Poinsettia

zi_inflorata

Member
Moderator
Eu nu am inca Poinsettia. Planuiesc sa imi iau cateva dupa weekendul viitor cand sper sa termin curatenia generala de prin casa.
Acum doi ani i-am facut cadou mamei mele o poinsettia superba, mititica si rosie ca focul. Planta a rezistat in conditii relativ vitrege ( a stat in bucatarie, in conditii de umezeala, caldura, lumina putina etc.), este acum un copacel marisor dar din primul an nu s-a mai inrosit.

O mai putem face sa roseasca?
 

mio

Member
Anul trecut mama a primit 2 Stelute de Craciun la implinirea a 60 de ani. Mi le-a lasat mie in grija ca de.. io-s cu verdeturile. Deoarece am mai pierdut 1 superba pentru ca am tinut-o la temperatura unei camere de la bloc, pe cele 2 le-am gazduit in balcon de la inceput. Toata vara au fost verzi si frumoase, au crescut mult si sanatos, iar acum, singure singurele se inrosesc!!! sunt superbe. nu mai au frunzele alea uriase de reclama comerciala, sunt 2 plante normale, si eu ma bucur! Le-am udat doar dupa ce am constatat ca s-a uscat putin pamantul la suprafata, in vara le-am mutat in ghivece mai mari cu tot pamantul din jurul radacinilor, doar am completat pe margini. Acuma, sincer, si mie mi-ar placea sa le vad in camera dar daca stiu ca nu au conditiile care le plac lor, le las in balconul inchis si cu caldura de la 1 calorifer, ma duc zilnic sa le vad si sa le vorbesc si... atat. Au in jur de 15 grade, poate la iarna si mai putin ca nu am termopan la balcon, dar le merge tare bine.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am vazut in seara aceasta la Metro Poinsettia " manelizata " zice sotul meu - adica data cu spray colorat verde, albastru, sclipicios etc. Simple nu aveau de loc, din cauza asta nici nu am cumparat. Oare cele cu frunzele "manelizate" rezista la fel de bine ca si celelalte?
 

byby_anka_w

Member
nici eu nu cred.depine cu ce sunt date.la noi nu prea conteaza daca afecteaza planta sau nu :( .sunt in stare sa o vopseasca si cu duco..bani sa iasa :(
 

Roxana

Active Member
zi_inflorata a spus:
Am vazut in seara aceasta la Metro Poinsettia " manelizata " zice sotul meu - adica data cu spray colorat verde, albastru, sclipicios etc. Simple nu aveau de loc, din cauza asta nici nu am cumparat. Oare cele cu frunzele "manelizate" rezista la fel de bine ca si celelalte?
eu am cumparat simple si nu au rezistat, dar stropite cu toate porcariile..sigur nu rezista. :(
 

mymo

Active Member
Eu nici nu mai am pretentia sa se inroseasca frunzele.....ma rog doar sa nu mai chelesca,sa o am macar asa verde.
 

adinal

Member
Daca tot e vorba de Stelele de Craciun sa va arat eu un pui pus in pamant asta vara.
23 noiembrie 2008
26 noiembrie 2008
Mai am doua plante mature care abia acum au inceput sa se inroseasca. Sunt imense. Sunt prinse de tatal meu acum vreo 3 ani dintr-un pui luat de la o planta pe care am cumparat-o ca s-o dau cadou. Puiul din poza e din plantele mature.
 

mymo

Active Member
No amu daca ai intrat in hora tre sa joci! ce faci cu ele vara?toamna?si acum unde sunt tinute,ce temperatura,le acoperi 12 ore?si cred ca mai am cateva intrebari :)
 

adinal

Member
Joc, ca-mi place aici la "noi".
Cand sunt aproape de inrosire la bag in casa la geam (nu chiar langa calorifer) si le ud zilnic, dar nu le acoper. In casa sunt 21-23 de grade C.
Dupa ce se duc florile si frunzele inrosite in perioada cu lumina naturala putina, le tund temeinic. In timp, incep sa lastareasca si astfel iau forma compacta si frumoasa. Dupa inflorire stau in balcon intr-un loc mai retras la temperaturi intre 10 si 15 grade Celsius. Reduc totodata si udarea.
Pana in primavara lastarii sunt deja crescuti, deci si perioada critica trecuta.
Acum sper sa fie sanataoase si anul ce vine.
Daca mai ai intrebari la care stiu sa raspund, cu mare placere!
 

mymo

Active Member
Cand sunt aproape de inrosire si ce inseamna temeinic,cate noduri sau cati cm mai raman din planta?
 

adinal

Member
Tai aproape de jumate. Cele mature au acum 40-50 cm inaltime. Le tund cat sa mai aiba tulpina nelemnificata. Lastarii apar repede.
 

mymo

Active Member
In cazul in care a mea nu se mai inroseste,ceea ce e mai mult ca sigur,ma apuc s-o tund acum?
 

lelia

Well-Known Member
Mymo eu sper sa se inroseasca ,pt ca arata foarte bine ,eu am una roz ,mai micuta ,care si-a pastrat toata vara 3 frunzulite colorate si le are si acum. :wink:
 

adinal

Member
Eu zic s-o tunzi si s-o desparti, dar nu acum. Poate se razgandeste si macar se pigmenteaza putin. Sunt prea multe tulpini acolo. Maturele mele sunt singure in ghiveci si au fost tunse dupa modelul "bonsai". La baza tulpinile lor sunt lemnoase si groase si nu necesita tutore. Se sustin singure. Ghivecele fiecareia sunt de dimensiunea celui din poza. Cand tai lastarii sa-i tai mai lungi. Ii bagi in apa si vor da radacini. Alege-i pe cei mai vigurosi. Vad ca nu e lemnificata tulpina, asa ca nu ar trebui sa fie probleme cu aparitia radacinilor.
Poate deschizi un topic nou la "Experimente ilustrate".

Succes!
 
Sus