Poinsettia

Fleur

Active Member
Mai bine la primavara blueheart_d, mai ales daca nu e prea mare. Asa am patit si eu anul trecut cu a mea, dar abia o cumparasem si era doar de cca 10 cm. Acum este o frumusete fiindca de unde au cazut frunzele au crescut lastari. Dupa ce-i vor trece florile am sa o tund.
 

kriss

Member
si a mea a inceput sa cheleasca. deocamdata mai are multe frunze, dar mi-e teama sa nu cheleasca de tot.
 

yca

Member
toate florile sufera o transformare..............nici lor nu le place diferenta de temperatura.......
 

Fleur

Active Member
Multumesc fetelor! Eu n-am avut probleme cu ingrijirea ei. Am tinut-o mereu intr-o camera mai racoroasa, unde iarna am cca 18 iar in vara tot acolo am tinut-o dar in dreptul ferestrei de la vest care era mereu deschisa. Unii spun ca nu suporta curentii dar pe ea n-au afectat-o desi se facea curent de cate ori deschideam usa. Am udat-o mereu cu zgarcenie si nici ingrasaminte nu i-am dat prea mult fiindca nu aveam in camera aia decat frunzele de strepto puse la prins si lor nu le trebuia ingrasamant asa ca de multe ori uitam de ea. Eu cred ca fiind micuta cand am cumparat-o s-a adaptat mai usor.
 

karmenutza

Member
Mi-am cumparat si eu una mica, duminica. Frunzele de la baza au inceput sa se ingalbeneasca. I-am pus apa o data ca era uscata cand am luat-o. Si atat. Altceva nu i-am facut. Sta la fereastra, la lumina. Cred ca eu sunt varza: si poinsettia, si azaleea se duc. Macar aia a rezistat o luna, pana am dus-o in balcon. O duc si pe asta la frigider?
 

claudia_s

Member
Azi am primit si eu o poinsetia. E o frumusete si ca sa nu o pierd am inceput sa citesc tot ce ati scris pe aici. Va spun ce am inteles eu iar daca gresesc va rog sa ma corectati. Acum ca e inflorita o tin la lumina si caldura. Dupa ce ii trec florile (adica frunzele rosii?) o duc la racoare, lumina si o ud mai rar timp de 2 luni, dupa care o aduc din nou la caldura si o acopar cu o punga ca sa se inroseasca. Acum am o intrebare daca o acopar cum mai respira, si cat o tin asa acoperita? Nu prea am inteles chestia asta.
 

Fleur

Active Member
claudia_s, ea nu va mai inflori decat anul viitor pe vremea asta si unele o fac fara sa fie nevoie de punga. Eu pe a mea n-am acoperit-o. Dupa ce va trece perioada de inflorire o sa mai piarda din frunze si atunci, daca e mai mare se tunde. Eu intotdeauna am tinut-o la temperaturi moderate, adica intr-o camera unde nu doarme nimeni si sunt cca 18 grade acum. Si vara i-am asigurat un loc racoros si ci soare numai dupa-amiaza. Nu cred ca-i face bine mutatul de la racoare la caldura.
 

mimish

Active Member
Gabiuta, ai o planta foarte frumoasa! A mea, cea de anul trecut, doarme de vreo 10 zile, cred, cu punga in cap. Sper sa nu fie inutil procedeul! Incerc si eu! vad ca ii dau de zor frunze pe tija, dar a mea e mai ciudatica si in loc sa ii apara frunze rosii, ea face frunze verzi la baza...eee, sunt bune si ala, macar nu e cheala! Sper totusi sa se rusineze si ea asa, catusi de putin, macar pt cata grija am de ea si sa roseasca mai repede!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: :oops: :oops: recunosc ca am primit-o cadou anul asta.Am mai avut una cu frunze rosii si alta cu frunze crem.Ambele au decedat cu succes.O sa vad ce pot face cu asta.Cea crem chiar credeam ca o s-o scot bine acum de Craciun dar nu a fost sa fie.
 

liza

Member
Ce frumoase sunt ,se pot inmulti ,totusi?As avea de unde sa iau pui dar merita incercat sa inradacinez?A reusit cineva?Va multumesc
 

adinal

Member
Da, se poate sa prinzi din lastar. Eu am cumparat o planta pentru a o face cadou si am oprit din ea un lastarus. Acum tot ce am acasa se trage din acel lastar. Aceastae dovada. ;-)
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Adinal, absolut superb experimentul tau. Ai noroc si pricepere la prins. Iata si ultima achizitie/cadou. Nu pot s-o cataloghez direct cadou pentru ca i-am spus sotului meu ca o vreau, el a dat ochii peste cap si dupa ce a bodoganit vreo 10 min a zis :"bine, bine" http://picasaweb.google.com/lh/photo/yN ... AOk1mJHiyQ
Sper sa reziste si la mine peste sarbatori. Mama mea are un copacel maricel tot asa frumos ca al tau.

Si mai am o intrebare, Adinal: Am observat ca si tu folosesti picasa ca webalbum. Cum reusesti tu sa faci linkurile din picasa din mesajele tale? Eu m-am tot invartit pe site dar tot nu m-am lamurit? Ajuta-ma te rog cum sa fac si eu la fel (mesaj pe privat, ca sa nu se supere moderatorii pe noi. Saru`mana!).
 
Sus