cine stie?poate :roll: :roll:
 

albela

Active Member
Nu inteleg de ce insisti ca ar fi o incompatibilitate intre impatiens si petunie:? . Ai citit tu asta undeva? :oops:
 

v.cristina

Active Member
poate gresesc dar eu stiu ca sporul casei prefera soare partial chiar umbra si un sol umed si daca se poate sa fie cat mai des udate pe frunze pe cand petuniile sunt iubioare de apa din cand in cand si de soare cat cuprinde , daca stau la umbra inflorirea nu mai este la fel de abundenta :? :? gresesc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu stiu la fel.....dar daca Albela a zis ca a experimentat :?.Experientele sunt cele care ne dezvaluie citeodata cele mai traznite compatibilitati....pe care uneori nici nu le gindeai............ :)
 

albela

Active Member
Din experienta mea, nu ai cum sa uzi impatiensii pe frunze, pentru ca in perioada de infloririe sunt acoperite de flori, iar florile se pateaza daca sunt udate. Se pare ca si petunia se descurca cu doar cateva ore de soare pe zi iar nivelul de umezeala poate fi deasemenea mediat in asa fel incat sa le convina la ambele :) .
Eu prin incompatibilitate inteleg altceva, ca acele plante nu se "suporta" reciproc. Tu te referi la faptul ca au necesitati diferite de apa si lumina.
 

albela

Active Member
Gabiuta a spus:
Si eu stiu la fel.....dar daca Albela a zis ca a experimentat :?.Experientele sunt cele care ne dezvaluie citeodata cele mai traznite compatibilitati....pe care uneori nici nu le gindeai............ :)
Na ca acuma chiar m-am suparat si m-am hotarat sa ma specializez in combinatii si mai traznite :rofl:
Si nu doar am zis am si dovedit :wink:
 
Sus