Pomelos

ste

Member
verifica daca nu cumva are paianjenul rosu, chiar daca nu mai are fruze, bestiile circula si pe tulpina. oricum, in perioada asta ar trebui sa stea la racoare, udat putin si fara ingrasaminte
 

ghimpe--

Member
Nu am vazut nici un paianjen sau alta creatura pe el. I-am taiat varful (parte uscata). Eu tot sper sa supravietuiasca... :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Paianjenul rosu e foarte mic si nu-l vezi in timpul atacului. Verzi doar urmele atacului. Daca pulverizezi planta cu apa o sa vezi si panzele - daca e vorba de acest daunator.
 

lili

Member
ghimpe-- a spus:
Nu am vazut nici un paianjen sau alta creatura pe el. I-am taiat varful (parte uscata). Eu tot sper sa supravietuiasca... :roll:

Varfurile sau partile uscate a unei plante aflate intr-o situatie delicata (boala, daunatori,etc) , nu se taie.
Planta oricum este sensibilizata de boala.....ii mai aplicam si taieri....rezulta epuizare maxima, ce duce de cele mai multe ori la pierderea ei :(
 

ste

Member
citricele sunt destul de rezistente, se pare ca al tau are inca radacinile bune deci, cum spunea Cornelia, pulverizeaza tulpina cu apa si urmareste in zona nodurilor, cel mai bine cu o lupa, panze foarte fine de paianjen - in cazul asta incepi cu acaricide, s-a dicutat pe forum cum se face.Daca nu se vede totusi nimic, poate sa fie caldura excesiva a caloriferului sau faptul ca varful a fost atins in mod repetat. Oricum, trebuie sa-l indepartezi neaparat de calorifer. Ar fi pacat sa-l pierzi, e destul de mare, si se pare ca de la 4 ani pomelo poate sa inceapa sa fructifice
 

ghimpe--

Member
lili, raspunsul tau a venit cu cateva posturi prea tarziu, intrebasem mai sus daca e bine sau nu sa tai partea uscata... a fost doar o miscare neinspirata intr-un moment de criza....

ste, multumesc mult pentru incurajare, m-am atasat prea mult de plantusa aceasta si nu am degand sa o las sa moara fara sa ma zbat putin.

La mine in camera este destul de cald, sa mut plantuta pe balcon?? Dar acolo este foarte frig... Ce este mai indicat sa fac?
 

ste

Member
Daca in balcon sunt peste 5 gr poti sa-l muti, eventual intr-o zi cu soare ca sa nu fie socul termic prea puternic, undeva langa perete - nu-i trebuie multa lumina si nu trebuie sa stea in soare direct. la temperatura asta nu intra in vegetatie deci sa nu te astepti sa dea frunze noi, abia la primavara.
 

ghimpe--

Member
Cred ca am o infestare cu paianjeni rosii. La geam am o mica padure de plantute (tot citrice). Acestea au inca frunze si o duc bine (chiar foarte bine, au lastari noi :somn: ) dar se pot observa fire de panza de paianjen la baza frunzelor.

Tocmai le-am aplicat un dus cu "apa chioara" folosind un pulverizator. O sa caut sa cumpar substante acaricide. Pana reusesc sa le fac tratamentul cu acaricide e bine sa le stropesc zilnic cu apa?? Am inteles ca paianjenii rosii sunt sensibili la umezeala... (oricum la mine in camera este umezeala, am si acvariu cu pestisori :mrgreen: )


Radacinile plantei sunt sanatoase (am ridicat planta de tulpina si am inspectat toate radacinile :oops: ) doar ca sunt cam inghesuite. Daca mut planta intr-un ghiveci mai mare acum fac mai mult rau decat bine??
 

ste

Member
Nu mai umbla, si prea multa grija strica, il muti in primavara cand intra in vegetatie. Paianjenii rosii sunt de-a dreptul nesimtiti... sunt sensibili doar la acaricide, deci fugi si cumpara...
 
plantele de citrice se stropesc cu o solutie obtinuta din :2 l apa in care se pun la macerat la cald 20 chistoace de tigari fara filtru timp de 10 zile peste care se adauga 3 capace (de la pet-uri) cu ulei (indiferent- cel mai bun e cel ars de masini auto )si 3 capace de sapun lichid, se agita de cateva ori pe zi timp de 3 zile. se filtreza prin bumbac mai des se pastreaza in pet pe care scrieti" OTRAVA "se pune in pulverizator si se stropesc plantele de citrice, mai intai acoperiti pamantul din jurul pomului. se lasa cam 2 h si se curata planta. aceasta solutie este un insecticid si un fungicid foarte puternic.va doresc "LA MULTI ANI !!! "
 

Ioana

Member
Buna ziua,

Am si eu 3 plantute mici de pomelo pe care le-am obtinut din semninte pe care le-am plantat. Este recomandat sa le mut in givece separate, sau mai pot sta asa cateva luni/ pana la primavara?

 

Ioana

Member
Multumesc Gabiuta.

Cand o sa culeg din el, promit sa nu uti ca e-gradini mi-a dat cele mai bune sfaturi :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga mea.....tocmai bine pina atunci o sa faci o livada de pomi cu fructe exotice!
Tu cumperi si intrebi,noi........ mincam si iti raspundem :rofl: :rofl: :rofl:
 

ghimpe--

Member
La mine au fost initial vre-o 30 plantute intrun singur ghiveci. Au stat acolo cam un an de zile pana am avut timp sa le impart. Lasa-le in ghiveci pana la pimavara, dar nu mai mult, daca o sa le separi ai sa vezi ca vor creste vazand cu ochii!!

Bafta multa si sper sa nu patesti si tu ca mine !
 

Simona D.

Member
In special daca sunt de cele de care am vazut eu ieri :)
Sigur aveau peste 1 kg unul. Erau aproape cat capul meu :rofl:
 

ghimpe--

Member
Plantuta mea s-a stabilizat. Partea uscata s-a delimitat bine de cea verde si s-a umplut de mugurasi!

In concluzie a scapat, traieste!!! :hug: Primele fructe o sa le impart cu voi! 8)

PS: sper ca luna asta sa imi fac timp sa o si transplantez intr-un ghiveci mai mare :oops:
 
Sus