Precizare

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acest topic nu se doreste a fi o prezentare exhaustiva a plantelor medicinale ci o trecere in revista a citorva care prezinta importanta pentru majoritatea celor care citesc acest topic,care sunt interesati de diferite tratamente naturiste,etc....
Sigur ca lista se va completa incetul cu incetul.
De aceea va rugam sa adaugati ori de cite ori este necesar tot ceea ce cunoasteti voi atit din cele ce ati mai citit din diverse surse dar mai ales din experienta proprie legate de aceste plante.
Este un capitol pe cit de interesant pe atit de benefic tuturor.Bolnavi sau sanatosi toti am trecut prin cite o experienta farmaceutica ,culinara sau chiar ........florala.Si daca o putem impartasi si altora cu atit mai bine.
 

mirela06

Active Member
Gabiuta , chiar iti multumim. Ideea este geniala si binevenita. Toti avem nevoie sa stim si de la altii de remedii naturiste. Si pt ca am intrat si ma bucur ca am aflat asta, voi incepe eu, sperid ca sunt si altii care sa ne impartaseasca din cunostintele lor. Sunt nenumarate plante (si deocamdata incep cu ce avem in gradina) ca cimbtul. Planta de gradina, mult mai concentrata decit ruda sa cimbrisorul de cimp, este folosita ca si condiment, tinctura (10-15 pic. in zahar.impotriva racelii), ulei(rani, luxatii), perina din plante(dureri coloana , migrene) sirop(bronsita) si ceai pt. raceli, iar daca este concentrat si se foloseste constant, ajuta la dezintoxicarea organismului si antialcool. Cam atit, telegrafic. Asteptam sa ne spuna si altii despre alte plante de gradina cum este, menta, galbenelele si sa discutam despre ele pt. fiecare cunoaste cite ceva si ne vom completa cunostintele :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum faci tinctura?Dar uleiul ?Da-ne citeva retete....
Cimbrul il pun si in uleiurile pe care le folosesc la fripturi pentru a-i da o aroma sprecifica.Alt fel de ulei?Exista?
Cum se face ceaiul?
Stiu ca esti experta :oops: si ca o sa raspunzi cu placere si bunavointa la aceste intrebari. :D
 

mirela06

Active Member
Tinctura. Se umple sticla cu plante tocate, pina aproape de jumatate Se toarna peste ele tuica , palinca sau alcool. Se lasa la macerat 7-10 zile. Se strecoara si se tine in sticle de sticla sau plastic se pun la loc intunecos. Uleiul - se umple sticla cu plante. Se pot si toca marunt si este mai eficient, dat se vor pune mai mult de jumatate. Peste ele se toarna ulei de masline sau rapita si se pune la cald si la macerat timp de 14 zile. Eu l-am pus in geam si l-am acoperit cu ceva sa nu bata soarele direct pe el. Ceaiul se infuzeaza si se beau 2-3 cani/zi , inainte de mese cu o jumatate de ora, iar cel dezintoxicant se ia dimineata pe stomacul gol ,cu inghitituri mici si dupa mese. Cel antialcool este f. concentrat si se ia o lingura din 15 in 15 min. Uleiul de cimbru, pus la fripturi, sau unde este necesar are o aroma deosebita.
 

mirela06

Active Member
Am intrat sa spun ca astazi am primit si o sticla de suc de soc. A facut sirop din flori de soc si in loc de zahar a pus miere. Este nemaipomenit. Am rugat sa-mi dea reteta. A balmajit ceva si apoi a schimbat macazul :rofl: Asa ca am ramas doar sa deduc ceva. Acum este prea tirziu sa mai culeg soc pt.ca a trecut, dar la anul nu ma mai las. Apropoo - stiti ca BOJUL este fratele mai mic al socului dar cu proprietati curative mult mai puternice. Cine consuma tinctura de radacina de boj slabeste f. mult, plus este un depurativ puternic. Si dulceata din fructe de boj este cu acelasi efect si ceva in plus ramai cu buzele, limba si dintii mov :rofl: Iar daca pica pe haine , vai de ele, ca nu se mai curata.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
De bojnu stiam ca i se fol fructele,la socata puiin borcan florile ,fie si uscate,miere/zahar dupa gust,lamaie feliata,1/2 cub drojdie si apa,mesteci zilnic.Daca vrei sa fie gata mai repede il pui la soare.
 

mirela06

Active Member
Buna si asta. Da, dar bunicul meu facea si magiun. Adica, le culegea (raminea pe maini muuult timp albastru-mov, noi avem manusi) le spala, le punea la fiert si apoi lua o presa (doua parti ca 2 cupe. La un capat avea balamale si in una punea fructele si apoi presa, in forta bratelor. Iesea prin partea cu orificii rezultatul presarii), storcea, cintarea si punea zaharul, la cantitatea rezultata de lichid. Il punea la fiert si iesea magiunul acesta. Stiu ca nu-mi dadea foarte mult pt ca spunea ca nu face bine. De unde sa stiu eu ce nu face bine si mai dadeam iama prin borbcane. Rezultatul.... diaree puternica. Gustul era asa de bun ca nu ma puteam abtine. Purgativ puternic!. Stiat tatu ce stia :rofl: Tot asa scotea radacini, spre toamna, sau primavara devreme, le toca cu satirul si le inghesuia intr-o sticla. Turna palinca si cind aveam dureri de burta, crampe sau constipatie, punea pe zahar intr-o lingurita si-mi dadea sa iau asa ceva. Am facut si eu tinctura. Dulceata nu am curaj ca pateaza si nici presa nu o mai am :rofl:
 

ladybird

Member
Siropul de muguri de brad si cel de patlagina il folosesc iarna pentru copil daca e racit si tuseste.
Pentru sirop se pun plantele (patlagina sau muguri de brad) curate intr-un borcan de sticla alternativ cu randuri de zahar, eu pun dupa ochi, se inchide borcanul si se lasa la soare cateva saptamani. Se strecoara si se storc foarte bine plantele si siropul rezultat se pune in sticle la frigider sau la baci.Pentru siropuri nu folosesc NICIODATA sticle din plastic.
Siropul de soc se face astfel: se face un ceai concentrat de flori de soc.Se strecoara si la 1 l de ceai se pune 1 kg zahar. Se pune totul la fiert cam o ora o ora si jumatate,la foc potrivit.Se pune cald in sticle, se pune "in perne" adica invelit foarte bine si se lasa pana se raceste. Se pune in camara si rezista ani de zile. Fara nici un pic de conservant. la fel se face si siropul de muguri de brad pentru consum in mod obisnuit nu cel pentru tratament, cu precizarea ca mugurii de brad se fierb o ora in apa si se lasa 24 de ore sa stea in camara apoi se strecoara si se continua ca la siropul de soc.
 

ladybird

Member
mirela06 a spus:
Buna si asta. Da, dar bunicul meu facea si magiun. Adica, le culegea (raminea pe maini muuult timp albastru-mov, noi avem manusi) le spala, le punea la fiert si apoi lua o presa (doua parti ca 2 cupe. La un capat avea balamale si in una punea fructele si apoi presa, in forta bratelor. Iesea prin partea cu orificii rezultatul presarii), storcea, cintarea si punea zaharul, la cantitatea rezultata de lichid. Il punea la fiert si iesea magiunul acesta. Stiu ca nu-mi dadea foarte mult pt ca spunea ca nu face bine. De unde sa stiu eu ce nu face bine si mai dadeam iama prin borbcane. Rezultatul.... diaree puternica. Gustul era asa de bun ca nu ma puteam abtine. Purgativ puternic!. Stiat tatu ce stia :rofl: Tot asa scotea radacini, spre toamna, sau primavara devreme, le toca cu satirul si le inghesuia intr-o sticla. Turna palinca si cind aveam dureri de burta, crampe sau constipatie, punea pe zahar intr-o lingurita si-mi dadea sa iau asa ceva. Am facut si eu tinctura. Dulceata nu am curaj ca pateaza si nici presa nu o mai am :rofl:
Si eu am facut dulceata de fructe de soc dar nu le-am presat. Le-am pus direct cu zahar.Pateaza foarte tare este adevarat dar este extraordinar de buna.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
O confunzi usor cu cea de afine,la marime si nuanta!E si terapeutica.
 

mirela06

Active Member
Ei, Lady asa facea el. daca imi spui cum faci tu, am sa ma apuc si eu, pt. ca nu am avut curaj din cauza ca vedeam cit muncea bietul tatu :)
 

mirela06

Active Member
Gabiuta o faci ca orce dulceata, sau ai ceva mai complicat :? :D Si Mnina, daca stii ceva tratamente, terog sa ne spui. Multumesc :)
 

mirela06

Active Member
Siropul din garoafe se face ca si cel de petale de trandafir. Am aflat reteta si acum vi-o dau. Se culeg, pt. 4 l de apa 800 gr. petale garoafe care se curata de partea verde.. Se fierb in decoct 1o min. cu un pachet sare de lamaie. Se lasa pina a 2-a zi cind se filtreaza printr-un tifon si vata sa fie f. limpede. La litrul de lichid se pune 1 kg. zahar. Se da la foc si se amesteca sa se dizolve zaharul, apoi dupa ce a mai trecut friptoarea, se pune mai fierbinte, in sticle. Se autosterilizeaza si se inchid ermetic.
 

ladybird

Member
mirela06 a spus:
Ei, Lady asa facea el. daca imi spui cum faci tu, am sa ma apuc si eu, pt. ca nu am avut curaj din cauza ca vedeam cit muncea bietul tatu :)
O fac asa cum se face orice dulceata in mod obisnuit.
Daca vrei sa sa fie tip gem atunci se pun la fiert fructele cu zahar in proportie de 1 la 1, se amesteca energic pana se sparg fructele, nu neaparat toate.
Daca vrei sa-l faci dulceata cu fructele plutind in lichid atunci pui fructele cu zaharul intr-o oala si le lasi de pe o zi pe alta. Le pui la fiert si amesteci foarte incet sau chiar deloc pentru a nu se spatge fructele.
Timpul de fierbere este in functie de cantitatea de fructe si de cat de tare vrei sa fie gemul sau dulceata.
 

lelia

Well-Known Member
Mirela ,multumim pentru ca ne-ai atras atentia spre acest topic .Si eu prepar de cati-va ani sirop din muguri de pin ,brad si flori de salcam .As fi vrut sa fac si de soc ,dar anul acesta florile au trecut foarte repede ,desi il am in gradina ,am apucat doar pt o socata si o mana de flori pt ceai .
 

mirela06

Active Member
Multumesc fetelor ca ne avem unii pe altii si ma bucur ca aflam cite ceva si implicit ne invatam :hug:
 

mirela06

Active Member
Tzu, draga mea, petale proaspete, la fel ca la trandafiri, carora, la sirop ,le lasam si partea alba a petalelor(locul de primndere). Diferenta la dulceata este ca se taie partea alba si obligatoriu se freaca cu sare de lamaie. :)
 

mirela06

Active Member
Sirop din busuioc- Se culege planta curata. Se selecteaza ce este sanatos si se toaca planta. Cantitatea de planta verde este de 500g, iar uscata de 600g. la 4 l apa. se fierbe apa, iar daca planta este verde se face infuzie. Daca este uscata un decoct de 3-5 min. Se lasa pina maine -zi, se strecoara si la cantitatea rezultata se pune exact cantitatea de zahar. Se da la foc si se mesteca continuu sa se dizolve zaharul. Cind este gata se lasa umpic la racit si se pune in sticle cit este inca fierbinte. Crema este pt dezinfectie si se face ca toate celelalte, iar tinctura cu plante puse in sticle si turnat peste ele alcool.
 
Sus