Pomelos

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu seminte bineinteles :oops: dar inca nimicuta la rasarit :( .Cit ar trebui sa astept?
 

ghimpe--

Member
Attila, merci pentru felicitari. Poze nu pot pune momentan pentru a mi s-a stricat camera. O sa va trimit cate o felie din fruct :mrgreen:

Gabiuta, nu stiu sigur cat trebuie sa astepti, undeva intre o luna si doua luni cred. Mentine pamantul umed si ar trebui sa iasa o padurice in curand :wink: Multa bafta!
 

ghimpe--

Member
Cu prima ocazie postez poze.

Am o poza pe paginile anterioare cu plantuta pana sa se imbolnaveasca, eu sper ca in curand sa se faca si mai mare de atat :mrgreen:
 

albela

Active Member
Nightchild a spus:
Buna..sunt noua printre pasionatii de plante...:)Zilele trecute am vrut sa imi plantez si eu un pomelo si am citit undeva ca ar trebui sa pun semintele la incoltit in vata uda...EI bine le-am pus in vata uda..dar vata a inceput sa mucegaiasca si nici urma de incoltire..Ma ajutati si pe mine va rog?Ce ar trebui sa fac?Ar trebui sa le pun direct in pamant?Mai am seminte pt k inca nu mi-am terminat de mancat pomelo-u:rofl:Please help
cornelia a spus:
Nu sunt experta in citrice. Insa, cu ani in urma am adunat tot felul de seminte de lamai, portocal(e), mandarin(e) (din fructele cumparate pentru a fi consumate, evident) si le-am plantat superficial direct in pamant. Rata de reusita a fost buna, undeva pe la 80% din cate imi amintesc.

Incearca si tu.
daisy111 a spus:
Si eu am pus un sambure in pamant de vreo saptamana,doar unul sanatos si mare am gasit in pomelo :) acum astept sa vad daca iese ceva :wink:
Nightchild a spus:
innebunita de ideea ca nu mi-a reusit experimentul cu vata am pus azi seminte in vreo 5 locuri in ghiveciul unei Yukka foarte mare...:rofl:)sper k makr un pomelisor sa imi rasara....
isabella a spus:
si eu am de gand sa experimentez...am seminte de pomelo, ananas si lamai :D Le voi pune direct in pamant
gomez99 a spus:
zice-se ca semintele mici de pomelo, cele cam ca boabele de orez, nu germineaza. numai cele mari, care chiar seamana cu semintele de citrice. mi s-a spus - dar nu am o confirmare din sursa credibila - ca pomelo chinezesti nu prea germineaza.
Gabiuta a spus:
Germineaza TOATE semintele de pomelo.Am pus eu anul trecut si a iesit o padure.........
cory_helen a spus:
am pus si eu azi - jumate in vata si jumate in pamant... cam 25 de fiecare...
sa vedem care ies primele... semintele sunt mititele si turtite...

chiar sunt curioasa ce va iesi...
ghimpe-- a spus:
Daca sunt seminte din'alea sfrijite nu-ti face prea mari sperante pentru incoltire.

Oricum, aveti mare grija de plantute, paianjenul rosu face ravagii, iar efectele se vad abia cand este prea tarziu. Ganganiile astea au reusit sa-mi omoare o frumusete de pomelo de 2 ani :x :cry: Eu recomand un tratament preventiv, nu lasati garda jos!
 

albela

Active Member
cory_helen a spus:
deci pana la urma nu ai reusit sa-l salvezi? imi pare rau, era superb!!!!

:(
ghimpe-- a spus:
Nu, din pacate a murit pana la urma... deci nu pap pomelo din ghiveci :D dar nu-i nimic, mi-am tras arbore de cauciuc si o sa-mi culeg anvelope noi la masina :rofl:

Din fericire pomelo, avocado si kiwi pe care i-am dus la bunici s-au dezvoltat foarte frumos 8)

Am acasa si o rodie (diseara sper sa apuc sa o mananc), asa ca am si un rodiu pe teava :)
cory_helen a spus:
felicitari... as vrea sa pun si eu seminte de kiwi... le pun in pamant direct sau mai intai in apa?

si cum arata copacelul? daca ai cumva poze, mi-ar placea sa-l vad si eu...
te salut

:D
cory_helen a spus:
http://www.flickr.com/photos/54494941@N00/1097780841/

am vazut pe net, e un copac in toata regula... o sa incerc si eu...
mymo a spus:
Nu cred ca se va face vreodata copacul ca cel din imagine :)
cory_helen a spus:
normal ca nu, m-am prins de asta, dar vroiam sa stiu ca idee cum are frunzele... si cam cat creste la mama lui acasa...

la noi poate fi ornamental... 8)
ghimpe-- a spus:
Eu am pus semintele direct in pamant. La inceput apar niste frunzulite foarte mici, dar fiecare frunzulita noua creste mai mare, mai mare, etc pana ajunge de dimensiunea palmei.

Planta creste mai mult ca un vrej, este pufos, cu varful rosiatic. Dupa circa un an incepe sa se lemnifice.
kriss a spus:
sunt foarte fericita!
acum ceva timp am pus in pamant cativa samburi de pomelo si azi au iesit primele doua plantute. :D
isabella a spus:
kriss, cam dupa cat timp au iesit? am plantat si eu si sunt curioasa cat trebuie sa mai astept... :D
kriss a spus:
cred ca a trecut cam o luna si jumatate, poate chiar mai mult. deja imi pierdusem speranta cu ei.
cory_helen a spus:
si eu mi-am cam pierdut rabdarea... cam de o luna i-am pus... dar mai astept, ce sa fac? :)
Amadeo a spus:
Am strans si eu niste seminte de Pomelo....dar nu sunt prea maricele, sund destul de micute, dar nu toate sunt turtite, unele sunt mai rotunjoare......oare am ceva sanse cu ele?
cory_helen a spus:
incearca si pune-le in pamant... oricum e de asteptat vreo luna-doua... pana atunci da si coltul ierbii... :D
isabella a spus:
Abia astept sa iasa, macar unul..... :D
Verific in fiecare dimineata sa vad daca nu a rasarit ''minunea''
isabella a spus:
azi dimineata cred ca am vazut ceva mititel . cred ca am reusit :D :D :D
scd a spus:
am adunat si eu vre-o 30 semite dintr-un pomelo si astazi m-am hotarat sa le plantez.....
am sa incerc 2 metode
1. jumatate am sa le pun intr-un ghiveci (jumatate cu turba jumatate pietris cu nisip, il am de la o floare care mi-a murit)
2. jumatate am sa le pun intr-un vas , cu un banut de turba, acoperit
Sunt tare curios care o sa iasa primele , in cazul in care o sa iasa ceva :D
kat a spus:
http://good-times.webshots.com/photo/2592395050100925724IXQCWO?vhost=good-times

Seminte de pomelo extrase dintr-un fruct uitat in camara.
Au incoltit in fruct si initial am crezut ca radacinile lungi si albe care iesisera prin coaja fructului (sub tipla in care era ambalat) sint viermi! :rofl:
Dupa ce am studiat mai atent insa am observat ca ies din fruct, ca sint ramificate si ca sint foarte "tari" asa ca am taiat tipla si radacinile s-au ridicat ca tepii de arici.
Apoi am cojit cu grija fructul ca sa nu le rup si am extras semintele din interior. Le-am pus intr-o jardiniera si acum au cam 20 cm inaltime si sint vreo 12-13.
N-am mai avut o asemenea experienta anterior si mi s-a parut demna de impartasit 8)
Chiar sint curios ce urmeaza pentru ca am de gind sa transplantez in ghivece... deja e prea mare inghesuiala in jardiniera cu pricina si am observat ca nu mai cresc desi lastarii sint EXTREM de vigurosi: frunze pline si lucioase, intinse, bine formate, tulpini drepte si foarte solide, virfuri frumos dezvoltate, etc. plus ca "maninca pamintul" intr-un ritm ametitor.
Am sa postez si o poza cu jardiniera cit de curind.
angela draganoiu a spus:
iti urez succes. de asa ceva n-am mai auzit pina acum.
pot sa-ti spun insa ca pe vremea "alalta", la birou, ne-am jucat cu niste seminte de grappe-fruit pe care le-am plantat intr-un ghiveci. a rasarit o planta pe care am tot mutat-o in ghivece din ce in ce mai mari, la un moment dat cineva i-a taiat virful si s-a ramificat. chiar a inflorit intr-o primavara insa ar fi trebuit s-o altoim ca sa faca fructe comestibile. din nefericire a murit banuiesc din cauza frigului din birou.
asta se va intimpla si cu semintele tale. vor creste frumos insa va trebui sa altoiesti plantele si sa le tii afara daca vrei sa faca fructe comestibile.
isabella a spus:
Interesanta experienta cu semintele incoltite, si eu am semanat dar fara a fi incoltite inainte . Succes in continuare!
Gabiuta a spus:
Stiam ca incoltesc repede dar asa ceva chiar este inedit :? .Uimitor !
kat a spus:
Multumesc, ma bucur ca am reusit sa aduc o "noutate" in prim plan.
Revin cit de curind cu o poza a jardinierei. Am cosmetizat-o putin in sensul ca am mai completat pamintul si am "spalat" frunzele putin dar am nevoie de un moment "luminos" al zile ca sa fac o poza buna (blitz-ul nu se compara nicicum cu lumina naturala) si din pacate zilele astea tot am plecat de dmimineata si m-am intors acasa pe intuneric asa ca n-am avut "loc de poza".
Despre partea cu altoirea .... s-ar putea sa n-am mari sanse. Cred ca nu-i tocmai la indemina sa gasesti un altoi prin zona noastra.
Culmea e ca am gasit citeva resurse care specificau explicit ca nu intotdeauna e nevoie de altoire la pomelo, dar nici n-am inteles exact in ce conditii din pacate. Mai "sap". Poate e cineva mai informat si ne ajuta?
Apropos, cum spuneam, am vreo 12-13 lastari deci daca e cineva dornic sa "pastoreasca" la rindul lui/ei citeva exemplare sa nu se sfiasca sa spuna. Mi-e mila sa-i arunc sau sa-i chinuiesc in jardiniera care a devenit meschin de mica pentru vigoarea lor.
Deci? Who's on it? :wink:
 

albela

Active Member
cory_helen a spus:
eu as vrea, macar 2... am pus si eu seminte, dar nu mi-a iesit nici o planta...

te rog, daca poti scrie-ma undeva... stau in bucuresti, in dristor, ne putem intalni intr-o zi, mai in primavara...

sa traiesti si sa-ti traiasca... :D
angela draganoiu a spus:
da' de ce nu veniti voi amandoua (sau amandoi) la prima intilnire si faceti atunci schimbul ? prima intilnire va fi foarte curind asa ca .................
kat a spus:
@ cory_helen: cu mare placere. Chiar ma bucur ca si-au gasit casa.
@ angela draganoiu: absolut! nu stiam ca are (va avea) loc o intilnire! Fain! Ma interesez si incerc sa apar. E un moment bun pentru schimburi si de ce nu, pentru noi cunostinte.
ramona a spus:
Eu nu am avut probleme cu samburii de pomelo. I-am pus in pamant direct si i-am udat doar cand am vazut ca e pamantul uscat ca sa nu mucegaiasca. Au iesit si acum dupa aproape un an arata asa:
http://gs104.photobucket.com/groups/m16 ... 0_1565.jpg
http://gs104.photobucket.com/groups/m16 ... 0_1526.jpg
Le place apa multa ca altfel li se moaie frunzele si apoi se usca.
Bafta cu semintele! :D
Defne a spus:
bravo fetelor,eu am un mandarin si seamana f bine cu pomelo-ul vostru,am scris si la mandarine,oare ar trebui sa-l tund ca sa infloreasca?
isabella a spus:
Arata foerte bine pomelo Ramona, am pus si eu cateva seminte din au care au iesit de ceva vreme plantutele, au cam 5-6 cm ...Sa-ti traiasca si sa fie sanatoas!
kat a spus:
Dupa cum am promis, am revenit cu poza jardinierei cu lastarii obtinuti din "simburii minune" :)
Pentru aducere aminte, mai postez inca o data poza cu simburii incoltiti.



Doi lasari si-au gasit stapin asa ca i-am transplantat. Mai sint citi se vede in poza...
cataliny a spus:
Vrei sa spui ca intr-o luna au crescut atat ?:eek:
kat a spus:
No way!
Cum "intr-o luna"? N-am zis asa ceva. Au atins marimea asta in vreo 5 luni. Apoi au stagnat probabil din cauza dimensiunilor reduse ale jardinierei. Am extras 2 lastari de curind si m-am speriat cum s-au putut intinde radacinile. Incredibil de stufoase si lungi dar EXTREM de rezistente. Erau incurcate unele cu altele si evident a trebuit sa imi calc pe inima si sa zic "asta e, o sa le rup", dar cind am tras mai tare au rezistat si s-au descurcat si au iesit (cele mai groase, evident) intregi si bine-mersi. Foarte vigurosi!
Poza cu jardiniera este facuta acum 2 zile, cea cu simburii este facuta anul trecut.
Reiterez oferta, intre timp am mai gasit stapin pentru inca doi. In jardiniera mai sint vreo 12 acum, in poza (deci 10 ca doi sint promisi, cum spuneam), asa ca daca va trebuie... cu placere.
Cind am transplantat pe primii 2 s-au comportat minunat, asa am avut deci curaj sa mai promit doi cuiva. Nu va faceti deci probleme pentru "non-anotimp" (sezon) ca vad ca e ok...
isabella a spus:
Pomelo plantati de mine ( samburi nu foarte proaspeti) au iesit foarte repede, in cca o saptamana... :D
kat a spus:
In regula! Intre timp s-a mai micsorat numarul cu 2 bucati si in zilele urmatoare mai scad 3. S-au anuntat! Ma bucur ca am cui sa-i dau, prea au crescut frumosi.
@cataliny: da-mi te rog PM sa stabilim detalii
@everyone: doritorii pe "private" va rog, sa nu ocupam spatiul public cu discutii care nu sint de interes public :wink:
Un pomelo fericit in continuare! :rofl:
cataliny a spus:
Eu la cati Pomelo am consumat nu am gasit nici o samanta mare (viabila) ci numai f.mici.
zaher a spus:
Salut, sunt si eu nou pe forum.

Am avut norocul anul trecut sa gasesc niste pomelo de productie Israel intr-un supermarket, care avea seminte maricele, nu ca cele de ardei.

Am facut un experiment:
- un lot l-am tinut in apa 2 zile dupa care am scos cu un cutter pielita care acoperea samanta
- celelalte seminte le-am plantat direct in ghiveciul unui ficus

Cele din primul lot au incoltit cam in doua saptamani, celelalte cam in doua luni. Pe atunci nu gasisem forumul, asa ca am donat atunci la cunoscuti cam 30 de plantute. Am mai ramas cu unul care are acum 40 cm inaltime.

Vara l-am tinut pe balcon in in fata la aer, soare direct, pe vest. Udat cand se usuca pamantul, o data la o saptamana ingrasamant pentru citrice cu adaos de fier (asa era formula pe recipientul de Vitaflora). Daca uitam un timp de ingrasamant i se ingalbeneau frunzele, dar dupa ce administram solutia, isi revenea in cateva zile. Important este ca pamantul trebuie sa fie acid (pamant pentru acidofile). Eu nu am avut si am amestecat Florasol cu ace de pin uscate, spalate si tocate cu foarfeca. Cand am transplantat, am avut grija sa pastrez cat am putut din pamantul in care a incoltit samanta pentru ca citricele au o ciuperca in simbioza care ajuta radacinile sa hraneasca planta.

In prima iarna l-am tinut in casa la geam pe vest. Am inteles ca dupa ce apare tulpina lemnoasa rezista cam la -5 grade, dar udat rar si lumina multa.

Tot pe net am gasit un site in franceza pe care din pacate nu il mai gasesc, care spunea ca la pomelo nu este necesara altoirea pentru fructificare, trebuie sa faci taieri pentru a obtine ramuri de ordin 4 si 5.

In speranta ca experienta mea va fi de folos ...
scd a spus:
constantin.c a spus:
buna seara,
stie cineva de cultura fructelor de POMELO
multumesc
cornelia a spus:
Despre Pomelo s-a vorbit aici:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2718

In sectiunea Citrice, adica.
constantin.c a spus:
AS FI VRUT MAI MULT MAI DETAILAT. ORICUM MULTUMESC PT. SOLICITUDINE
cornelia a spus:
Nu ma pricep la citrice, dar pandeste-l pe Attila. El te poate ajuta.
Gabiuta a spus:
Am pus si eu zilele trecute seminte la incoltit.Sa vad ce o iesi.............Am mai incercat odata dar "au cazut".Cred ca nu a fost bun substratul.
liza a spus:
Am cumparat Pomelo dar nu am gasit decat niste seminte asemanatoare cu cele de ardei.Alea sunt cele despre care vorbiti?Le-am oprit pentru orice eventualitate
Gabiuta a spus:
Flori, alea sunt!!! :)
Mie imi plac experimentele foarte tare :rofl:
carmenn a spus:
ei, si eu azi am luat pomelo..asteptand sa gasesc intr-un asa fruct mare ceva seminte / samburi mai mari...surpriza, in schimb, vb voastra, niste seminte de ardei...cred ca pun si eu la insamantat, ca ma mananca palma daca nu fac si cu asta experiment... :)
alina28 a spus:
se baga samburii direct in pamant sau se pun la apa 48 de ore inainte?asa am citit candva intr-o revista...cocosul,samburii de pomelo,mandarin,lamai,portocal,intai se inmoaie si pe urma se baga in pamant.cum e pana la urma?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dubix
1 Felicitari ai un pomelo frumos :marfa:
2 scrie si tu cu functia edit ca e mai simplu :hipnotizat:
3 Nu tunde pentru ca daca vrei sa mai si fructifice ii tai nodurile aiurea , pomelo e diferit de lamai , eu recomand sa i ciupesti varful in primavara sa stimulezi si daca ramurile crescute eventual tot in sus au aparut sa le inclini la 45 grade caci din mugurii aproape orizontali vor iesi alte crengute.
In general pomelo infloreste la cativa ani apoi face o pauza si asta daca e tinut ca la carte :clap:
4 Cred ca ai udat din greseala in timp ce era expus la soare sau daca ai udat cumva cu fertlizant sa se fi ars de la picatura prea concentrata pe frunze :incapatanat: Poza oricum este neclara total . Fa-o mai de la distanta cu optiunea macro activata

Succes :wink:
 

Dubix

New Member
A FOST ATACAT DE PURICI ACARIENI CE OR FI AIA SI A PIERDUT UNELE CRENGUTE, O SA FAC O POZA CU EL TOT CUM ARATA SA-MI EXPLICI CE SA FAC DE ACU IN COLO MS FRUMOS>:d<
 
Sus