Plumbago

nick1971

Active Member
si la mine a inflorit primul Plumbago "din viata mea" s-o citez pe sarselia si m-am indragostit de ea :visator:
eu am cumparat-o ca "floarea dragostei" de la sieberz

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa i se spune. Ca sa se ramifice trebuie s-o tunzi scurt dupa ce se trec floricelele. Vrei s-o conduci pe "picior"?
 

popescu gp

Well-Known Member
Plumbago alb a inflorit de mult acum are boboci cel alb astgruiar plumbago indica vad ca lastareste dar nu are gand inca de flori.Pun pozele in curand pe site
 

carmenushka

Active Member
Lastarul luat de la Fleur(Multumesc mult de tot!) nu are mai mult de 20 de cm si cu toatea astea dezvolta in varf ceva ce seamana a boboci, niste varfuri lunguiete, frunze nu sunt sigur! E posibil sa infloreasca asa de micut?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
popescu gp a spus:
Plumbago alb a inflorit de mult acum are boboci cel alb astgruiar plumbago indica vad ca lastareste dar nu are gand inca de flori.Pun pozele in curand pe site
Sa inteleg din ce ati scris Dl.Popescu ca ati facut rost de plumbago rosu??? :?
 

carmenushka

Active Member
Incepe sa infloreasca si piticul meu dar tot dragalindu-l azi am observat mai ales pe frunzele bazale ceva ca o sare mai degraba se simte granulatie la mana decat sa se vada ce e? ceva oua de musculita alba? ce sa fac?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca sunt oua.Si eu am observat asa ceva pe al meu,si asta in fiecare an,dar nu vad ca planta sa fie afectata in vreun fel.
 
Sus