Pomelos

ghimpe--

Member
Buna ziua.

Am si eu un pomelo care se apropie de varsta de 2 ani. il stiu de cand era "samanta" :D

Trebuie sa il mut neaparat intr-un ghiveci mai mare. Il pot muta acum sau trebuie sa astept o anumita perioada a anului??

Citind pe forum am aflat ca daca vreau sa se ramifice trebuie sa il "tund". Cand este mai indicat sa fac aceasta operatie?? Este bine sa il tai in locul pe care l-am marcat eu cu sageata rosie??

Se gaseste in Romania altoi pentru pomelo??

 

Roxana

Active Member
Pomelo

Pentru a-l ramifica poti taia varful, dar cel mai indicat este sa faci acesta operatiune la primavara si atunci poti sa il si transplantezi.
 

ghimpe--

Member
Ok, o sa il tai la primavara.

Nu il pot transplanta acum? Cred ca are nevoie, am inceput sa gasesc radacini aproape de suprafata solului. Nu este acesta un semn ca trebuie transplantat?

Aveti cumva un link catre un tutorial despre tunderea pomilor (a citricilor in special)?

Imi cer scuze daca pun intrebari banale, dar sunt incepator in domeniul acesta.
 

ghimpe--

Member
Nu vreau neaparat sa il tund acum, dar cred ca ar trebui mutat intr-un ghiveci mai mare. Nu sunt sigur si de asta intreb si eu...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce te grabesti?Daca radacinile ies din ghiveci atunci trebuie mutat.
Asa asteapta pina la primavara :)
Mai citeste prin topicuri pentru tundere.........poate gasesti ceva interesant si de folos!
 

ste

Member
Ghimpe e mai bine sa ciupesti varful decat sa tai de la o anumita inaltime pentru ca apoi ramurile laterale vor creste dezordonat (ori orizontale, ori aproape verticale, in niciun caz nu vor creste asa cum esti obisnuit sa vezi la alti copaci) crede-ma ca ma lupt de mai multi ani cu un lamai pe care l-am tuns gresit de la inceput.
 

ghimpe--

Member
Prin ciupirea varfului se intelege ruperea frunzulitelor din varful plantei?? Dupa ce voi rupe varful, planta va mai creste in inaltime??
 

ste

Member
Da, e vorba de varful propriu-zis si primele 2-3 frunzulite fragede - cam cat poti sa prinzi cu varful degetelor - mai bine de-atat nu stiu sa explic. Mai creste putin in inaltime pana se maturizeaza partea frageda a tulpinii, apoi se ramifica.
 

ghimpe--

Member
OK, am inteles.

Saptamana asta sper sa am timp sa cumpar un ghiveci + pamant sa transplantez planta. Pot sa-l "ciupesc" acum sau sa astept pana la primavara?
 

Roxana

Active Member
Ciupirea varfului inseamna ruperea/taierea varfului ce contine 2-3 frunze.
Pentru ciupire eu zic sa astepti pana la primavara.
 

ghimpe--

Member
Help! Plantei a inceput sa ii cada frunzele. Sunt inca verzi si in general se rup intai de la jumate (ramane lobul mic inca atasat de tulpina) iar dupa ceva timp cade si baza frunzei.


Este normal sa se intample asa sau plantuta este bolnava??


PS:
1. inca nu am mutat planta intr-un ghiveci mai mare...
2. am mutat planta intr-un loc cu mai putina lumina ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primul rind este o planta avida de lumina!!!Ii plac locurile calde.....deci nu o tine la racoare!
Este o planta foarte sensibila la curentii de aer.Ce fel de pamint are?Necesita un pamint mai mult nisipos,bine aerisit............
Nu stiu cum se comporta pe timp de iarna dar stiu ca ii stagneaza cresterea.Verifica pamintul si radacinile.Asta ar trebui sa fie prima operatie pe care o faci pentru a-ti da seama cam ce poate avea.Si apoi...........ii place umezeala.Mai ales pe frunze.
Ahhhhh....si inca ceva:trebuie neaparat sa ii dai ingrasamint :D Este o planta care sufera frecvent de lipsa magneziului si nu-i prieste excesul de potasiu si calciu.Deci trebuie gasit un ingrasamint special.De asemenea poate suferi de lipsa de zinc si atunci trebuie sa-i dai sulfat de zinc :mrgreen:
In concluzie:este o planta foarte pretentioasa pentru apartament.Chiar si in zonele unde creste in natura Israel,Spania,Statele Unite cultivatorii se confrunta cu multe probleme pentru a putea da productii bogate iar altoirea se face in conditii speciale si numai de catre cunoscatori.
 

ghimpe--

Member
Mai multa lumina nu am cum sa-i ofer din pacate.... Temperatura este OK, o tin in casa, in dormitor :oops:

Nu stiu sa specific ce fel de pamant este, l-am cumparat acum 2 ani si nu mai stiu ce scria pe punga.

Ingrasamant folosesc, sau mai bine zis foloseam un ingrasamant pentru citrice de la vitaflora. Planta o ud in general cu apa ce o schimb de la acvariul cu pesti. Am citit pe undeva ca e indicat sa ud cu apa din acvariu. Acum vre-o 2 luni a inceput sa se albeasca pamantul la suprafata si din cat am citit pe forum acest lucru indica fie o carenta de ingrasaminte fie un surplus de ingrasaminte. De atunci am incetat sa folosesc ingrasamantul regulat, l-am folosit cam odata pe luna in cantitate mica.


Acum planta mai are doar cateva frunze si presimt ca o sa le piarda si pe acestea destul de repede. O sa-mi moara plantuta sau o sa supravietuiasca pana la primavara si fara frunze?? Imi este foarte drag de ea si nu vreau sa o pierd.


Multumesc pentru raspuns Gabiuta si scuze de reply-ul intarziat, dar sunt super ocupat la scarbici :cry:
 

ghimpe--

Member
Au cazut toate funzele si plantuta a inceput sa se usuce de la varf in jos. Mai pot sa fac ceva sa o salvez?? Daca tai partea uscata o sa isi mai revina??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:? N-as crede !N-as vrea sa te dezamagesc..............dar cred ca trebuie sa te obisnuiesti cu gindul :oops: .
Incearca alte seminte.Poate de data asta sa mearga mai bine daca ii oferi de la inceput conditiile in care ii place sa stea.
Succes!
 
Sus