Poinsettia

claudia_s

Member
Multumesc Fleur pentru sfaturi. Sper sa reusesc sa o pastrez cat mai mult timp si sa reusesc sa o fac sa si infloreasca la anul.
 

nutilepadat

Active Member
Adinal felicitari pentru planta ai avut mana si nororc,si eu am primit un lastar si l-am pus in pamant ......acum astept
 
Azi am primit o poinsetia ,,manelizata'', stie cineva cum as putea sa o curat de sclipici :? :? Am incercat sa o sterg si cu un sevetel uscat si cu servetel umed, dar nu a cazut toata poleiala :x :x Moare daca o las asa :? :? :?
 

sorina

Active Member
e

Poinsettia mea de anul trecut a inceput sa se inroseasca ( am crezut asta vara case usuca.... cind colo smechera :wink: :wink: :wink: )
 

mymo

Active Member
Eu,ca de obicei cand e vorba despre aceasta floare vin cu tirul intrebarilor:ce-ai facut cu ea vara? toamna ai tinut-o la intuneric?
 

marean

Active Member
Intrebare-ntrebatoare : voi ati schimbat pamantul dupa cumparare imediat,sau abia la primavara sa ma preocupe aspectul acesta ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce se trec florile, tunzi motul si schimbi pamantul. Pana atunci uzi mai des, pentru ca pamantul ala se usuca repede.
 

Fleur

Active Member
Eu am luat una micuta si avea un ghivecel putin mai mare cam cat un paharel mic asa ca am pus-o imediat fara s-o deranjez prea tare, in altul ceva mai mare. Nu i-a daunat :D
 

mimish

Active Member
Am citit mai devreme urmatorul fragment intr-o revista: "...o poti pastra ca sa o ai si la anul. Pentru asta, trebuie sa-i tunzi crengutele, nelasand niciuna mai inalta de 10 cm. Apoi nu o mai uda deloc si asaz-o intr-un loc racoros si umbros. Abia prin luna mai scoate planta de la iernat, resadeste-o, inlocuind macar jumatate din pamantul din ghiveci si uda bine. Curand vor aparea si lastarii, iar pana la Craciunul urmator planta va creste la loc."
Dat fiind faptul ca am vreo 4, cred ca voi "risca", aplicand, pe una din ele, acest tratament :) Sper sa fie ok. :D
 

daisy111

Active Member
:( oare ce se intampla cu floarea mea primita?O am pusa pe pervaz la lumina,si nu stiu de ce incepe sa-i cada rau frunzele :cry: ....din ce motiv? :? oare nici acum nu s-a obisnuit la mine?o fi prea cald? ce sa-i fac sa nu-mi moara?va rog sa ma ajutati sa nu o pierd :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E foarte normal sa ii cada frunzele.Va cheli si treptat isi va recapata frunzisul dar mai trebuie sa ai rabdare pina atunci si nici nu te impacienta.
Las-o acolo la lumina deocamdata .
Si a mea e la fel acum.Brusc s-a produs fenomenul.Nici macar nu am schimbat-o din pamintul in care a fost cumparata.Astept pentru asta primavara,macar martie sa fie.Apoi ea isi va urma cursul obisnuit.
 

Fleur

Active Member
Cred ca asta este procesul normal fiindca si a mea a inceput sa-si piarda frunzele una cate una pe masura ce si cele colorate dau semne de oboseala. Acum dupa ce am vazut evolutia de la inceput la sfarsit imi dau seama ca cele din comert sunt spre sfarsitul perioadei de inflorire atunci cand le cumparam. O poinsettia la inceputul infloririi are bracteele viguroase, intens colorate, carnoase si drepte. La sfarsitul infloririi sunt subtiri, cu marginile usor rasucite in exterior si culoarea nu mai este intensa. Asa ca atunci cand le mai si schimbam mediul frunzele cad in numar mare. Cred ca e momentul sa fie coafate :wink:
 

karmenutza

Member
A mea cand am cumparat-o era foarte mica, din aceea de 3,5 lei. Am adus-o acasa, i-am schimbat ghiveciul. La inceput i-au cazut foarte multe frunze. Una dintre tulpinite a chelit complet. Era pe pervazul de la geam, destul de aproape de deschiderea lui, desi il deschid numai sus, adica pe verticala. Am mutat-o mai departe, spre capatul celalalt al ferestrei astfel incat sa nu-i mai vina aer rece direct. Acum nu ii mai cad asa multe frunze si asa des. Pe tulpinita cheala au aparut frunzulite noi :D Si a mai crescut putin in inaltime, vreo 3 cm.
 

daisy111

Active Member
Va multumesc :* ...atunci nu o sa-mi mai fac griji daca o sa cheleasca de tot,o sa-i schimb pamantul si eu tot prin martie,dar apoi trebuie tunsa? cam cat de mult? :? Si vara unde sa o tin?
 

claudia_s

Member
Si a mea a inceput sa piarda cate o frunza dar doar cate una pe saptamana. Acum dupa ce am citit ce ati scris voi pe aici m-am linistit.
 
Sus