Portulaca

naylcha

Member
Si ale mele au iesit singurele peste tot, cred ca in toate jardinierele si ghivecele am macar vreo trei patru... doar ele stiu cum au ajuns acolo :rofl:
Probabil depinde de expunere cand si cum ies..
Eu astept sa ploua ca sa le presar in jurul blocului 8) Cred ca vecinii nu se vor supara :)
 

naylcha

Member
A plouat la mine!! Am fugit jos si am aruncat cu seminte de portulaca in jurul blocului :oops: inca ploua asa ca sper sa ajunga pe pamant seminele odata cu apa de ploaie ce cade... Este ceva iarba in zona unde le-am pus, sper sa nu fie problema, sper sa isi faca loc si sa iasa mari si frumoase!! Sa le tineti pumnii!!
 

naylcha

Member
Oradea va fi "Orasul Florilor de piatra" :rofl: :rofl: Pana atunci astept sa vad daca va fi "Blocul florilor de piatra" :D Problema este ca de cand le-am pus nu a mai plouat deloc si nici nu va ploua in zilele urmatoare :x :D
 

zaher

Member
Am pus si eu niste seminte intr-un ghiveci pe balcon acum 2 saptamani .
Pliculet de la Agrosem, portulaca grandiflora.
In ultimul timp noptile au fost destul de reci si inca nu misca nimic.

Fromoase florile Iza
 

aura62

Member
eu am semanat semintele direct in gradina, in ziua de Florii, dar pana acum nu a rasarit nimic :( Da, a fost prea frig, dar chiar nici un fir mic, mic? :cry:
 

zaher

Member
URAAAA... Dupa o luna au rasarit. Micute, dar destul de multe mai ales pe marginea ghiveciului.
 

naylcha

Member
Din 22 aprilie nu a plouat in Oradea.. poate un strop doi, dar a suflat vantul tare de tot! Cine stie pe unde au ajuns semintele rasfirate de mine in jurul blocului :cry: Oare o sa mai iasa ce ziceti? Sau fara apa ies? :roll: Acum pandesc ceva nori mai inchisi la culoare :|
 

numauita

Member
Cred ca trebuie sa mai avem rabdare.Poate e devreme totusi.
Mie anul trecut mi-a rasarit destul de tarziu, nu mai tin minte cand dar nu ma mai asteptam .
 

gomez99

Well-Known Member
cele din jardiniere mi-au rasarit, cele din gradina, nu. si sint aceleasi seminte, culese de mine anul trecut.
 

mymo

Active Member
Nici la mine n-au iesit,n-am avut rabdare sa le mai astept si am cumparat 10 fire de rasad.
 

nutilepadat

Active Member
Mie mi-au rasarit o gramada de portulace de anul trecut s-au scuturat semintele si m-am trezit cu rasadurile
 

Simina

Active Member
Astea le-am luat plantute pe la inceputul lunii mai, din piata.
Ce-am semanat a intarziat sa apara si n-am mai avut rabdare. Oricum au fost ieftine la 1 leu firul.
Cele aduse din Ungaria, erau la 2,5 lei. Alea-s mai firave acum.
 

mymo

Active Member
Intre timp am mai pus un pliculet de seminte,d'alea XXL,au iesit cateva plantute,multumitor.....acum au vreo 2 cm si ma gandesc sa le plantez in gradina.Astept sa vad ce flori maaaari vor face :visator:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nici la mine nu sunt foarte harnice semintele puse cam de mult. A rasarit ceva dar cresc foarte incet. Ma asteptam sa creasca mai repede, avand in vedere cat de floricioase sunt la maturitate si cat de tare se ramifica. Dar cred ca trebuie sa fim mai rabdatoare :astept: :astept: :astept: Problema e ca incep sa creasca buruienile printre ele si daca smulg ceva, risc sa iasa si portulaca.
 
Sus