pomisorii mei (realizari, probleme)

ovidiu1964

Member
lucrari si lucraturi pe ulmul recoltat in primavara, iata si istoricul:
si dupa o saptamana, vazand pomisorul ca este ok am mai frezat marea scorbura
 

ovidiu1964

Member
azi am modificat indoitura la ienuparul, care Vali spunea ca are un "covrig", nu am vrut sa sacrific nici una din ramurile mari, deci inainte si dupa , o alta problema este despicatura dintre cele doua crengi, aparuta la indoirea din primavara , asta oare cum o mai pot eu repara?
 

vali

Active Member
Moderator
ovidiu1964 a spus:
asta oare cum o mai pot eu repara?
1. faci 2 taieturi curate in zona despicaturii, astfel incat sa expui stratul de cambium de pe cele doua laturi ale crapaturii. Scule indicate: bisturiu sau cutit de cizmarie.
2. apropii cele 2 ramificatii in asa fel incat cambiumul "sa se pupe" si legi strans (de preferat, peste o protectie de rafie).
3. cele doua ramificatii care (logic!) au fugit de la pozitie dupa repararea crapaturii vor fi readuse la loc cu ajutorul sarmei, cu grija, in asa fel incat sa nu forteze redeschiderea crapaturii.
4. astepti ca rana sa se sudeze (asta-i partea cea mai usoara :) ).

Spor.

PS - poti face asta acum, inca mai e timp ca planta sa produca tesut calos.
 

ovidiu1964

Member
dupa cum spunea Vali am incercat sa repar crapatura si totodata am legat partea de jos si am ciupilit-o (cred ca nu e perioada optima, da peste o saptamana s-ar putea sa plec din tara, pana la primavara)
 

ovidiu1964

Member
azi dimineata, la cafea, am gasit un cadou: si daca tot am deschis sesiunea foto am mai facut cateva poze - carmona -ligustrum - albitia - ienupar ROR si marcota de acer
 

vali

Active Member
Moderator
ovidiu1964 a spus:
totodata am legat partea de jos si am ciupilit-o (cred ca nu e perioada optima
Asa este, nu e perioada optima. Dar asta nu pt ca ar fi prea tarziu in an, ci pt ca ienuparul tau este plin de foliaj juvenil (acicular). E evident ca inca nu este in apele lui si e bine sa nu se intervina la frunzis pana ce acesta nu e preponderent in forma matura (asta ca o regula generala).
ovidiu1964 a spus:
despre noul aspect, nimica?, un sfat, o sugestie?
Faptul ca ai scapat de acel "ochi", e un pas inainte. Dar cred ca e prematur sa vorbim de "o forma". Oricum, toate ramificatiile purtatoare de frunze trebuie pozitionate, deci va fi necesara o legare totala. Frumusetea e ca, in aceasta situatie, tu esti cel care da efectiv forma. Va trebui sa-ti stabilesti niste repere, sa incerci sa vizualizezi cam unde va fi "verdele" si unde spatiile goale. Apoi, ramurile vor trebui legate si rasfirate cu gandul la cat de mult se vor umple pernitzele peste vreo 3 ani.
Poate ca pare complicat sa faci acum o treaba, cu gandul la cum va arata totul peste cativa ani, dar nu e. E chestie de autodisciplina.
 

ovidiu1964

Member
alaltaieri si ieri am fost la recoltat conifere, am inteles ca e perioada pentru asa ceva, m-am ales cu 3 pini, 3 brazi si 2 molizi, nu sunt ei cine stie ce, da cei de anul trecut au decedat, cu exceptia unui molid care merge in draci, da nu-mi place mie forma, si iaca si colectarea unui molid
inainte de a incepe batalia , si gata, a fost ambalat si adus acasa, am sa revin cu poze cu toti copaceii, tineti-mi pumnii
 

vali

Active Member
Moderator
ovidiu1964 a spus:
alaltaieri si ieri am fost la recoltat conifere
Sa-ti traiasca!
Sincer, eu nu as avea curaj sa ies "la cules" de conifere intr-un septembrie cu 31 gr.C ziua si 12 gr.C noaptea.
De fapt, n-as avea curaj sa ies la cules de conifere in septembrie, indiferent de vreme :rofl: (deh, n-am sange...).
De aceea, chiar sunt curios de evolutia alor tai si as vrea sa ne tii la curent.

PS: - Nu mi-o lua in nume de rau, am spus ca EU nu as avea curaj s-o fac. Asta nu inseamna ca nu se poate incerca.
In afara de asta, eu sunt in Bucuresti, intr-un balcon, tu esti in cu totul alta locatie, la curte. Deci, da-i bataie!
 

sicora fabian

Active Member
Incepand cu noptile reci din septembrie, seva circula mai incet, iar apoi mai sunt inca aproape doua luni pana la inghetzuri, perioada in care are timp sa caluseze. Sfatul meu ar fi sa nu umbli in coronament pana nu esti sigur ca s-a prins - vorbesc de conifere.
Ca intretinere - spritzuri dese pe frunze si tulpina!
 

ovidiu1964

Member
mersi baieti, dupa cum am mai zis din cei de anul trecut nu s-a prins nici un conifer si au fost recoltati prin noiembrie, acuma om vedea, poze cu ei in "ghivece" am sa fac maine si la anu vedem daca-s vioi
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Io intru rar pe aici,dar cand intru imi place ceea ce vad!
Felicitari baieti!
 

vali

Active Member
Moderator
Astept culorile de toamna, Ovidiu.
Sper sa fii prin zona si sa apuci sa-i tragi in tzipla.
Spor.
 

ovidiu1964

Member
si eu astept sa inceapa sa se dezbrace pomisorii, si da am sa fiu pe acasa, plecarea s-a amanat, anula, dumnezeu stie cum o fi, dar deocamdata continuand seria "conifere chinuite" azi am "modelat" un molid recoltat anul trecut si care era un veritabil pom de craciun cam de 1 m inaltime, acuma are cam 30 cm
 

ovidiu1964

Member
si pentru ca Vali voia ceva culori de toamna si pomisorii se incapataneaza sa lastareasca in loc sa mearga la culcare, am pozat un afin care prin septembrie s-a hotarat sa lastareasca
si adaug o poza in ploaie :D
 

vali

Active Member
Moderator
Frumos joc de culori la afin (cu toate ca nu e "de toamna" :mrgreen: ).
Imi place Albitzia cu stropii de apa pe frunze :) . Chiar "arbore de matase"...

PS: Cu molidul indoit, sunt curios ce-o sa iasa... E o specie extrem de elastica. Greu domesticesti un exemplar sa stea in pozitia in care vrei tu...
E recunoscut pt faptul ca are o memorie buna: isi aminteste cum crestea inainte de a pune sarmele pe el, indiferent cat de tarziu le dai jos.
Dar pana nu incerci, nu te convingi :)

Spor!
 
Sus