Plumeria (Frangipani)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am turba si perlit acasa ,asa ca sper sa reusesc ! oricum o sa dau de stire cum evolueaza lastarul!
multumesc frumos pt sfaturi :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ah cat te invidiez, Dane! :D
De ai putea trimite si pe aici o urma din parfumul acestor flori minunate! :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , parfumul e magic , voi mai avea inca 3 care infloresc , sper sa faca flori la mine inainte sa gaseasca cumparatori :giggle:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Toate vor face flori , daca depasesc limita , incercati sa butasiti varful , varsta se va pastra , dar vor fi mai mici in dimensiuni
 

Mihai Radulescu

New Member
Salut,

Am si eu cateva plumerii, au ~2 ani, dar unele au crescut destul de mari. De exemplu aceasta are peste 1 metru:


Credeti ca o sa faca flori in curand? Sau trebuie sa mai astept un an (asa cum am citit ca se intampla de obicei)?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut , vei sta pana se va maturiza , nu e un ceas biologic care zice "Acum" , dupa foliaj cred ca mananca mult azot , asta e rau pentru ca , creste destul de mult si nu dezvolta cu usurinta un mugure floral, frunzele au o mica problema , as zice fie prea ud solul , fie prea mult ingrasamant sau si mai rau acumulari de sare de la ingrasaminte nefolosite si a treia varianta , ceva acarieni.

Pentru maturizare sunt nevoie luni bune de soare si caldura cat mai multa , asta stimuleaza inflorirea , hrana buna si la timp , apa mai putina , nu ii place deloc "inundatia"

Succes!
 

Mihai Radulescu

New Member
Multumesc de raspunsul rapid.

Au avut, si inca mai sunt cativa acarieni (niste fluturi foarte mici, albi, care zboara peste tot cand o scutur). Inainte sa fac poza am sters frunzele cu apa, nu cred ca am facut exces de apa, le-am udat moderat.

Ingraseminte am pus cam 1 data pe luna, in ultima perioada (de cand a dat frigul) nu am mai pus deloc. In schimb am schimbat ghiveciul de 2 ori, o data in primavara si o data mai pe la sfarsitul verii (din cauza cresterii nu mai avea loc).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ce zboara si sunt albe e cea mai grava forma de infectie , Musculita Alba , foarte periculoasa si destul de greu de scapat de ea.
Nu ma refeream la apa ci la aspectul de cupa intoarsa , frunzele trebuie sa fie focalizate ca o palnie nu ca un palmier plesuv.

Nu e o problema , eu am una mare de tot in ghiveci mic de 2 ani si si nici ca se supara , dar fertilizarile pe sol putin la doze normale si in care consumul nu a fost analog cu necesarul plantei acumuleaza saruri , acele ingrasaminte nefolosite.

Scapati de musculita , daca nu mai sunt alte plante gazda e destul de usor , daca da, o sa fie dificil , acea musculita cu toate formele ei de viata poate face si un copac sa moara daramite o planta sa o opreasca din inflorit
 

Mihai Radulescu

New Member
Am inteles acum la ce sa ma uit (la frunze). Am adus aminte de ghiveci, pentru ca de fiecare data am folosit pamant nou, care dupa cum am observat este puternic ingrasat.

Aveti vre-o recomandare pentru insecticid/acaricid pentru Musculita Alba?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Important e sa scapi de populatia ce poate zbura , sunt 3 forme importante , oua , stadiul de larva fara aripi si adult

Ca sa prinzi pe cele active adulte se pot folosi Stickere Galbene cu adeziv

Solutii

Ecologic - Apa cu sapun si spirt - Efect limitat

Bio - Neem Oil - Efect foarte bun la aplicare corecta

Sinteza - Eforia 45 , Confidor Energy , Actara , Mospilan , Calypso ....in ordinea asta si descrescator ca putere - Efect foarte bun dar de lunga durata si costisitor.
 

Mihai Radulescu

New Member
Actara si Mospilan am mai incercat, nu pot sa zic ca am fost incantat...

Am un spray din Cora (perfect plant), am dat de 2 ori si nu stiu daca din cauza lui sau din cauza ca a venit frigul si pe balcon sunt ~10-15 grade, dar s-au imputinat musculitele destul de mult...

Citeam astazi si de o varianta cu solutie de usturoi, oare o merge?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu am incercat dar nici nu am curaj , am avut o crema de usturoi si 2 zile nu am putut respira prin casa :)

Da , cele doua dupa cum am zis sunt slabe , Ef si Conf sunt lideri pe asta , nu agreez de nicio culoare spray-urile de gen "all in one"
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vertimec e doar pentru acarieni adulti , slaba activitate ovocida , nu am folosit niciodata pentru musculita.
 

Ella83

New Member
Ajutoooor!
Acum o luna am pierdut o plumerie, ce i drept avea cam 10 cm inaltime, cred ca am gresit ca am lasat o afara in ploaie, ghiveciul fiind unul mic.
Mai am doua plumerii destul de inalte, cumparate anul trecut, care s-au cam stafidit pe jumatate din tulpina. Mentionez ca nu le ud des, stiu ca prefera sa sufere de seceta decat de umiditate.
Sa fie solul de vina?
Nu am pus perlit, am folosit doar pamant pt cactusi.
Ca si ingrasamant am folosit unul pentru muscate si plante cu flori, de la Compo cu plus de P si K.
Ghivecele nu s prea mari, au aprox. 25 cm diametru si vreo 35 cm h.

Inca nu stiu cum se posteaza poze, sunt cam suparata, sper sa reusesc sa le revitalizez cumva.
Orice sfat este binevenit.
 
Sus