pomisorii mei (realizari, probleme)

vali

Active Member
Moderator
Pai eu nu vreau sa te sperii... Vreau doar sa-ti faci o idee despre ce te-asteapta.
Nu cred ca sunt in stare acum sa gasesc articole mai detaliate, dar esentialul e bine surprins si aici http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATPice ... wiring.htm . Molizii se pot numi oricum, numai docili nu. Iar stabilirea pozitiei trunchiului si ramurilor e una dintre sarcinile cele mai spinoase.
 

Mar1vs

Member
Pai de-acum pana la primavara, molidul nu mai creste deloc.
Deci nu inlocuieste cambiul rupt, si nici nu se mai ingroasa ramurile. Vorba umbla ca cica ii trebuie macar doua sezoane de crestere ca sa se aseze ramurile cat de cat. Macar alea subtiri. :) Pentru alea groase, se poate sa fie nevoie si de 3-4 sezoane.

Adecatele, la cum ati indoit dv. trunchiul ala, daca vreti sa-si mentina pozitia s-ar putea sa fiti nevoit sa scoateti sarmele abia prin toamna lui 2016 - 2018. :D
Faceti cum vreti, dar primului molid (var. "albertiana"), pe care l-am omorat acum vreo doi ani, ii tinusem sarmele un an si jumatate si a revenit aproape complet la pozitia initiala dupa ce le-am scos.
 

Mar1vs

Member
Nu-i bai!
Din cate stiu, exista si cazuri in care sarmele au fost lasate permanent pe bonsai, zeci de ani la randul, pana au fost "inghitite" in materia lemnoasa - si mai dadeau si aspect fain dupa, de scoarta imbatranita.

Mai mult, din pacate, nu stiu despre asa ceva; poate are domnu' Vali ceva detalii.
 

ovidiu1964

Member
daca tot e sezonul recoltarilor, ieri am fost in ungaria sa caut liapor, nu am gasit si m-am pus pe recoltat dintr-o pepiniera :D, am luat un pin mops la sac si dupa ce l-am rarit putin , si restul adica inca doi, inainte si dupa replantare si tundere , , la acesta ramura groasa care merge in sus a ramas pentru o marcotare in primavara
si 3 plantute la care am nevoie de ajutor identificare si intretinere
 

sicora fabian

Active Member
Sfatul meu ar fi ca pinul sa-l pui intr-un vas mai mare pana ii formezi un pic "pernutele". Daca nu are hrana destula, da greu muguri noi!
 

ovidiu1964

Member
Fabiane, are radacinile cam putine, in vasul ala mai are o gramada de loc, daca era mai stufos in partea de jos puneam un vas mai mare
 

ovidiu1964

Member
sambata dimineata, nimica de facut, uff ce plictiseala, ia sa mai tund din pomi :twisted:
inainte si dupa
acuma si voi, stiu nu e pom, da e la mine in casa :hug:
 

vali

Active Member
Moderator
Nu ma pricep la "zemoase", deci nu ma pot pronunta la cat ai taiat, cum ai taiat si cand ai taiat, dar arata mai bine tuns.
Probabil ca dupa ce va ramifica va arata si mai bine.
 

ovidiu1964

Member
mersi Vali, singura problema e cand am taiat, da are toate conditiile si sper sa-si deie drumu, o sa mai vina trase putin ramurile si sper sa mai deie ceva ramuri pana la varful ala, e acolo un spatiu cam gol, om vedea
 

ovidiu1964

Member
si inca o colectare facuta cu sarg si transpiratie, 2,5 ore de sapat si taiat
asa arata cu rotile in sus si dupa ce a primit incaltari, latura lunga a vasului are 50-55cm, pt scala , ca specie este un artar, jugastru
 
Sus