Plumbago

D

dyayzh

Guest
Eu il tund in mod constant caci nu-mi permit sa-l las sa se desfasoare dupa capul lui :rofl:
 

daisy111

Active Member
Credeti ca este cam racoare pt plumbago noptile state afara? :roll: ca daca da, sa il aduc de la tara. :nu stiu:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Nu inca.Lasa-l.Trebuie invatate florile sa se adapteze incet=incet si la conditii mai vitrege.Lasa-l afara cit poti de mult numai s ail feresti de bruma.poate undeva pe linga casa sa fie cit de cit aparat de ziduri calde si de vint. :D
 

daisy111

Active Member
Am inteles.Mulumesc frumos de sfat!!!! :* :hug:
Pai cand o sa incepeti sa bagati floricelele mai pe la adapost,sa dati de stire sa bag si eu ca am multe pt prima data si nu stiu mare lucru ce sa le fac. :oops:
 

popescu gp

Well-Known Member
plumbago indica

Am mai scris despre dorinta mea pentru un butas inradacinat de plumbago indica.Ma poate ajuta cineva? Va rog!In primavara am facut comanda la plantecentrum in Belgia si mi-au trimis albastru; au devenit neseriosi!
Am alb si albastru si as dori si roz-rosiatic- indica Multumesc!
 

Tina

Active Member
Eu luasem unul de la Hodnik, in primavara.. dar, din pacate, a decedat de curind.. :cry: :cry:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
plumbago-ul meu care este inca inflorit ( multumesc, Gabiuta) are radacinile mari (si astea ies din ghiveci). Sa-l schimb acum intr-unul mai mare sau sa astept sa-i treaca florile?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca nu e un fitzos :) insa........ .totusi..........lasa sa treaca florile si apoi.Asta sa stii ca inseamna la primavara.Vrei neaparat acum?O sa intre si el in repaus.E posibil sa si cheleasca pe timpul iernii asa ca mai bine asteapta. :D
 

v.cristina

Active Member
la mine aceasta floricica nu se mai opreste din inflorit si din crescut ...a batut toate recordurile ....intr-o periaoada asa de scurta a crescut extraordinar de mult si infloreste ce ceva luni in continuu :) :) :) :)
 

Fleur

Active Member
Eu am tuns-o cand am dus-o la adapost. Acum sper sa stea cuminte si abia la primavara sa-si faca de cap. :D
 
Sus